Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Преображение Господово (23.08.2008)

На 19. 08. 2008 година, кога Светата Православна Црква го празнува споменот на Светото Преобразение на Господ Исус Христос на планината Тавор, во храмот Св. Кирил и Методиј во Струмица,  Митрополит Европски г. Пимен во сослужение на свештеници од Европската епархија (отец Михајло Матевски од Пјаченца и отец Виктор Стојчев од Лондон) и клирици на Струмичка епархија, отслужи Архиерејска Божествена Литургија. . На Светата Литургија верниот народ се причести со Светите Тајни Христови. Празникот Преображение се празнувал уште во IV век. За тоа ни сведочат поуките на свети Ефрем Сириски и на свети Јован Златоуст.

 

           

 

                               

 

                

 

                                   

Подготви: А.П.