Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Собор на свети Јован Крстител (25.01.2009)

На празникот на Соборот на свети Јован Крстител, во истоимената манастирска црква   во Скопје, Архиепископот Охридски и Македонски  г.г. Стефан во сослужение на Митрополит Повардарски г. Агатангел и Митрополит Брегалнички г. Иларион, отслужи Архиерејска Божествена Литургија.

„Денешниов празник - посочи поглаварот на Македонската православна црква - Светата Црква го востановила според практиката во попразненството на големите празници и настани да ги чествува и самите учесници во настанот... Свети Јован е Светител со најмногу чествувања во календарот на Православната Црква. Дури седум празници се во негова чест: зачнувањето, раѓањето, отсекувањето на главата, па првото и второто, како и третото наоѓање на главата, пренесувањето на неговата рака од Севастија во Антиохија и денешниов Собор на Свети Јован. Исто така и секој вторник во седмицата му е посветен нему.“

 

        

 

         

 

         

 

         

 

          

 

Известува: Калина Трпеска