Велигден во Белград
 
 
 
 
 

Велигден во Белград (17.04.2023 12:15)

На 16 април 2023 година, на полноќ, на Воскресение Христово, Српскиот патријарх г. Порфириј отслужи Света Архиерејска Литургија во храмот „Свети Сава“, на Врачар, во Белград, Србија.

По Светата Литургија, патријархот Порфириј ги поздрави верните: „Браќа и сестри, денешниот ден нека биде благословен со мир, радост и љубов. Сите да бидете благословени со благодат, љубов, радост и светлина во денот на воскреснатиот Христос. Нека Господ нѐ благослови сите со љубов и победа над нашиот најголем непријател, смртта. Нека Господ нѐ благослови со полнотата на животот. На здравје! Среќен и благословен денешниот ден и празник. Христос воскресна!“