Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Манастир на св. Димитриј во Велес (15.04.2007)

 

Источен Петок – Балаклија е ден што духовно го обединува градот Велес и неговите жители. Овој ден се прославува како слава на градот Велес, при што центарот на празнувањето е манастирскиот комплекс на свети Димитриј и околните цркви на света Петка и свети Никола. И оваа како и сите години наназад, велешани масовно ги посетија овие три христијански храмови. На овој ден, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во манастирот на свети Димитриј, во сослужение со свештенството, отслужи Света Литургија.

 

 

 

 

 

                      

 

 

Преземено од Преминпортал