Православен календар
 

Православен календар 2024

Календар, житија, пости
Почеток
 
 

ДНСт.Календар за претходниот месец   Ноември 30 дена - Студен   Календар за следниот месец            
П119Светиот пророк Јоил; Светиот маченик Вар; +Преподобен Прохор Пчински; Пренос на моштите на свети Јован Рилски;
С220Светиот великомаченик Артемиј; Светиот праведен Артемиј; Преподобен Герасим Нови; Преподобниот маченик Игнатиј; Преподобен Гаврил Ургебадзе; (Задушница);
19 седмица по Педесетница; глас 2
Евангелие: Лука 6:17,6:23; Евангелие: Лука 6:31,6:36; Апостол: Евр. 7:26,7:28;8:1,8:2; Апостол: 2. Кор. 11:31,11:32;12:1,12:9;
Н321Преподобен Иларион Велики; Свети Иларион Мегленски; Преподобен Филотеј;
П422Свети Аверкиј Рамноапостолен; Преподобен Лот; Спомен на чудотворното избавување на Москва од Литванците со помош на Пресвета Богородица;
В523Св. апостол Јаков, брат Господов; Свети Игнатиј, патријарх Цариградски; Светиот маченик Јаков Боровицки;
С624Светиот маченик Арета; Свети Елезвој, цар Етиопски; Празник на иконата на Божјата Мајка „Радост на сите тажни“; Преподобен Арета Печерски; Преподобен Георгиј Карслидис;
Ч725Светите маченици Маркијан и Мартириј; Светиот маченик Анастасиј; Света Тавита;
П826Светиот великомаченик Димитриј; Преподобниот маченик Јоасаф; Спомен на големиот земјотрес;
С927+Светиот маченик Нестор; Преподобен Нестор Летописец; Свети Андреј, кнез смоленски;
20 седмица по Педесетница; глас 3
Евангелие: Лука 7:11,7:16; Апостол: Гал. 1:11,1:19;
Н1028Светата маченичка Параскева (Петка); Светиот маченик Теренциј; Свети Стефан Саваит; Свети Атанасиј, патријарх Цариградски; Свети Димитриј, епископ Ростовски; Преподобен Арсениј Кападокиски;
П1129Преподобната маченичка Анастасија Римјанка; Преподобен Аврамиј Затворник и неговата внука Марија; Преподобниот маченик Тимотеј Есфигменски;
В1230Светиот свештеномаченик Зиновиј и сестра му Зиновија; Светите апостоли Клеопа, Терциј, Марко, Јуст и Артем;
С1331Светите апостоли Стахиј, Амплиј, Урван, Наркис, Апелиј и Аристовул; Светиот маченик Епимах; Светиот маченик Никола Хиоски; Преподобните Спиридон и Никодим;
Ч141+Светите Козма и Дамјан; Светиот маченик принцот Ерминигелд; Преподобниот маченик Јаков со учениците Јаков и Дионисиј;
П152Светите маченици Акиндин, Пигасиј, Анемподист, Автониј, Елпидифор и другите со нив; Преподобен Маркијан Кирски; Светиот свештеномаченик Викторин, епископ Патавски;
С163Светиот свештеномаченик Акепсим, епископ Наесонски ; +Светиот великомаченик Георгиј – Ѓурѓиц; Преподобен Илија Египетски;
21 седмица по Педесетница; глас 4
Евангелие: Лука 8:5,8:15; Апостол: Гал. 2:16,2:20;
Н174Преподобен Јоаникиј Велики; Светиот свештеномаченик Никандар, епископ Мирски и Ермеј презвитерот;
П185Преподобните маченици Галактион и Епистима; Светите апостоли Патров, Ерма, Лин, Гај и Филолог; Свети Јона, архиепископ Новгородски;
В196Свети Павле Исповедник, патријарх Цариградски; Преподобен Варлам Хутински ;
С207Светиот маченик Јерон со дружината; Светата маченичка Тесалоникија, со Авкт и Таврион; Преподобен Лазар Галасиски;
Ч218Светиот Архистратиг Михаил и останатите Сили небесни и бестелесни; Свети Ангел Лерински;
П229Светите маченици Онисифор и Порфириј; Преподобен Јован Колов; +Преподобна Матрона Цариградска; Преподобен Ефтимиј Дохијарски и неговиот ученик Неофит; Свети Симеон Метафраст; +Празник на иконата на Пресвета Богородица „Брзопослушничка“; Преподобна Теоктиста Пароска; Свети Нектариј Егински;
С2310Светите апостоли Ераст, Кварт, Родион, Сосипатар и Терциј; Светиот маченик Орест; Свети Нон, епископ Илиополски;
22 седмица по Педесетница; глас 5
Евангелие: Мат. 10:32,10:36; Евангелие: Лука 16:19,16:31; Апостол: 2. Кор. 4:6,4:15; Апостол: Гал. 6:11,6:18;
Н2411Светиот великомаченик Мина; Светиот маченик Стефан Дечански, крал српски; Светите маченици Виктор и Стефанида; Светиот маченик Викентиј ѓакон; Преподобен Теодор Студит;
П2512Свети Јован Милостив; Светиот пророк Ахија; Преподобен Нил Синајски; Преподобен Нил Мироточив;
В2613+Свети Јован Златоуст; Светите маченици Антонин, Никифор, Герман и Манета; Преподобниот маченик Дамаскин;
С2714Светиот апостол Филип; Свети Григориј Палама, архиепископ Солунски; Светиот цар Јустинијан;
Ч2815Божикен пост; Светите маченици Гуриј, Самон и Авив; Светите маченици Елпидиј, Маркел и Евстохиј; Празник на иконата на Пресвета Богородица Купјатицка; Преподобен Паисиј Величковски;
П2916+Светиот апостол и евангелист Матеј;
С3017Свети Григориј Чудотворец, епископ Неокесариски; Преподобен Никон Радоњежски; Преподобен Генадиј Ватопедски;