Водокрст
 
 
 
 
 

Водокрст (20.01.2009)

На 18 јануари, пред Богојавление (Водокрст), местобљустителот на патријаршискиот престол Митрополитот Смоленски и Калининградски Кирил отслужи Божествена Литургија во храмот на свети Никола во Толмачах и вознесе молитви пред ликот на Владимирската чудотворна икона на Мајката Божја.

Потоа, Митрополитот Кирил отслужи Вечерна и голем Богојавленски водосвет.

По завршувањето на богослужбата местобљустителот на патријаршискиот престол ги посети салите на руските сликари во Третјаковката галерија.

 

                                          

 

          

 

          

 

          

 

Извор: Патриархиа.ру