Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Архиерејска Божествена Литургија во Дортмунд (26.05.2008)

На ден 24.05.2008 год.  по повод патрониот празник на Македонската православна црква „Св. Кирил и Методиј” во Дортмунд, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Европски г. Пимен, во сослужение на парохискиот свештеник Негово Преподобие игуменот Теофил Манушев, отслужи Света Архиерејска Литургија. После Литургијата се прекрши славскиот колач каде беше назначен и новиот кум за следната година.

 

                

 

                  

 

                  

 

                                            

 

                   

Преземено од Преминпортал