5 години од денот на упокојувањето на Старец Јосиф Ватопедски
 
 
 
 
 

5 години од денот на упокојувањето на Старец Јосиф Ватопедски (05.07.2014 13:19)

На 1 јули 2014 година се навршија 5 години од упокојувањето на Старец Јосиф Ватопедски. Во Ватопедската обител беа отслужени сеноќно бдение и панихида, соопштува AgionOros.ru. Споменот на Старец Јосиф го одбележаа митрополитот Лифадски Николај, епископот Аматунтски Николај (духовен „внук“ на Старец Јосиф), игуменот на манастирот Каракал архимандрит Филотеј, игуменот на обителта Симонопетра архимандрит Елисеј, протосингелот на Лимасолската митрополија архимандрит Исак, игуменот на Ватопед архимандрит Ефрем и претставници од други атонски обители.

 

   

 

Извор: Православие.ру