Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Посета (13.01.2008)

По повод Божикните и Новогодишните празници, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Европски г. Пимен во својот кабинет во Малме, на 12.01.2008 година го прими министерот советник г. Салим Керими, вршител на работите во Амбасадата на Република Македонија во Копенхаген – Данска.

Во попладневите часови Митрополитот г. Пимен и г. Салим Керими заедно ги посетија страта соборна македонска православна црква и новата во која се предвидува во недела на  27.01.2008 година да се отслужи првата Света Архиерејска Литургија.

 

           

 

           

 

Известува: протоереј-ставрофор Блажо Кожарски