Почина поранешниот руски претседател Борис Елцин
 
 
 
 
 

Почина поранешниот руски претседател Борис Елцин (26.04.2007)

Почина Борис Елцин, првиот демократски избран претседател на Русија, човекот кој ја донесе демократијата во Русија. Беше на власт од 1991-ва до последниот ден на дваесеттиот век.

Русија, додека нејзин претседател беше Борис Елцин, меѓу првите држави, ја призна нашата држава под нејзино уставо име - Република Македонија.

Вчера во соборниот храм на Христа Спасителот во Москва беше отслужено опело за упокоение на душата на Борис Елцин, со кое чиноначалствуваше Митрополитот Крутицки и Коломенски г. Јувеналиј во сослужение со Митрополитите Смоленски и Калининградски г. Кирил и Калужски и Боровски г. Климент, а потоа беше погребан со воени почести на Новодевичје гробиште во Москва.

        

известува: http://www.patriarhia.ru/db/text/232349.html