Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Цветници (23.04.2008)

На ден 20.04.2008 година , кога Светата Црква го прославува Влегувањето на Господ Исус Христос во Ерусалим Цветници, Митрополитот Европски г. Пимен, во сослужение со парохискиот свештеник протоереј-ставрофор Блажо Кожарски и ѓаконот Илија Спасевски, отслужи Света Архиерејска Литургија во соборниот храм на свети Наум Охридски во Малме –Шведска. За време на Света Литургија се причестија голем број на верници. На крајот од Светата Литургија Митрополитот г. Пимен произнесе празнично слово по повод празникот.

 

     

 

Известува: о. Блажо Кожарски