Vesti i nastani
 
 
 
 
 

На празникот на свети Наум Охридски (06.01.2008)

Денес, на 05.01.2008 година , кога Светата Ццрква го прославува Свети Наум Охридски, Македонската Православна Црковна Општина „Св. Наум Охридски“ - Малме го прослави својот храмов празник.

По тој повод Негово Високопреосвештенство Митрополитот Европски г. Пимен, во сослужение на парохискиот свештеник протоереј-ставрофор Блажо Кожарски, отслужи Света Литургија во соборниот храм посветен на Свети Наум Охридски. По Светета литургија изврши Водосвет и го благослови и пресече празницниот леб.

 

 

                                                                  

 

                                     

 

Известува: о. Блажо Кожарски