Православен календар
 

Православен календар 2024

Календар, житија, пости
Почеток
 
 

ДНСт.Календар за претходниот месец   Јуни 30 дена - Жетвар   Календар за следниот месец            
С119Светиот свештеномаченик Патрикиј, епископ Бруски, со тројцата презвитери: Акакиј, Меандар и Полиен; Свети Јован, епископ Готски; Светиот кнез Јован Вологодски; Светиот преподобен Корнелиј Комелски;
Недела на Самарјанката; глас 4
Евангелие: Јован 4:5,4:42; Апостол: Дела 11:19,11:26;11:29,11:30;
Н220Светиот маченик Талалеј; Светиот маченик Аскалон;
П321Светиот цар Константин и Светата царица Елена; Преподобниот маченик Пахомиј;
В422Светиот маченик Василиск; Вториот Вселенски Собор; Светиот праведен Мелхиседек, цар Салимски; +Светиот кнез Јован Владимир ;
С523Свети Михаил, епископ Синадски; Преподобниот маченик Михаил; Преподобна Ефросинија, кнегиња Полоцка;
Ч624Преподобен Симеон Столпник Дивногорец; Светиот маченик Мелетиј Стратилат и 1218 војници со жени и деца; Преподобен Никита Столпник;
П725+Трето наоѓање на главата на Свети Јован Крстител; Светиот свештеномаченик Терапонт, епископ Кипарски; Светите маченици Пасикрат, Валентион, Јулиј и други;
С826Светиот апостол Карп; Светиот апостол Алфеј; Преподобен Јован Психаит; Светиот новомаченик Александар Солунски; Пренос на моштите на свети Георгиј Кратовски;
Недела на слепиот; глас 5
Евангелие: Јован 9:1,9:38; Апостол: Дела 16:16,16:34;
Н927Светиот свештеномаченик Терапонт, епископ Сардиски; Светите маченици Теодора и Дидим; Свети Давид Гареџиски; Свети Јован Руски ;
П1028Свети Никита Исповедник, епископ Халкидонски; Светата маченичка Еликонида; Свети Игнатиј, епископ Ростовски; +Свети Варлаам Охридски;
В1129Спомен на Првиот Вселенски Собор; Светата маченичка Теодосија Тирска; Преподобната маченичка Теодосија; Свети Александар, епископ Александриски; Светиот маченик Нан (Јован) Солунски; Падот на Цариград;
С1230Преподобен Исакиј Исповедник; Преподобна Макрина;
Ч1331Вознесение Христово – Спасовден; Светиот апостол Ерма; Светиот маченик Ермиј; Светиот маченик Философ;
П141Преподобен Јустин Ќелиски; Светиот маченик Јустин Философ; Светите маченици Јустин, Харитон, Харита, Евелпист, Еракс, Пеон, Валеријан и Јуст; Преподобен Агапит Печерски;
С152Свети Никифор Исповедник, патријарх Цариградски; Светиот новомаченик Константин; Свети Јован Нов Сочавски; +Светиот свештеномаченик Еразмо Охридски; Светите дваесет илјади маченици Охридски;
Недела на Светите Отци од I Всел. Собор; глас 6
Евангелие: Јован 17:1,17:3; Апостол: Дела 20:16,20:18;20:28,20:36;
Н163Светиот маченик Лукилијан и со него: Клавдиј, Ипатиј, Дионисиј и девицата Паула; Светиот свештеномаченик Лукијан; Светиот маченик Димитриј, принц руски;
П174Свети Митрофан, првиот патријарх Цариградски; Светиот маченик Конкордиј; Светите маченици Фронтасиј , Северин, Северијан и Силан; Преподобен Зосим, епископ на Нов Вавилон, град мисирски.; Светиот свештеномаченик Астиј, епископ Драчки; Светите сестри Марта и Марија;
В185Светиот свештеномаченик Доротеј, епископ Тирски; Преподобен Теодор Пустиник; Преподобен Анувиј; Блажениот Игор, кнез Черниговски и Киевски;
С196Преподобен Висарион; Преподобен Иларион Нови; Преподобните маченички Архелаја, Текла и Сузана;
Ч207Светиот маченик Теодот Анкирски; Светите маченички Кирјакија, Валерија и Марија; Светиот свештеномаченик Маркел, папа Римски; Светиот свештеномаченик Маркелин, папа Римски; Преподобен Даниил Скитски;
П218Свети Ефрем, патријарх Антиохиски; Преподобен Зосим Финикиски; Пренос на моштите на Светиот великомаченик Теодор Стратилат;
С229+Свети Кирил, архиепископ Александриски; Свети Кирил Белоезерски; Свети Алексеј Мечев; (Задушница);
1 седмица по Педесетница; глас 7
Евангелие: Јован 7:37,7:52;8:1,8:12; Апостол: Дела 2:1,2:11;
Н2310Слегувањето на Светиот Дух – Педесетница; Светиот свештеномаченик Тимотеј, епископ Бруски; Светите маченици Александар и Антонина; Свети Васијан, епископ Лавдиски;
П2411Слегувањето на Светиот Дух – Педесетница (втор ден); +Светиот апостол Вартоломеј; Светиот апостол Варнава; Светите 222 Кинески исповедници и маченици; Празник на иконата „Достојно е“ ;
В2512Слегувањето на Светиот Дух – Педесетница (трет ден); Преподобен Онуфриј Велики; Преподобен Петар Атонски; Преподобен Тимотеј, пустиник Мисирски;
С2613Светата маченичка Аквилина; Свети Трифилиј, епископот на Леквусија Кипарска; Света Ана и нејзиниот син Јован;
Ч2714Светиот пророк Елисеј; Свети Методиј, патријарх Цариградски; Свети Јован, митрополит Евхаитски; Преподобен Нифонт;
П2815Светиот пророк Амос; Свети маченици Вит, Модест и Крискентија; Преподобниот маченик Дула; Блажениот Августин, епископ Ипонски;
С2916Свети Тихон, епископ Аматунтски; Светите маченици Тигриј и Евтропиј;
Недела на сите Светии; глас 8
Евангелие: Мат. 10:32,10:33;10:37,10:38;19:27,19:30; Апостол: Евр. 11:33,11:40;12:1,12:2;
Н3017Светите маченици Мануил, Савел и Исмаил; Преподобен Пиор;