36 години од интронизацијата на Бугарскиот патријарх Максим
 
 
 
 
 

36 години од интронизацијата на Бугарскиот патријарх Максим (05.07.2007)

На 4 јули, во соборниот храм на свети Александар Невски во Софија, со свечена Литургија беше одбележана 36-годишнината од интронизацијата на Неговата Светост Бугарскиот патријарх Максим. На Светата Литургија со која чиноначалствуваше патријархот Максим зедоа учество повеќе архиереи и свештенослужители, меѓу кои и  претставници на Романската и Руската Православна Црква во Софија.

 

 

                  

 

извор: Двери.бг