Свечена Божествена Литургија во Москва по повод 10-годишнината од востоличувањето на Рускиот Патријарх Кирил
 
 
 
 
 

Свечена Божествена Литургија во Москва по повод 10-годишнината од востоличувањето на Рускиот Патријарх Кирил (04.02.2019 13:43)

На 1 февруари 2019 година, по повод 10-годишнината од востоличувањето на Неговата Светост Патријархот Московски и на цела Русија Кирил, Поглаварот на Руската Православна Црква заедно со поглаварите и претставниците на помесните Православни Цркви и членовите на Светиот Архиерејски Синод на РПЦ, отслужи Божествена Литургија во соборната црква на Христос Спасителот во Москва.

 

Извор: Патриархиа.ру