Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Привршува изградбата на соборната црква во Малме (06.12.2007)

Со благослов на Митрополитот eвропскиг. Пимен, забрзано се привршуваат работите околу изградбата на новиот соборен храм посветен на Свети Наум Охридски Чудотворец во Малме. Пренесувањето на светите мошти од старата црква во новата, односно чинот на Мало осветување на црквата е планирано за 26 – 27 јануари 2008 година.


 

         

 

         


Известува: протоереј-ставрофор Блажо Кожарски