Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Вечерна богослужба во Копенхаген (08.01.2008)

На 07.01.2008 година, кога Светата Црква го прославува Рождеството Христово -Божик, Митрополитот Европски г. Пимен, во сослужение на епархискиот секретар на МПЕ за Европа протоереј-ставрофор Блажо Кожарски, отслужи Вечерна богослужба во МПЦО „Свети Климент Охридски“ – Копенхаген, Данска.

По Вечерната богослужба Митрополитот на присутните верници им го честита Рождеството Христово и Новото лето Господов. На крајот беше прочитана Божикната посланица на Светиот архиерејски синод на МПЦ.

 

           

 

                                  

 

          

 

 

Известува: протоереј-ставрофор Блажо Кожарски