Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Чествување на свети Јоаким Осоговски и преподобен Јосиф Исихаст (02.09.2020 13:55)

На 29 август 2020 година, кога Црквата го прославува споменот на свети Јоаким Осоговски и преподобен Јосиф Исихаст, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение со Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, надлежниот Митрополит Кумановско-осоговски г. Григориј и Митрополитот г. Јосиф служеше Света Златоустова Литургија во манастирот на свети Јоаким Осоговски, во Крива Паланка. На Светата Литургија верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

 

   

   

Извор: Кумановско-осоговска епархија