Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Крштевка во црквата на свети Наум Охридски во Малме (26.10.2009)

На ден 24.10.2009 година, кога Светата Црква ги празнува преподобен Теофил Струмички и светиот апостол Филип, Неговото Високопреосвештенсво Мирополитот Европски г. Пимен, во соборниот храм на МПЕ за Европа, посветен на Свети Наум Охридски - Чудотворец, во Малме –Шведска, ја изврши Светата тајна крштение и миропомазание над младенецот Матео Блажо Кожарски.

 

     

 

      

 

     

 

      

 

 

Известува: прота-ставрофор Блажо Кожарски