Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Рождество Христово, Малме (07.01.2008)

 

Денес 07.01.2008 година , кога Светата Црква го прославува Рождеството Христово - Божик, Митрополитот Европски г. Пимен, во сослужение на парохискиот светеник протоереј-ставрофор Блажо Кожарски, отслужи Света Литургија во соборниот храм посветен на Свети Наум Охридски - Малме. По Светета Литургија беше прочитана Божикната посланица на Светиот Архиерејски Синод на МПЦ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

        

 

        

 

Известува: протоереј-ставрофор Блажо Кожарски