Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Осветување на црквата на свети Илија во Скопје (25.11.2012 11:12)

Денес, на 25 ноември 2012 год., Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан заедно со Митрополитот Полошко-кумановски г. Кирил, Митрополитот Преспанско-пелагониски и администратор Австралиско-новозеландски г. Петар, Митрополитот дебарско-кичевски г. Тимотеј, Митрополитот Струмички г. Наум, Митрополитот Повардарски г. Агатангел и Митрополитот Брегалнички г. Иларион го осветија новиот храм на св. пророк Илија во населбата „Јане Сандански“ во општина Аеродром, Скопје. По осветувањето се отслужи Архиерејска Литургија и се осветија просториите на новиот црковен комплекс.

 

      

 

     

 

     

 

     

 

    

 

     

 

     

 

     

 

     

 

 

Извор: Скопска епархија