Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Доделување на столен медал на Свети Петнаесет Тивериополски свештеномаченици од редот на Светиот Македонски Крст во Струмица (11.12.2010)

Денес, на празникот на светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици, во манастирот на светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици во Струмица, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан отслужи Божествена Литургија во сослужение со надлежниот Митрополит Струмички г. Наум, Митрополитот Повардаски г. Агатангел и Митрополитот Европски г. Пимен. На Божествената Литургија заради особен придонес и залагање во севкупниот напредок и афирмација на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, Митрополитот Струмички г. Наум со столен медал на Свети Петнаесет Тивериополски свештеномаченици ги одликува: Митрополитот Полошо-кумановски г. Кирил, Митрополитот Повардарски г. Агатангел и поранешниот Митрополит Европски г. Горазд.