MPC Aktuelnosti
 
 
 
 
 

Архиерејска Божествена Литургија во Кратово (11.09.2013)Чествување на празникот Голема Богородица во Лешочкиот манастир (04.09.2013)На денот на свети Јоаким Осоговски во Крива Паланка (01.09.2013)Заупокоена Литургија и 40 дневен помен во манастирот на св.вмч. Георгиј, с.Дељадровце (20.07.2013)На Петровден во Крива Паланка (21.07.2013)Св. Наум Охридски-Чудотворец на Попова Шапка (03.07.2013)Духовден во црквата Света Богородица во Гостивар (23.06.2013)Света Архиерејска Литургија на Духовден (24.06.2013)Света заупокоена Архиерејска Литургија во с. Дељадровци (19.06.2013)Опело и погребение на блаженоупокоениот Митрополит Полошко-кумановски г. Кирил (14.06.2013)Изложено одарот се телото на Митрополитот Кирил во соборниот храм на светите Кирил и Методиј во Тетово (13.06.2013)Заупокоена Света Литургија во Куманово (12.06.2013)Света Златоустова Литургија во црквата на свети Николај Мирликиски во с. Равен - Маврово (02.06.2013)Осветување на новоизграден храм на Света Троица во с. Брзак(Кумановско) (26.05.2013)Чествување на патрониот празник во Соборниот храм на Светите Кирил и Методиј во Тетово (24.05.2013)Божествена литургија во соборниот храм св. Никола во Куманово (22.05.2013)Недела на мироносиците (19.05.2013)Божествена литургија во Крива Паланка (18.05.2013)Архиерејска Божествена Литургија на празникот Источен Петок- Балаклија (11-05-2013)Светла седмица во Куманово (08.05.2013)Воскресение Христово во Соборниот храм на Светите Кирил и Методиј во Тетово (05.05.2013)Велики Петок во Соборниот Храм Св. Кирил и Методиј во Тетово (03.05.2013)Велики Четврток (02.05.2013)Велики Четврток во црквата Пресвета Богородица во Гостивар (02.05.2013)Цветници во соборниот храм Пресвета Богородица во Гостивар (28.04.2013 )Божествена Литургија во Куманово (14.04.2013)Литургија на претходно осветените дарови во манастирот на св. Јоаким Осоговски (12.04.2013)Литургија на претходно осветените дарови во Крива Паланка (10.04.2013)Архиерејска Божествена Литургија во Крива Паланка на Свето Благовештение (07.04.2013)Литургија на претходно осветени дарови во Куманово (05.04.2013)Литургија на претходно осветени дарови во Куманово (03.04.2013)Недела на свети Григориј Палама (31.03.2013)Литургија на претходно осветените дарови во Гостивар (29.03.2013)Литургија на претходно осветените дарови во Гостивар (27.03.2013)Недела на Православието (24.03.2013)Архиерејска Божествена Литургија во Крива Паланка на Тодорова сабота (24.03.2013)Литургија на претходно осветени дарови во Тетово (24.03.2013)Литургија на претходно осветени дарови во Куманово (20.03.2013)Литургија на претходно осветени дарови (20.03.2013)Вечерна Богослужба со Простување (17.03.2013)Божествена Литургија во Неделата на простувањето (17.03.2013)Божествена Литургија на празникот на Свети Ѓорѓи Кратовски (24.02.2013)Божествена Литургија на празникот на Сретение Господово (15.02.2013)Божествена Литургија на празникот на Свети Трифун (14.02.2013)Божествена Литургија на празникот на Светите Три Светители (12.02.2013)Чествување на празникот Свети Атанасиј во Тетовско (31.01.2013)Божествена Литургија во Кратово (20.01.2013)

На празникот на Соборот на свети Јован Крстител

Богојавление во Куманово (19.01.2013)Водици во соборниот храм на светите Кирил и Методиј во Тетово (19.01.2013)Водокрст во црквата на Света Богородица во Тетово (18.01.2013)Сеноќно бдение во соборниот храм на светите Кирил и Методиј во Тетово (16.01.2013)Божествена Литургија во Куманово (14.01.2013)

На празникот Обрезание Господово и свети Василиј Велики

Света Литургија на празникот Собор на Пресвета Богородица (08.01.2013)Божик во Куманово (07.01.2013)Божик во соборниот храм Успение на Пресвета Богородица во Гостивар (07.01.2013)Бадник во соборниот храм на светите Кирил и Методиј во Тетово (06.01.2013)За празникот на свети Наум Охридски Чудотворец на Попова Шапка (05.01.2013)За празникот на свети Никола (19.12.2012)Чествување на празникот на свети Климент Охридски Чудотворец во соборниот храм на светите Кирил и Методиј во Тетово (08.12.2012)На празникот Воведение на Пресвета Богородица во црквата на Св. Богородица во Тетово (06.12.2012)45 години јубилеј од хиротонија на Митрополитот г.Кирил (23.11.2012)Митровден во Крива Паланка (14.11.2012)Осветување на манастирот на свети Прохор Пчински во с. Срезовце (02.11.2012)Архиерејска Божествена Литургија во Куманово (31.10.2012)

На празникот на преподобна Параскева

Хиротонија на новоизбраниот Епископ Лешочки г. Јосиф во соборниот храм на Светите Кирил и Методиј во Тетово (22.10.2012)Меѓународен фестивал на православна духовна музика во соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ во Тетово (15.10.2012)Свечени богослужби во Осоговскиот манастир (05.09.2012)Чествување на празникот Успение на Пресвета Богородица во Лешочкиот манастирски комплекс (30.08.2012)Осветување на црква во манастирскиот комплекс на свети Георгиј во с. Дељадровци (30.07.2012)За празникот на свети архангел Гаврил (26.07.2012)Чествување на празникот на Свети Наум Охридски Чудотворец на Попова Шапка (05.07.2012)Претседателот на Република Македонија во посета на соборниот храм на светите Кирил и Методиј во Тетово (11.06.2012)Осветување на возобновената манастирска црква посветена на светите цар Константин и царица Елена во Вратница (05.06.2012)На празникот на светите Кирил и Методиј во Тетово (26.05.2012)Осветување на новоизградената манастирска црква на свети Никола во населбата Трница, Мавровско (21.05.2012)Чествување на Св. Атанасиј во Лешочкиот манастир (15.05.2012)На празникот на свети Георгиј (05.05.2012)Осветување на нова црква во Ново Село (кумановско) (20.04.2012)Велигден во Тетово (15.04.2012)Велик Петок во соборниот храм на светите Кирил и Методиј во Тетово (13.04.2012)Велик Четврток во Куманово (14.04.2012)Велигденска честитка (14.04.2012)На празникот Цветници во соборната црква Успение на Пресвета Богородица во Гостивар (08.04.2012)Чествување на празникот Свето Благовештение (Лазарева Сабота) во црквата Св. Никола во Тетово (10.04.2012)Во посета на Осоговскиот манастир (19-03-2012)Чевствување на празникот Св. Ѓорги Кратовски во Кратово (08-03-2012)Во посета на манастирскиот комплекс Св. Атанасиј и Св. Богородица (23-02-2012)Чевствување на празникот Св. Атанасиј на Тетовското кале (02-02-2012)Богојавление - Водици во соборниот храм Св. Кирил и Методиј во Тетово (19-01-2012)Чевствување на празникот Водокрст во Црквата Св. Богородица во Тетово (18-01-2012)Собор на Пресвета Богородица (08-01-2012)Рождество Христово - Божиќ во соборниот храм Успение на Пресвета Богородица во Гостивар (07-01-2012)Бадник - Коледе во соборниот храм Св. Кирил и Методиј во Тетово (06-01-2012)Чевствување на празникот Св. Наум Охридски - Чудотворец (05-01-2012)Божиќна, Новогодишна и Богојавленска порака од Митрополит Полошко-куманоски господин Кирил до верниот народ на богумдаруваната ни Епархија (05.01.2012)Чествување на празникот свети Климент Охридски Чудотворец (08.12.2011)За празникот на свети архангел Михаил во Куманово (21.11.2011)Крива Паланка (10.11.2011)

На празникот на свети великомаченик Димитриј Солунски

Посета на манастирот Свети Јоаким Осоговски (30.10.2011)За празникот на сите македонски светители во соборниот храм на светите Кирил и Методиј во Тетово (02.10.2011)Рождество на Пресвета Богородица (21.09.2011)

Вечерна богослужба во с. Дељадровци

Осветување иконостас во манастирот на свети Јоаким Осоговски Чудотворец (02.09.2011)Успение на Пресвета Богородица во Лешочкиот манастир (28.08.2011)Чествување на свети Наум Охридски Чудотворец на Попова Шапка (03.07.2011)Божествена Литургија во Куманово (16.06.2011)

На Духовден – втор ден

Духовден во Гостивар (12.06.2011)Во посета на Осоговскиот манастир (29.05.2011)Чествување на празникот Св. Кирил и Методиј во Соборниот храм во Тетово (29.05.2011)Чествување на празникот Свети Атанасиј во Лешочкиот манастир (15.05.2011)Осветување на нов храм во с. Бујковци (11.05.2011)Архиерејска Божествена Литургија во с. Дељадровци (кумановско) (06.05.2011)Вечерна служба на празникот на св. Георгиј во Куманово (05.05.2011)Камен-темелник на нов храм во с. Миладиновци (29.04.2011)

Источен Петок - Балаклија

Осветување нов конак во манастирот на св. Јоаким Осоговски (26.04.2011)Осветување на новоизградена црква во село Тромеѓа (кумановско) (25.04.2011)Велигден во соборниот храм на светите Кирил и Методиј во Тетово (28.04.2011)Велики Петок во соборниот храм на светите Кирил и Методиј во Тетово (22.04.2011)Дванаесет страдални евангелија (21.04.2011)Велигденска честитка (21.04.2011)Чествување на празникот Цветници во Гостивар (21.04.2011)Свето Благовештение (08.04.2011)

Архиерејска Божествена Литургија во Куманово

Тодорова сабота во Крива Паланка (16.03.2011)Преждеосвештена Литургија во Куманово (09.03.2011)Архиерејска Божествена Литургија во Кратово (25.02.2011)

На празникот на свети Ѓорѓи Кратовски

Чествување на празникот Св. Атанасиј во Тетовско (31.01.2011)Богојавление во соборниот храм на светите Кирил и Методиј во Тетово (20.01.2011)На празникот Водокрст во црквата на Пресвета Богородица во Тетово (19.01.2011)Собор на Пресвета Богородица (08.01.2011)

Архиерејска Божествена Литургија во Куманово

Чествување на Свети Наум Охридски Чудотворец во манастирската црква на Попова Шапка (05.01.2011)Божикна честитка (07.01.2011)Рождество Христово - Божик во соборниот храм на Пресвета Богородица во Гостивар (07.01.2011)Чествување на празникот Бадник во соборниот храм на Светите Кирил и Методиј во Тетово (06.01.2011)За празникот на свети Климент Охридски во соборниот храм на светите Кирил и Методиј во Тетово (08.12.2010)На празникот на свети архангел Михаил во Куманово (21.11.2010)На празникот на свети Димитриј во Крива Паланка (08.11.2010)Чествување на празникот на сите Македонски светители во соборната црква Успение на пресвета Богородица во Гостивар (03.10.2010)Рождество на Пресвета Богородица (23-09-2010)Ден посветен на св. Јоаким Осоговски Чудотворец (02-09-2010)Успение на Пресвета Богородица во Лешочкиот манастир (02-09-2010)За празникот на свети Наум Охридски Чудотворец на Попова Шапка (06.07.2010)Венчавка во Лешочкиот Манастир (19.06.2010)Во посета на Осоговскиот манастир (29.05.2010)На празникот Духовден - втор ден и на денот на светите Кирил и Методиј во Куманово (24.05.2010)Чествување на празникот Духовден во Гостивар (23.05.2010)На празникот на свети Георгиј (05.05.2010)

Архиерејска Божествена Литургија во Куманово

Чествување на празникот Св. Атанасиј- во Лешочкиот манастир (15.05.2010)Венчавање во соборниот храм Св. Кирил и Методиј во Тетово (11.05.2010)Воскресение Христово – втор ден (06.04.2010)

Архиерејска Божествена Литургија во Куманово

Велигденска порака (04.04.2010)Велигден во Соборниот Храм Св Кирил и Методиј во Тетово (04.04.2010)Велики петок (02.04.2010)Дванаесетте Евангелија за светите страданија Христови во црквите: Св. Петка во Бедиње, Св. Троица и Св. Никола во Куманово (01.04.2010)Цветници во Гостивар (28.03.2010)Преждеосвештена Литургија во Кратово (24.02.2010)

На празникот на свети Ѓорѓи Кратовски

Тодорова сабота во Крива Паланка (01.03.2010)Преждеосвештена Литургија во Куманово (17.02.2010)

Во првата среда од Велигденскиот пост

Чествување на празникот Св. Атанасиј на Тетовското Кале (31.01.2010)Чествување на празникот Св. Атанасиј во Брвеница (31.01.2010)Чествување на празникот Св. Атанасиј во Седларце (31.01.2010)Празнување на Водокрст во црквата Св. Богородица во Тетово (18.01.2010)Богојавленски празници во соборниот храм Св. Кирил и Методиј – Тетово (21.01.2010)Божествена Литургија во Куманово (08.01.2010)

На празникот на Соборот на Пресвета Богородица

Божична честитка (07.01.2010)

На Неговото Високопреосвештенство Митрополит Полошко-кумановаски Кирил испратена до верниците

Рождество Христово во соборниот храм во Гостивар (07.01.2010)Чествување на празникот Бадник во соборниот храм Св. Кирил и Методиј во Тетово (06.01.2010)Чествување на Св. Наум Охридски-Чудотворец на Попова Шапка (05.01.2010)За празникот на свети Никола во Куманово (19.12.2009)Тетово (08.12.2009)

На празникот на свети Климент Охридски Чудотворец

Собор на св. Архангел Михаил (21.11.2009)

Света Божествена Литургија во Кумановско

Венчавка во Тетово (14.11.2009)Чествување на празникот на светиот великомаченик Димитриј во Крива Паланка (11.11.2009)Архиерејска Божествена Литургија во Кумановско (27.10.2009)

На празникот на света Петка

Архиерејска Божествена Литургија во с. Стрезовце (15.10.2009)

На празникот на упокојување на свети Јован Богослов

На празникот на Раѓањето на Пресвета Богородица во с. Дељадровци (21.09.2009)Чествување на празникот на светиот отец наш Јоаким Осоговски во Крива Паланка (27.08.2009)Чествување на празникот Успение на Пресвета Богородица во Лешочкиот манастир (28.08.2009)Чествување на Свети Наум на Попова Шапка (06.07.2009)Духовен концерт во манастирскиот комплекс на свети Атанасиј и Пресвета Богородица во с. Лешок (24.06.2009)Во посета на Осоговскиот манастир (17.06.2009)

Проект „Да го допреме срцето на Осогово“ и отвoрање на Општински Услужен Центар

Божествена Литургија во црквата на Света Троица во Куманово (11.06.2009)Празнување на Духовден во Гостивар (10.06.2009)Американскиот Амбасадорот во посета на Митрополитот Полошко-кумановски г. Кирил (28.05.2009)Чествување на празникот на светите Кирил и Методиј во Тетово (24.05.2009)Чествување на патрониот празник на свети Атанасиј во Лешочкиот манастир (29.05.2009)Осветување нововозобновен македонски Божји храм посветен во чест на свети Николај Архиепископ Мирликијски – Чудотворец (16.05.2009)Божествена Литургија во Куманово (25.05.2009)

На празникот на свети Никола

Промоцијата на книгата “Невеста на Светлината” од Мирослав Спировски (13.05.2009)

Во Куманово

Архиерејска Божествена Литургија во с. Дељадровци (кумановско) (11.05.2009)

На празникот на свети Георгиј Победносец

Вечерна богослужба во Куманово (11.05.2009)

На празникот на свети Георгиј Победоносец

Осветување на црква на света Петка во Габреш (кумановско) (24.04.2009)

Источен Петок - Балаклија

Христово Воскресение (24.04.2009)

Во црквата на свети Никола во Куманово

Велики Петок во Тетово (18.04.2009)Велигден во Тетово (22.04.2009)Велики Четврток во Куманово (16.04.2009)Чествување на Цветници во Гостивар (14.04.2009)Благовештение на Пресвета Богородица во Тетово во знакот на јубилејни чествувања (07.04.2009)Средби на Митрополитот Полошко-кумановски Кирил (21.03.2009)Тодорова сабота во Кривопаланечко (12.03.2009)Преждеосвештена Литургија во Куманово (07.03.2009)

Во првата среда од Великиот пост

Архиерејска Божествена Литургија во Кратово (27.02.2009)

На празникот на свети Георгиј Кратовски

За празникот на свети Атанасиј Архиепископ Александриски во Тетово и тетовско (06.02.2009)Богојавление во Тетово (19.01.2009)Водокрст во Тетово (18.01.2009)Собор на Пресвета Богородица (08.01.2009)

Архиерејска Божествена Литургија во Куманово

Прослава на празникот Рождество Христово – Божик во Гостивар (07.01.2009)Прославен Бадник во Тетово и тетовско (06.01.2009)Чествување на Свети Наум Охридски Чудотворец на Попова Шапка (05.01.2009)Се упокои во Господ игуманија Злата од манастирот на свети Јоаким Осоговски (21.12.2008)Чествување на свети Климент Охридски Чудотворец во Тетово (15.12.2008)Божествена Литургија во Куманово (21.11.2008)

На празникот на Соборот на свети Архангел Михаил

Промоција на книгата „40 поклоненија пред гробот на Свети Кирил Философ во Рим“ (18.11.2008)

Во Куманово

Осоговски манастир, Крива Паланка (08.11.2008)

На празникот на свети великомаченик Димитриј

Посета на Осоговскиот манастир (22.10.2008)Осветување и евангелисување на новоизградената црква на свети Тома во село Зубовце - гостиварско (17.10.2008)Успение на Пресвета Богородица (11.09.2008)

Осоговски манастир

Чествување на празникот Успение на Пресвета Богородица во Лешочкиот (28.08.2008)Панихида на Карпалак (08.08.2008)

По повод 7-годишнината од смртта на трагично загинатите бранители на Р. Македонија припадници на резервниот состав на АРМ од гарнизонот во Прилеп

Средба во Лешочкиот манастир (28.07.2008)

Во рамките на одбележувањето на 60 годишнината од насилниот прогон на македонското население од Егејска Македонија и по повод чествувањето на 50-годишниот јубилеј од самостојноста на Македонската Православна Црква

Светска средба на децата бегалци од Егејска Македонија (25.07.2008)

Говор на Митрополитот Полошко-кумановски г. Кирил на панихидата за децата-бегалци од Граѓанска војна во Грција, искажана на 19 јули 2008 г., во соборниот храм на Свети Климент Охридски во Скопје

Осветување на новиот фрескоживопис и на новата црковна трпезарија во село Раотинце – Тетовско (15.07.2008)Осветување и евангелисување на манастирската црква на свети Наум Охридски Чудотворец на Попова Шапка (11.07.2008)

Блесна новиот македонски Сион

Духовден во Гостивар (15.06.2008)Осветување на новоизграден крст во близина на Куманово (19.06.2008)Архиерејска Божествена Литургија во Куманово (19.06.2008)

Духовден – втор ден

Вознесение Христово (06.06.2008)

Осветување на новоизграден храм во с. Мрсевци

Осветување на манастирската црква на свети Николај во Маврово (03.06.2008)Архиерејска Божествена Литургија во Куманово (22.05.2008)

На празникот на свети Николај

Осветување на новоизградена црква на свети Јован Богослов во с. Стрезовце (кумановско) (21.05.2008)Чествување на патрониот празник на свети Атанасиј во Лешочкиот манастир (17.05.2008)Реосветување на единствената Македонска Лавра во Полошко-кумановската епархија при манастирскиот комплекс на свети Георгиј с. Дељадровце (06.05.2008)Чествување на празникот Источен Петок – Балаклија во Гостивар (08.05.2008)Вечерна богослужба во Куманово (07.05.2008)

На празникот на свети Георгиј Победоносец

Втор ден Велигден (30.04.2008)

Архиерејска Божествена Литургија во Куманово

Воскресение Христово – Велигден во Тетово (27.04.2008)СООПШТЕНИЕ (30.04.2008)

Реосветување на целосно возобновениот манастир ,,Св. Вмч. Ѓорѓи“ и осветување на целосно обновените манастирски конаци, на патрониот празник Ѓурѓовден

Велики Петок во Тетово (24.04.2008)12-те Страдални евангелија (25.04.2008)

Куманово

Празнување на Цветници во Гостивар (25.04.2008)Чествување на празникот Свето Благовештение во знаменитиот Лешочки манастир (10.04.2008)Тодорова сабота (17.03.2008)

Божествена Литургија во Крива Паланка

Литургија на Претходно осветени дарови во Куманово (13.03.2008)

Поддршка и учество во акцијата „Засади ја својата иднина“

Сретение Господово (15.02.2008)

Архиерејска Божествена Литургија во Куманово

Чествување на празникот Богојавлениe – Водици во Тетово (01.02.2008)Чествување на празникот Водокрст во Тетово (24.01.2008)Чествување на Рождество Христово - Божик во Гостивар (11.01.2008)Бадник – Коледе традиционално прославен и во Тетово (09.01.2008)Одбележан патронот на манастирот Свети Наум Охридски – Чудотворец на Попова Шапка (06.01.2008)Божествена Литургија во Куманово (19.12.2007)

Промоција на книга „Соборен храм Свети Никола, Куманово“

Монографија за Митрополитот полошко-кумановски г. Кирил (12.12.2007)Архиерејска Божествена Литургија во Крива Паланка (09.11.2007)

На денот на свети Димитриј Мироточив

Осветување на црквата света Петка и света Недела во Тетово (01.11.2007)Посета на Осоговскиот манастир (29.10.2007)Осветување на Лешочкиот манастир (15.10.2007)

По повод на јубилејот 40 години од автокефалноста на Македонската Православна Црква

Беседа на Митрополитот полошко-кумановски г. Кирил одржана на осветувањето на црквата на свети Атанасиј во с. Лешок (14.10.2007)Осветување на новоизградена црква во тетовско (11.10.2007)Осветување на новоизградената црква на свети Архангел Михаил во село Подбреѓе, тетовско (09.10.2007)Осветување на трпезарија при црквата на св. Теодор во с. Јанчиште (тетовско) (22.09.2007)Во црквата на св. Атанасиј во с. Глоѓи, тетовско (14.08.2007)

На празникот на светите Седум маченици Макавејски

Вечерна богослужба (24.09.2007)

Во чест на Раѓањето на Пресвета Богородица

Чествување на патрониот празник во манастирот на св. Јоаким Осоговски (31.08.2007)На празникот на Успението на Пресвета Богородица во манастирот на свети Атанасиј во Лешок (30.08.2007)Парастос во месноста Бриони во село Челопек (29.08.2007)Вечерна бобогослужба во манастирот на свети Атанасиј во Лешок (23.08.2007)

На празникот на Преображението Господово

Шести иселенички средби во тетовското село Одри (13.08.2007)Панихида по повод трагично загинатите бранители на Република Македонија во месноста Карпалак (13.08.2007)Во посета на Осоговскиот манастир (08.08.2007)Света Литургија во гостиварското село Зубовце на празникот света великомаченичка Марина (Огнена Марија) (02.08.2007)

Венчавка

Опело на тргично загинатите младенци во тетовското село Вратница (02.08.2007)40 години од хиротонијата за епископ на Митрополитот Полошко-кумановски г. Кирил (11.07.2007)

За многу години, Високопреосветен Владико Свет!

Архиерејска Божествена Литургија во манастирот на свети Наум на Попова Шапка (05.07.2007)

На празникот на свети Наум Охридски

14 колонија на копаничари (26.06.2007)

Манастир на свети Јоаким Осоговски

Претседателот на Републиката и американскиот Амбасадор во посета на Митрополитот Полошко-кумановски г. Кирил (19.06.2007)Парастос во црквата на свети Архангел Михаил во с. Јегуновце – тетовско (06.06.2007)Тетово (28.05.2007)

Архиерејска Божествена Литургија на празникот на светите Кирил и Методиј

Венчавка во манастирот на св. Јоаким Осоговски, Крива Паланка (13.05.2007)