Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Рождество Христово (07.01.2010)

Денес, на празникот на Рождеството Хрисотово во соборниот храм на свети Климент Охридски во Скопје Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан отслужи Божествена Литургија на која прокрај многубројниот верен народ присуствуваа и претседателот Ѓорге Иванов, претседателот на Собранието Трајко Вељаноски и премиерот Никола Груевски.  На Литургијата присуствуваа и евроамбасадорот Ерван Фуере, вицепремиерот задолжен за европски прашања Васко Наумов, министерот за правда Михајло Маневски, претседателката на Комисијата за верски заедници Валентина Божиновска, како и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и други личности од јавниот живот во земјата.

 

 

           

 

                                   

 

          

 

         

 

        

 

       

 

 

Фото: Александар Божиноски