Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Семакедонски црковно-народен собор во Тетово (04.10.2015 21:11)

На 04.10.2015 година, во првата недела од месец октомври, кога нашата помесна Црква го празнува соборот на сите македонски Светители, во соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ во Тетово, беше отслужена света архиерејска Литургија на која чиноначалствуваше Неговото Блаженство Архиепископот Охридски  и Македонски г.г. Стефан во сослужение на Митрополитите Петар, Тимотеј, Агатангел, Иларион, Јосиф и Јосиф. На семакедонскиот собор присуствуваа верници од сите краеви на татковината. На Литургијата верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

 

   

   

   

Извор: Тетовско-гостиварска епархија