Европска епархија: актуелности
 
 
 
 
 

Архиерејска Божествена Литургија во Тетово (11.04.2016)

Недела на св. Јован Лествичник

Архиерејска Божествена Литургија во Струмица (03.04.2016)

Крстопоклона Недела

Недела на свети Григориј Палама: Сеноќно бдение во црквата на свети Григориј Палама во Струмица (03.04.2016)

Свети Григориј Палама, спаси нѐ!

Митриполит Европски г. Пимен во посета на Саем на книгата (10.04.2013)Божествена Литургија во Банско (14.02.2013)Божествена Литургија во Ајакс, Канада (02.02.2013)За љубовта Христова низ празниците што минаа и што доаѓаат (15.01.2013)

Од „Денешен весник“

Архиерејска Божествена Литургија во Малме (30.12.2012)Божествена Литургија во Малме (16.12.2012)Чествување на свети Прохор Пчински во Пјаченца (04.11.2012)По повод 20 години од првата богослужба на македонски јазик во Загреб, Р. Хрватска (28.10.2012)Прием во Кабинетот на Архиепископот г.г. Стефан (11.06.2012)Седмица посветена на Светото Писмо – од 18 до 24 јуни 2012 (01.06.2012)Македонска делегација во Рим за празникот на светите Кирил и Методиј (01.06.2012)Божествена Литургија во Водоча (22-04-2012)

Хиротонија во презвитерски чин

Рождество Христово Божик во Лондон-Велика Британија (12-01-2012)Излезе од печат книгата „Што напишав, напишав“ на Митрополитот Европски Пимен (07.09.2011)Вознесение Христово во Виена (02.06.2011)10-то Епархиско собрание за Европа (13.05.2011)Божик во Тринген, Швајцарија (14.01.2011)Чествување на патрониот празник на свети Прохор Пчински во Пјаченца (01.11.2010)Од активностите на Митрополит Европски г. Пимен во Загреб (02.11.2010)Чествување во Македонската црковна општина „Св. Злата Мегленска“, Загреб (27.11.2010)Календар за 2011 година во издание на Европската епархија (26.10.2010)Прием во Кабинетот на Архиепископот г.г. Стефан (13.10.2010)Преосветување на престолот на црквата на свети Јован Канео во Охрид (09.10.2010)Торинското платно (09.05.2010)

Колумна на Митрополитот Европски г. Пимен во весникот „Дневник“

Велики Четврток (01.04.2010)

Василиева Литургија со Вечерна во храмот на Св. Архангел Михаил – Ниве, Италија

Архиерејска Божествена Литургија во Струмица (21.02.2010)

Недела на Православието

Камбаната и минарето (31.01.2010)

Колумна на Митрополитот Европски г. Пимен во весникот „Нова Македонија“

Архиерејска Божествена Литургија во Гетеборг (18.01.2010)

Во неделата пред Богојавление

Чествувања во црковната општина Свети Наум Охридски во Малме (15.01.2010)Дедо Мраз, даровите и Дародателот (09.01.2010)

Колумна на Митрополитот Европски Пимен во весникот „Дневник“

Официјална посета на Митрополитот Европски Пимен на Архиепископот на Лондон г. Ричард (14.12.2009)Малме (04.12.2009)

На празникот на Воведение на Пресвета Богородица

Празникот на света Петка во Малме (27.10.2009)Крштевка во црквата на свети Наум Охридски во Малме (26.10.2009)Божествена Литургија во Малме (19.10.2009)

По повод шест години од поставувањето на камен-темелник на црквата на свети Наум Охридски

Висока црковна делегација во посета на почесниот конзул на РМ во Хамбург СР Германија (05.10.2009)Осветен и поставен камен-темелник на новата црква „Свети Никола“ во Мајнц (26.09.2009)Продолжуваат градежните работи на Соборниот храм на Македонската Православна Епархија за Европа (28.06.2009)Продолжуваат градежните работи на соборниот храм на свети Наум Охридски во Малме (18.06.2009)МИТАРСТВА (18.06.2009)

Митрополит Европски Пимен

Ерархија (20.05.2009)

Колумна на Митрополитот Европски г. Пимен во весникот „Дневник“

Матура (16.05.2009)

Колумна на Митрополитот Европски г. Пимен во весникот „Дневник“

Еволуција (05.05.2009)

Колумна на Митрополитот Европски г. Пимен во весникот „Дневник“

Да се измириме и да веруваме (28.04.2009)

Колумна на Митрополитот Европски г. Пимен во весникот „Дневник“

Излезе од печат книгата „Толкување на посланијата на апостол Павле до Галатјаните и до Солунјаните“ (28.04.2009)

Со благослов на Митрополитот Европски Пимен

Христос воскресна (28.04.2009)

Колумна на Митрополитот Европски г. Пимен во весникот „Дневник“

Стереотип (14.04.2009)

Колумна на Митрополитот Европски Пимен во весникот „Дневник“

28 март, ден по 27 март (07.04.2009)

Колумна на Митрополитот Европски Пимен во весникот „Дневник“

Параноја (31.03.2009)

Митрополит Европски Пимен / колумна во весникот „Дневник“

Помисли (27.03.2009)

Колумна на Митрополитот Европски г. Пимен во весникот „Дневник“

Архиерејска Божествена Литургија во Виена (27.03.2009)

На празникот на светите Четириесет Севастиски маченици

Простете ми (10.03.2009)

Колумна на Митрополитот Европски г. Пимен во весникот „Дневник“

Дортмунд (11.01.2009)

Божествена Литургија на денот на светите 14.000 маченици во Витлеем

Божествена Литургија во Малме (05.01.2009)

Во чест на свети Наум Охридски

Вечерна богослужба (05.01.2009)

На празникот на свети Наум Охридски

Богослужби и посети на Митрополитот Европски г. Пимен (28.12.2008)Митрополитот Европски г. Пимен во Словенија (09.12.2008)Божествена Литургија во Дортмунд на денот на светиот маченик Нестор (09.11.2008)

Фотографски материјал

Божествена Литургија во Дортмунд (08.11.2008)

На празникот на светиот великомаченик Димитриј

Дортмунд, Божествена Литургија (02.11.2008)Свечена духовна академија во Загреб (25.10.2008)

По повод празникот на Света Злата Мегленска

Загреб, Божествена Литургија (03.11.2008)Свеченост по повод 35 години од Црковната општина во Малме (22.10.2008)35 години од формирањето на Црковната општина „свети Наум Охридски“ во Малме (18.10.2008)Помен за Тоше Проески во Малме (18.10.2008)Малме (27.09.2008)

Архиерејска Божествена Литургија на Крстовден

Архиерејска Божествена Литургија во Лондон (22.09.2008)

На празникот на Раѓањето на Пресвета Богородица

Прием по повод Денот на независноста на Република Македонија (15.09.2008)

Лондон, Велика Британија

Архиерејска Божествена Литургија во Малме (11.09.2008)

На денот на отсекувањето на главата на свети Јован Крстител

На денот на преподобен Пимен Велики (09.09.2008)

Божествена Литургија во Малме

Прием во Македонската Амбасада во Копенхаген (08.09.2008)

По повод денот на независноста на Р. Македонија

Божествена Литургија во Малме (08.09.2008)Да за веронаука (26.08.2008)

Митрополит Европски Пимен

Преображение Господово (23.08.2008)

Во соборниот храм на светите Методиј и Кирил во Струмица

Фетишизам или православие? (19.08.2008)

Митрополит Европски Пимен, колумна во весникот „Дневник“

(Без)смислата на адетите (11.08.2008)

Колумна на Митрополитот г. Пимен во весникот „Дневник“

Познавање на Светото Писмо (05.08.2008)

Колумна на Митрополитот Пимен во весникот „Дневник“

ЦРКВАТА НЕ СЕ ХРАМОВИТЕ, ТУКУ НАРОДОТ ВО ХРИСТА! (24.07.2008)

Интервју со Митрополитот Европски г. Пимен за неделниот весник „Глобус магазин“

Во посета на почесниот конзул на Р.М. во Хамбург (17.06.2008)Архиерејска Литургија во Хамбург (17.06.2008)Архиерејска Божествена Литургија во Дортмунд (26.05.2008)

На празникот на светите Кирил и Методиј

Веронаука ќе нè спаси од паганство и суеверие (13.05.2008)

Колумна на Митрополитот Европски г. Пимен

Второ Воскресение, Лондон (28.04.2008)Велигден во Лондон (28.04.2008)

Christ is Risen! Христос воскресна!

Велики петок, Оплакување Христово (28.04.2008)

Лондон

Велики Четврток во Лондон (25.04.2008)Цветници (23.04.2008)

Во црквата на свети Наум Охридски во Малме

Лазарова сабота (23.04.2008)

Архиерејска Божествена Литургија во Гиславед

Претставници на државниот оддел за доделување на државни дотации на верски организации во посета на МПЦО „Свети Наум Охридски“ (23.04.2008)Посета на претставници од Одделот за слободни црковни активности за Јужна Шведска (22.04.2008)Божествена Литургија во Малме (22.04.2008)Време е за критика врз нас свештенството (18.04.2008)

Митрополит Европски Пимен

Недела на Св. Јован Лествичник во Дортмунд (08.04.2008)Крштевка (22.03.2008)

Во крстилницата на соборниот храм во Скопје

Крштевка (03.03.2008)

Во црквата на Свети Спас во Скопје

Годишно собрание во Виена (21.02.2008)Годишно собрание, Малме (12.02.2008)Архиерејска Божествена Литургија (12.02.2008)

Во соборниот храм во Малме

Годишно собрание во Гетеборг (04.02.2008)Прва Божествена Литургија во новиот соборен храм во Малме (31.01.2008)

Крштевка

Сеноќно бдение во новата црква на свети Наум Охридски во Малме (30.01.2008)Вечерна богослужба (26.01.2008)

Малме

Божествена Литургија (28.01.2008)

Малме

Новата црква на свети Варнава на МПЦ - Општина во Лондон (21.01.2008)

Фотографски материјал

Богојавление во Гетеборг (19.01.2008)Водосвет (18.01.2008)

Во храмот на свети Наум Охридски во Малме

Посета (13.01.2008)

Митрополитот Пимен го прими министерот-советник во Амбасадата на Р. Македонија во Данска

Архиерејска Божествена Литургија во Малме (09.01.2008)

На празникот на светиот архиѓакон и првомаченик Стефан

Вечерна богослужба во Копенхаген (08.01.2008)Рождество Христово, Малме (07.01.2008)На празникот на свети Наум Охридски (06.01.2008)

Архиерејска Божествена Литургија во Малме

Вечерна богослужба во МПЦО „Свети Климент Охридски“ во Копенхаген (09.12.2007)Малме, Архиерејска Божествена Литургија (08.12.2007)

На празникот на свети Климент Охридски

Привршува изградбата на соборната црква во Малме (06.12.2007)Фотографски материјал од посетата на Митрополитот eвропски Пимен на Лондон (30.11.2007)Архиерејска Божествена Литургија во Лондон (19.11.2007)

На денот на свети Јоаникиј Велики

Новата соборна црква во Малме, Шведска (15.11.2007)

Фотографски материјал

Дортмунд (15.11.2007)

На празникот на свети великомаченик Димитриј

Свечена духовна академија (29.10.2007)

15 години од основањето на Македонската црковна општина во Загреб

На денот на света Злата Мегленска (29.10.2007)

Загреб

Загреб (24.10.2007)

Средба на Митрополитот Пимен со градоначалникот на градот Загреб

Малме (21.10.2007)

Заупокоена Литургија

Комеморација за Тоше во Загреб (21.10.2007)

Фотографски материјал

Заупокоена Литургија во Загреб (21.10.2007)Помен за покој на душата на Тоше Проески (17.10.2007)

Во соборниот храм во Малме

Малме, Шведска (14.10.2007)

Божествена Литургија на празникот на Покровот на Пресвета Богородица

Вечерна богослужба во Стокхолм, Шведска (10.10.2007)

На празникот на Соборот на сите македонски светители

Беседа на Митрополитот европски г. Пимен изговорена на Рождество на Пресвета Богородица, 2007 година, во Тринген, Швајцарија (03.10.2007)Архиерејска Божествена Литургија во Риека (01.10.2007)Одржано собрание за формирање на МПЦО „Светите цар Константин и царица Елена“ во Риека (29.09.2007)Митрополитот Европски г. Пимен во посета на Риека, Хрватска (29.09.2007)Нова црковна општина на Македонската Православна Црква во Риека, Хрватска (27.09.2007)Посета на Швајцарија (27.09.2007)

Вечерна богослужба во црквата на Пресвета Богородица во Локарно

Осветување на камен темелник на црквата свети Наум Охридски во Тринген, Швајцарија (26.09.2007)Поставување камен-темелник на православен храм на свети Наум Охридски во Тринген, Швајцарија (22.09.2007)Архиерејска Божествена Литургија во Малме (11.09.2007)

На денот на преподобен Пимен Велики

Европскиот митрополит г. Пимен во посета на Загреб (26.08.2007)

Фотографски материјал

Божествена Литургија во Марков манастир (скопско) (16.08.2007)

На денот на пренесувањето на моштите на свети првомаченик Стефан

„Огнената река“, Александар Каломирос (13.08.2007)

Издание на Европската епархија на МПЦ

Манастир на св. Никола, Љубанци (скопско) (01.08.2007)

Седница на епархискиот Управен одбор на Европската епархија

Крштевка (29.07.2007)

Во изворот крај манастирот на Пресвета Богородица Елеуса во Велјуса

Архиерејска Божествена Литургија во Водоча (29.07.2007)

Хиротонија во ѓаконски чин