Aktuelnosti od pravoslavniot svet
 
 
 
 
 
Интервју со јеромонахот Никита од светогорскиот Манастир Пантократор (08.06.2024 11:40)Вселенскиот патријарх Вартоломеј со огласително слово на македонски јазик за почетокот на Великиот пост (18.03.2024 14:21)Се упокои Бугарскиот Патријарх Неофит беше 28. поглавар на БПЦ (15.03.2024 10:25)Став на Црквата на Грција за „истополовите бракови“ и за посвојувањето деца од нивна страна (29.01.2024 11:07)Научен собир на тема „Српскиот идентитет, српскиот јазик и Законот за родова рамноправност“ во Белград (17.01.2024 18:28)ПАТРИЈАРШИСКО ПОСЛАНИЕ ЗА РОЖДЕСТВОТО ХРИСТОВО (2023) (23.12.2023 20:10)Вселенската Патријаршија го прослави празникот на свети апостол Андреј Првоповиканиот (01.12.2023 08:49)Патријарх Антиохиски Јован: Се враќа заедницата со Ерусалимската Патријаршија – се засилува молитвата и соработката (23.10.2023 07:40)Интернационална младинска православна средба во Темишвар, Романија (08.09.2023 08:39)„Смртта повеќе не владее“ – Вселенски Патријарх г. г. Вартоломеј (04.09.2023 08:24)Именденско празнување на Сесветиот Вселенски Патријарх во Манастирот на Живоприемниот Источник – Балаклија (10.06.2023 20:47)Велигденско послание на Вселенскиот Патријарх Вартоломеј (17.04.2023 16:18)Албанскиот Архиепископ Анастасиј: Велигден ослободува од секаква тага (17.04.2023 13:02)Бугарскиот Патријарх Неофит: Христовото Воскресение е прекрасен плод на Божјата безгранична љубов кон нас (17.04.2023 13:02)Антиохискиот Патријарх Јован отслужи Велигденска Литургија на урнатините на црквата „Светите Петар и Павле“ во Антиохија (17.04.2023 13:01)Велигден во Белград (17.04.2023 12:15)Одбележан именденот на Патријархот Ерусалимски Теофил (02.04.2023 15:08)Грчкиот Архиепископ Јероним му предаде на Антиохискиот Патријарх Јован помош за настраданите од земјотресите (23.03.2023 15:05)Крстопоклона недела во Ерусалимската Патријаршија (26.03.2023 12:33)Вести од Православната Црква на Украина (21.03.2023 20:12)Романската Православна Црква ја призна автокефалноста на Македонската Православна Црква ‒ Охридска Архиепископија (10.02.2023 19:47)Патријаршиско Послание за Рождеството Христово 2022 (23.12.2022 14:19)Се упокои Архиепископот на Кипар, Хризостом II (10.11.2022 11:19)РПЦ ја призна автокефалноста на МПЦ – ОА (25.08.2022 20:12)Соопштение од Светиот Архиерејски Собор на Српската Православна Црква (16.05.2022 13:36)Соопштение (09.05.2022 15:07)Патријаршиско сослужение во Света Софија Киевска (22.08.2021 03:36)Патријаршиско послание за Света Пасха 2021 (01.05.2021 06:55)Се упокои во Господ Епископот Атанасиј Јевтиќ (04.03.2021 21:17)Се упокои во Господ Епископот Рашко-призренски во егзил г. Артемиј (Радосављевиќ) (23.11.2020 12:23)Се упокои во Господ Митрополитот на Лангада г. Јован (15.11.2020 21:09)Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020 17:24)ЕКСКЛУЗИВНО: Вселенската Патријаршија ќе ја повика МПЦ во канонско единство (03.10.2020 11:39)Коментар на Doxologiainfonews во врска со писмото на претседателот на Р. Северна Македонија г. Стево Пендаровски до Неговата Сесветост Вселенскиот Патријарх Вартоломеј (22.09.2020 17:17)Светата Причест – извор на здравје или извор на болест (30.08.2020 10:31)Вселенскиот Патријарх: „Не го менуваме начинот на причестување“ (10.08.2020 20:11)Чудо во Романија: Ѓаконот, кој служел со заразениот Архиепископ Пимен, но не се причестил, е заразен со коронавирус, а останатите клирици, кои се причестиле – не се заразени (02.05.2020 18:03)

Послание од Митрополијата на Сучава и Буковина, Романска Православна Црква

Патријаршиско послание на Света Пасха 2020 (20.04.2020 06:47)

Вселенски Патријарх Вартоломеј

Лекар сум и знам што се тоа вируси, но во Путирот е живот (17.04.2020 05:54)

Свештеник Алексеј Тимаков, настојател на храмот „Свети Никола Чудотворец“ при Центарот за борба со туберкулоза (ЦБТ), Преображенски гробишта, Москва

Нема опасност од заразување преку Светата Причест (17.04.2020 10:52)

Отец Николај Лудовикос

Бесмислен живот и вирус – Христо Јанарас (15.04.2020 10:53)Светата Тајна Причест – најдобриот лек (11.04.2020 14:41)За коронавирусот, верата и осветителната Благодат на Црквата (31.03.2020 20:29)

Митрополит на Едеса, Пела и Алмопија г. Јоил

Старците Јосиф Исихаст, Ефрем и Даниил од Катунакија прогласени за преподобни (09.03.2020 09:53)Албанската Православна Црква потрошила околу 10 милиони евра за обнова на 63 цркви од 1991 година (08.03.2020 19:25)Патријархот Вартоломеј го прослави својот 80-ти роденден (29.02.2020 18:43)Првата Божествена Литургија во првиот православен манастир во Танзанија (14.02.2020 17:55)Грузиската Патријаршија организираше округла маса за опасноста од игрите на среќа (05.02.2020 20:29)Вселенскиот Патријарх Вартоломеј: Европа не може без своите христијански корени (03.02.2020 20:22)Сурогат мајчинството ги деградира жените и го легализира продавањето на деца (31.01.2020 10:46)Добротворниот концерт на Волинската епархија собра 11.000 долари за сирачиња и болни деца (24.01.2020 15:26)Патријархот Грузиски Илија крсти 521 дете во 62-та групна крштевка (21.01.2020 18:12)Од Божикното послание на Константинополскиот патријарх Вартоломеј (09.01.2020 10:37)Осветени темели на црква посветена на преподобен Јосиф Исихаст во Мадагаскар (30.12.2019 11:59)Се упокои во Господ светиот отец наш Ефрем Филотејски и Аризонски (08.12.2019 13:39)Албанската Православна Црква пожртвувано ги помага погодените од земјотресот (03.12.2019 20:01)Крстени дванаесет деца во едно албанско село (12.11.2019 18:04)Процесот за канонизација на Старец Софрониј (Сахаров) е во тек (29.10.2019 13:17)Старец Ероним Симонопетриски, Старец Даниил Катунакиски, Старец Јосиф Исихаст и Старец Ефрем Катунакиски канонизирани за светители (24.10.2019 17:37)Официјалното соопштение на Ерархијата на Грчката Православна Црква за Украина (13.10.2019 09:29)Грчката Православна Црква официјално ја призна Украинската автокефалија (13.10.2019 09:30)Романска епархија донираше школски прибор за повеќе од 4.000 сиромашни деца (13.09.2019 10:31)Групна крштевка во Драч, Албанија (04.09.2019 19:20)Исповедникот на лепрозните (03.09.2019 19:37)

за Старец Евмениј (Саридакис)

Изградена црква на Света Гора во чест на преп. Паисиј Светогорец (16.08.2019 10:02)Избран нов игумен на манастирот „Свети Јован Крстител“ во Есекс (08.08.2019 13:59)ГПЦ де факто ја признава Православната црква во Украина (28.07.2019 20:18)Патријархот Грузиски Илија крсти 777 деца во 58-та групна крштевка (21.07.2019 19:02)Чудотворна икона на Мајката Божја, исчезната во пожар, пронајдена во манастирските урнатини (07.07.2019 18:36)Пронајдена древна крстилница во Витлеемскиот храм (02.07.2019 18:52)150 деца со пречки во развојот од Украина добија подароци (02.07.2019 16:49)Старец Гервасиј (Параскевопоулос) од Патра предложен за канонизација (21.06.2019 08:39)Руската Црква отвори три прифатилишта за мајки и една детска болница во рок од една седмица (08.06.2019 17:22)Групна венчавка во Грузија (17.05.2019 18:38)Старец Емилијан Симонопетриски се упокои во Господ (09.05.2019 14:13)Патријархот Грузиски Илија крсти 777 деца во 58-та групна крштевка (09.05.2019 10:53)Литија во Солун (31.03.2019 16:37)

Недела на свети Григориј Палама

Соопштение на соборот на православни епископи во САД против законот за абортус во Њујорк (16.03.2019 15:44)350 луѓе и 47 пастори се крстени во Православната Црква во Индија (14.03.2019 12:04)Прва црква во чест на свети Паисиј Светогорец на Света Гора (26.02.2019 12:54)Акатистот на свети Гаврил Ургебадзе (15.02.2019 20:02)

Разговор со Марија Пухова

Албанскиот Архиепископ ја направи најмодерната болница во Тирана (15.02.2019 18:16)Свечена Божествена Литургија во Москва по повод 10-годишнината од востоличувањето на Рускиот Патријарх Кирил (04.02.2019 13:43)Интронизација на претстојателот на Православната црква на Украина (03.02.2019 21:11)Антон Карташев: Практиката на апелациското право на Константинополските патријарси (26.01.2019 09:35)Епископ Максим од СПЦ: Вартоломеј понесе крст на една историска одлука (24.01.2019 14:56)Отворен Меѓународен форум за светоста на мајчинството во Минск (18.01.2019 11:01)Две групни крштевки во Конго (13.01.2019 15:35)Руската црква отвора 13 мајчински засолништа, 53 центри за мајчинство и развива 72 проекти против абортусот (13.01.2019 15:40)Грузиската Црква порасна од 30 на 2.000 цркви под раководство на Патријархот Илија (10.01.2019 15:39)Патријархот Вартоломеј му го предаде Томосот на Митрополитот Киевски Епифаниј (06.01.2019 16:28)Вселенскиот Патријарх: „Ваше право беше да барате автокефалија“ (05.01.2019 16:23)Божикно послание на Вселенскиот Патријарх г.г. Вартоломеј (04.01.2019 19:39)Цариградскиот Патријарх Вартоломеј: „Ве повикувам да ја признаете Православната Црква во Украина како автокефална“ (04.01.2019 19:00)1400 деца добија подароци за Божик во Хуши, Романија (01.01.2019 09:36)Поранешни бездомници обновуваат стара црква близу градот Ростов (19.12.2018 17:14)Избор на Поглавар на Православната Црква во Украина (19.12.2018 15:39)Избран е нов игумен на светогорскиот манастир Дохијар (04.12.2018 14:32)Затворен пештерски манастирски комплекс во Грузија (24.10.2018 18:42)Се упокои Старец Григориј игумен на Дохијар, Света Гора (24.10.2018 08:43)Старец Амфилохиј Макрис вброен меѓу светиите (07.10.2018 13:23)Кенија: отворен нов културно-просветен центар (07.10.2018 13:18)Отслужена првата Литургија во Малула, Сирија, по ослободувањето од терористите (23.08.2018 18:34)Манастирот „Света Текла“ во Малула, Сирија, повторно е отворен (14.08.2018 14:39)Огромна подземна црква во Ерменија (28.07.2018 13:13)Заедничките крштевки станаа секојдневие во Африка последните неколку години (22.07.2018 08:06)Школо на љубовта за најмладите во сирискиот манастир Сејданај (27.06.2018 16:49)Храм кој пловеше повеќе од 500 километри (20.06.2018 16:47)Се упокои во Господ о. Мина (Добзеу) (13.06.2018 16:57)Благодарствен молебен на гробот на свети Кирил во Рим (06.06.2018 16:34)Се упокои во Господ схимонахот Арсениј Каруљски (22.05.2018 18:42)Филм за монасите од Аризона, САД (18.05.2018 12:28)Игуменот на Ватопедскиот манастир на Света Гора ја замоли Владата на Кипар да не ги легализира абортусите (17.05.2018 14:09)Осветен нов православен храм во Конго, Африка (10.05.2018 17:07)Предметот „Религија“ ќе се изучува во сите училишта во Видин (10.05.2018 16:57)Филипинците, пред Велигден, за три недели изградија православен храм со сопствени раце (16.04.2018 09:46)Цветници прославен во Нинивската долина (31.03.2018 11:35)Прв православен манастир во Јужна Африка (13.03.2018 19:33)Се претстави пред Господа митрополитот Видински г. Дометијан (25.09.2017 14:02)Погребот на Старец Пантелејмон во манастирот „Свето Преображение“, Бостон, САД (31.12.2016 20:42)Јереј-сан. Исповед на еден Самурај (цел филм со македонски превод) (24.01.2016 20:25)Во спомен на жртвите од авио-катастрофата на летот 7К9268 (02.11.2015 17:19)Главен е стремежот кон Бога – старец Гавриил Ургебадзе (02.11.2015 17:06)Сочувство на Рускиот Патријарх Кирил во врска со авионската несреќа во Египет (31.10.2015 22:06)Свечености по повод 100-годишниот роденден на игуменот на манастирот на Свети Пантелејмон на Света Гора (30.10.2015 14:14)Потврдена автентичноста на моштите на свети Максим Исповедник во Грузија (29.10.2015 13:59)Хиротонија на новиот Епископ Јегоревски Тихон (Шевкунов) (26.10.2015 18:01)Атинскиот Архиепископ Ероним: „Молам за прошка за секој загубен живот“ (22.10.2015 15:51)Соопштение од Петтата сеправославна претсоборна конференција во Шамбези кај Женева (21.10.2015 15:41)Водачот на мисијата во Сиера Леоне: Големо олеснување за нас кои живееме во епицентарот на Еболата (05.08.2015 11:47)Свечености во Москва по повод 1000-годишнината од упокојувањето на покрстителот на Русија (01.08.2015 18:22)д-р Дмитриј Авдеев: „Духовната природа на нервозностa. Неврози. Психосоматика“ (26.06.2015 15:51)Годишнина од упокојувањето на светогорскиот Старец Георгиј Капсанис (08.06.2015 10:34)Профилот на Патријархот Кирил на мрежата „ВКонтакте“ посетен над милион пати (01.06.2015 16:53)Сѐ повеќе Американци отпаѓаат од верата – студија (16.05.2015 17:25)Се упокои славејот на Света Гора, Старец Спиридон од Мала Света Ана (11.05.2015 10:42)In memoriam: Архимандрит Роман Брага (1922-2015) (01.05.2015 11:08)Во Москва ќе се одржи курс за доквалификација на епархиските фоторепортери (01.05.2015 10:25)Албанската Православна Црква ја претстави својата нова интернет страна (29.04.2015 12:24)Грузиската Православна Црква ужива популарност кај 91% од испитаниците (03.04.2015 13:43)Започна Третото заседание на меѓуправославната комисија за подготовка на документацијата за Сеправославниот собор (01.04.2015 15:47)Шведска – една од најпознатите атеистички земји во целиот свет (01.04.2015 15:44)Патријархот Кирил изрази сочувство по повод авионската несреќа на југот од Франција (27.03.2015 13:05)Светогорците против плановите на грчката влада да ги воведе електронските пасоши (25.03.2015 15:10)Вистината за телевизијата (23.03.2015 15:05)Надарете го детето со слух за сочувствителност (21.03.2015 19:50)In Memoriam: Протопрезвитер Томас Хопко (1939–2015) (21.03.2015 19:40)Прва меѓународна конференција посветена на дигиталните медиуми и православната пастирска дејност (20.03.2015 10:20)Што кажува ембриологијата, науката за зачетокот? (19.03.2015 22:27)Зошто престанав да извршувам утробно чедоморство? (18.03.2015 17:15)

Сведоштво на Д-р Стојан Адашевиќ

Абортусот стана „Европска вредност“ (17.03.2015 19:55)Грузискиот Патријарх Илија II: Срцето во човекот треба да биде искрено и свето (11.03.2015 20:44)Отец Гаврил првиот македонски монах во Австралија награден од министерот за одбрана Кевин Ендрјус (30.01.2015 13:18)Во градот Патра е изграден храм во чест на преподобниот Старец Паисиј Светогорец (19.01.2015 15:29)Старец Паисиј канонизиран за светител (13.01.2015 10:07)Православната црква на Америка и годинава ќе учествува во Маршот за живот (13.01.2015 15:11)Синодот на РПЦ го вклучи во месецословот на Руската Црква преподобниот Порфириј Кавсокаливиски (12.01.2015 17:31)На Света Гора торжествено се пречека Рождеството Христово (10.01.2015 12:43)Сензација во Кападокија: Пронајден е подземен град стар 5000 години (09.01.2015 11:22)Патријархот Кирил со честитки до македонскиот Претседател по повод Рождеството Христово и Новата година (09.01.2015 11:02)Грузискиот Патријарх Илија II: „Со нас е Бог. Овие зборови се запишани во Библијата.“ (04.01.2015 22:53)Митрополит Иларион (Алфеев): Нема проблеми кои наметнуваат свикување Сеправославен собор (02.01.2015 01:53)На Кипар ќе се изгради Грузиски манастирски комплекс (24.10.2014 13:46)Руски монаси ќе произведуваат луксузни италијански сирења (17.10.2014 09:32)Виртуелна тура низ полските православни цркви (07.10.2014 11:59)Анимиран филм посветен на св. Серафим Саровски (07.10.2014 11:57)Седумгодишнина од востоличувањето на Романскиот Патријарх Даниел (02.10.2014 13:26)Повеќе од 200 луѓе примија Православие во Руанда (26.08.2014 10:21)Во Албанија торжествено прославен споменот на св. Козма Етолски (25.08.2014 09:05)Во Хабаровската богословија мироточи иконата на свeти Инокентиј Московски (24.08.2014 09:12)Прва Божествена Литургија во Смирна после 1922 година (20.08.2014 08:39)Интронизација на новиот Митрополит Киевски (20.08.2014 18:12)И покрај заканата од ебола, отец Теми Адамс останува во Сиера Леоне (17.08.2014 13:12)5 години од денот на упокојувањето на Старец Јосиф Ватопедски (05.07.2014 13:19)Се упокои во Господа Блажениот Митрополит Киевски и Украински Владимир (05.07.2014 12:08)Интервју со протоѓакон проф. д-р Андреј Кураев (20.06.2014 15:30)Документарен филм „Православието на Британските острови“ (19.06.2014 13:28)Манастирот Ќелии – домаќин на свеченоста за паметење (19.06.2014 12:50)Митрополитот на Касторија г. Серафим за архимандритот Георгиј Капсанис (19.06.2014 11:30)На 16 јуни се одбележа една година од упокојувањето на големиот романски Старец – архимандрит Јустин Парву (18.06.2014 10:04)Браќа по дух и по тело. Монаси-близнаци пишуваат докторати и спасуваат сираци (18.06.2014 11:42)Порака на Патријархот Вартоломеј на отворањето на Светското првенство во Бразил (17.06.2014 11:56)Се засилува грижата на Московската Патријаршија за лицата со хендикеп (11.06.2014 14:27)Погребение на архимандритот Георгиј Капсанис во манастирот Григоријат на Света Гора (09.06.2014 23:08)Поклон пред земните останки на архимандрит Георгиј Капсанис (08.06.2014 00:09)Се упокои во Господа Архимандрит Георгиј Капсанис (07.06.2014 12:28)Митрополитот Волоколамски Иларион за средбата помеѓу Цариградскиот Патријарх и папата во Ерусалим (28.05.2014 13:31)Вселенскиот Патријарх во Ерусалим (26.05.2014 11:40)Историска прослава на светите цареви Константин и Елена во Букурешт (26.05.2014 11:04)Професорот А. И. Осипов тврди: Не остана ништо христијанско во современите европски универзитети (21.05.2014 09:20)Антиохискиот Патријарх Јован X во пастирска посета на Обединетите Арапски Емирати (21.05.2014 09:11)Донирани над една милијарда рубљи за изградба на 200 храмови во Москва (17.05.2014 10:09)Мас-медиумите и Црквата: Семинар во Солун (16.05.2014 15:24)Патријархот Вартоломеј во пастирска посета на Германија (16.05.2014 15:14)Празникот на светите Кирил и Методиј во патријаршискиот соборен храм во Софија (12.05.2014 12:38)Канонизацијата на старец Паисиј ќе се случи во јули годинава (09.05.2014 09:31)Обраќање на Митрополитот Онуфриј во врска со последните настани во Украина (08.05.2014 10:04)Прекинато евхаристиското општење меѓу Антиохиската и Ерусалимската Патријаршија (02.05.2014 11:17)За Велигден помилувани 95 затвореници во Грузија (24.04.2014 22:22)Семејните вредности приоритет во Велигденското послание на Патријархот Илија II (24.04.2014 22:05)Ново чудо во Дамаск (30.03.2014 10:23)Во светогорскиот манастир Григоријат се одржа интронизација на новиот игумен (17.03.2014 01:12)Одбележување на триста години од раѓањето на св. рамноапостолен Козма Етолски (14.03.2014 12:27)Патријархот Кирил: Патот кон Соборот е пат на созревање во љубовта и единството (11.03.2014 14:07)Рускиот Патријарх Кирил: Беседа во Неделата на Православието (10.03.2014 16:52)Ослободени се монахињите од манастирот „Св. Текла“ (10.03.2014 12:00)Божествена Литургија во Неделата на Православието во Фанар, Цариград (10.03.2014 11:54)Поглаварите решија: Вселенски собор ќе има во 2016 година (07.03.2014 21:27)Заседаваше подготвителната комисија во Константинополската Патријаршија (06.03.2014 12:51)Константинополската Патријаршија планира да го ограничи приливот на негрчки монаси на Света Гора (06.03.2014 09:53)Патријархот Кирил се моли за мир во Украина (04.03.2014 14:22)Програм 200: 1 милијарда рубљи за изградба на 18 цркви (04.03.2014 14:18)Старо-нов вид на прогонство на христијаните во Сирија (04.03.2014 13:44)Вселенскиот Патријарх отслужи Трисагија за погинатите во судирите во Украина (28.02.2014 13:51)Лидери на христијански заедници од 13 земји упатија порака за мир во Украина (28.02.2014 13:49)Средба меѓу Митрополитот Иларион и Архиепископот Јероним (26.02.2014 14:42)Избран местобљустител на тронот на Киевската митрополија (25.02.2014 14:18)Есхумирање на моштите на преподобниот Старец Гавриил (Ургебадзе) (25.02.2014 10:17)Последни подготовки пред средбата на поглаварите во Истанбул (24.02.2014 01:10)Киев: Импровизирано трауматолошко одделение во црква (21.02.2014 19:05)Се избра нов игумен во манастирот Григоријат (20.02.2014 23:44)Митрополитот Волоколамски Иларион отслужи Божествена Литургија во манастирот Ватопед (19.02.2014 21:13)Единствена изложба: Апостоли на 21 век (17.02.2014 18:13)Се повлече игуменот на светогорскиот манастир Григоријат (17.02.2014 12:47)Обраќање на Патријархот Кирил по повод денот на православната младина (17.02.2014 12:44)Црквата во Романија потрошила 18 милиони евра за помош на народот (14.02.2014 19:15)Осветување на црква на Антарктикот (14.02.2014 18:47)Грчкиот Архиепископ ракоположи во ѓакон монах од Уганда, Африка (13.02.2014 10:43)На старт! Внимание! Со Бога! (08.02.2014 18:33)

Дел од интервјуто со протоереј Николај Соколов, исповедник на рускиот олимписки тим

Рускиот Патријарх Кирил ги посети олимписките објекти во Сочи (06.02.2014 22:54)Ерусалимскиот Патријархат го обновува евхаристиското општење со Романската православна црква (05.02.2014 16:36)Обраќање на Патријархот Кирил на конференцијата Женева II (24.01.2014 02:13)Фото-разгледница: Прославено Светото Богојавление низ светот (22.01.2014 13:11)Повеќе од 165 илјади луѓе присутвуваа во московските храмови за Богојавление (20.01.2014 13:36)Православна мисија меѓу емигрантите во Москва (20.01.2014 13:28)Пред Даровите од мудреците се поклонија повеќе од половина милион Руси (20.01.2014 13:25)Волокамскиот Митрополит г. Иларион ја започна својата работна посета на Мексико (17.01.2014 16:19)1903 год. – Канонизација на преподобен Серафим Саровски (16.01.2014 15:47)

Фоторепортажа

Москва: Повеќе од 400 илјади верници се поклонија на Даровите на мудреците (15.01.2014 00:34)Патријархот Кирил упати апел за посвојување на дечиња (14.01.2014 13:04)Избран новиот Митрополит на чешките земји и Словачка, г. Растислав (14.01.2014 12:56)За прв пат прославен Божик во Лугузи, Уганда (11.01.2014 12:39)Христијаните во Русија го прославија Рождеството Христово (10.01.2014 19:38)Православни христијани ќе земат учество на овогодинешниот „Марш за живот“ во САД (04.01.2014 23:41)Патријархот Јован X: Решавањето на кризата бара политичко решение, дијалог и прифаќање на другите (03.01.2014 18:58)Патријархот Кирил: „Православните свештеници и ерарси мораат да бидат духовна и интелектуална елита“ (29.12.2013 00:57)Грчката Црква се дигитализира (28.12.2013 12:00)Не може да постои Божествена Литургија ако на верните не им се дава можност да пристапат кон Светите Христови Тајни (25.12.2013 19:10)Светогорскиот манастир Ватопед им помага на сиромашните (24.12.2013 18:17)Знеполскиот Епископ Јоан е новиот Варненски и Великопреславски Митрополит (23.12.2013 20:02)Романска Патријаршија: 2014 – година посветена на Евхаристијата и Бринковјанските маченици (22.12.2013 17:14)Албанија се подготвува за празнување на Рождеството Христово (22.12.2013 17:10)Почесен докторат за Вселенскиот патријарх (19.12.2013 10:39)Даровите од мудреците од Света Гора ќе бидат однесени во Русија, Белорусија и Украина (19.12.2013 10:32)Се реновира црквата на Рождеството Христово во Витлеем (14.12.2013 13:01)Започна изградбата на првиот православен храм во Стразбур (12.12.2013 09:02)Есхумирани се нетлените мошти на романскиот исповедник на верата (11.12.2013 16:02)Грузискиот патријарх против новиот грузиски закон за локална самоуправа (09.12.2013 18:43)Ал Џезеира емитуваше видео со киднапираните монахињи (09.12.2013 11:51)Антиохискиот Патријарх ја повика светската заедница да помогне за ослободување на киднапираните монахињи (07.12.2013 18:34)Во САД е објавен извештај за прогонот на христијаните во септември (06.12.2013 14:29)Киднапирани монахињите од манастирот „Св. Текла“ во Маалуја, Сирија (06.12.2013 11:27)Тропар на Преподобен Порфириј Кавсокаливиски (04.12.2013 13:09)Во исихастирионот на Светиот Старец Порфириј Капсокаливиски беше отслужена Божествена Литургија (02.12.2013 23:52)Отворено писмо на православен свештеник од Сирија (02.12.2013 22:12)Прославен празникот на св. апостол Андреј Првоповикан, патронот на Цариградската Патријаршија (01.12.2013 20:45)Канонизација на двајца нови светители од Цариградската патријаршија (27.11.2013 22:54)Над 60 цркви и манастири разрушени во Сирија (26.11.2013 22:25)Можно е Русија да го внесе Православието во Уставот (25.11.2013 13:18)Фотографски материјал од погребението на Неврокопскиот Митрополит Натанаил (20.11.2013 13:11)Опелото и погребението на Митрополитот Натанаил ќе се изврши на 19 ноември (18.11.2013 19:40)Донација за 200 цркви во Грузија (18.11.2013 16:33)Свештеник учествуваше во Атинскиот класичен маратон (16.11.2013 13:13)Киевскиот Митрополит отслужи Божествена Литургија во инвалидска количка (15.11.2013 11:45)Речиси третина од Русите поддржуваат возобновување на монархијата (14.11.2013 21:20)Свечености на Егина во спомен на св. Нектариј (13.11.2013 13:15)Дамаск: Девет деца убиени во напади врз христијански квартови (13.11.2013 12:26)Честица од животворниот Господов Крст во Англија (13.11.2013 11:54)Гранатирана православна црква во Дамаск (26.10.2013 10:07)Во тек се преговорите за ослободување на киднапираните Алепски Митрополити (15.10.2013 14:47)Ватопедскиот игумен повторно на суд (15.10.2013 14:25)Манастирот „Света Текла“ во Малули и понатаму е под опсада (12.10.2013 17:15)Вселенскиот Патријарх се подготвува за својата шеста посета на Света Гора (29.09.2013 14:43)Соопштение за бракот од православните Епископи на Америка (25.09.2013 11:55)Антиохискиот Патријарх ја обвини меѓународната заедница за пасивност во решавањето на случајот со киднапираните архиереи (04.09.2013 09:30)Света Гора ја дематираше веста за посетата на Папата Франциско (02.09.2013 09:49)Во Одеса беше осветен храм за глувонеми (20.08.2013 10:14)Терор: Список на 45 запалени цркви последниве 24 часа (16.08.2013 20:44)Деца се молат во запалената црква „Св. Ѓорѓи“ (15.08.2013 17:07)Изгорена до темел уште една Православна црква (15.08.2013 17:47)Според еден ирански сајт двајцата киднапирани Митрополити се живи (06.08.2013 11:53)Дипломатски скандал помеѓу Московската и Вселенската Патријаршија на прославата во Москва (04.08.2013 19:05)Патријархот Кирил: „Признавањето на истополните ‘бракови’ води кон самоуништување на народот (25.07.2013 12:47)Повеќе од 40 000 верници го прославија празникот на Царските маченици во Екатеринбург (19.07.2013 12:10)Романската Патријаршија ја поддржува институцијата традиционално семејство (19.07.2013 11:21)Света Гора се изјасни против укинувањто на неработниот неделен ден (17.07.2013 13:20)Во Грција се одбележа 19-годишнината од упокојувањето на Старецот Паисиј (13.07.2013 12:52)Опело и погребение на Митрополитот Варненски Кирил (11.07.2013 19:01)Пирејскиот Митрополит Серафим остро ја критикуваше активноста на Цариградскиот Патријарх Вартоломеј (10.07.2013 13:14)Игуменот на Ватопед архимадрит Ефрем се обрати кон учесниците на фестивалот „За живот“ (09.07.2013 13:39)Варненскиот Митрополит е пронајден мртов во морето крај градот (09.07.2013 12:18)Во Русија се празнува Денот на семејството, љубовта и верноста (08.07.2013 08:24)Богословскиот институт „Св. Сергеј“ во Париз пред затворање (06.07.2013 11:29)Крстот на кој бил распнат св. ап. Андреј ќе пристигне во Русија, Украина и Белорусија (05.07.2013 10:12)Грчкиот Архиепископ престојува во скит (04.07.2013 12:34)Во Бугарската Православна Црква се отвори оддел за „Односи со јавноста“ (03.07.2013 11:55)Грузискиот Патријарх предложил во школството да се воведе предмет„ Подготовка за семеен живот“ (02.07.2013 21:50)Во Верија се одржаа свечености посветени на светиот апостол Павле (02.07.2013 21:41)Ниту еден од двaјцата сириски Митрополити не е убиен (02.07.2013 09:29)Едниот од сириските Mитрополити е убиен (28.06.2013 13:46)Иконата „Пресвета Троица“ на Андреј Рубљов за Педесетница поставена во храмот на свети Никола во Толмачах (24.06.2013 11:42)Грузискиoт Патријарх крсти 1000 жители на Аџарија (23.06.2013 12:45)Протоепистатот на Света Гора: „Неопходно е да се зајакнат односите помеѓу православните“ (22.06.2013 11:56)На Света Гора повторно се отвори аптека (22.06.2013 10:53)Руската Црква ги повикува верниците посмртно да ги донираат своите органи (19.06.2013 12:14)Во Јордан е откриена византиска црква (18.06.2013 12:26)Се упокои Старецот Јустин Парву (18.06.2013 12:29)Поранешен талибанец од Авганистан прими Православие на Света Гора (14.06.2013 15:49)Прв православен храм во Пакистан (14.06.2013 12:31)Смена на раководството на Света Гора (14.06.2013 12:29)Знамето на САД се вее над зградата на Конгресот во чест на Македонскиот Митрополит Кирил (14.06.2013 11:58)Рускиот Патријарх Кирил во посета на Света Гора (07.06.2013 12:41)Рускиот Патријарх Кирил пристигна во Грција (05.06.2013 09:39)Во Цариград се одржа семинар по повод јубилејот од Миланскиот едикт (27.05.2013 13:54)Ерусалимскиот Патријарх Теофил допатува во Москва (25.05.2013 11:10)Кипарската Црква отвора илјада работни места (20.05.2013 12:48)Митрополитот Волоколамски Иларион: „За препород на Православаната Црква во Кина постојат сите услови“ (18.05.2013 17:57)Ерусалимската Патријаршија одговори на протестот на Антиохиската Патријаршија (17.05.2013 10:07)На територијата на европска Турција се освети православен храм (17.05.2013 10:05)Светата царица Тамара Велика – нејзиното житие низ грузиските летописи (17-05.2013 10:00)Виртуелната изложба на 3D постери „Православна Русија – резултати од изминатите 20 години: 1991-2011“ (16.05.2013 10:08)Во светогорскиот Зограф се одбележа празникот на манастирот (15.05.2013 10:20)На Велиденскиот фестивал во Тбилиси одекнаа музичките дела на Патријархот Илија II (14.05.2013 16:52)Локалните совети во Грузија за Велигден ослободија 114 затвореници (14.05.2013 16:50)Патријархот Вартоломеј: „Се чувствуваме сигурни“ (13.05.2013 09:45)Историска посета: Патријархот Кирил во Кина (13.05.2013 09:46)Зајакнати мерките за безбедност околу Вселенската патријаршија (11.05.2013 10:19)На Кипар почна да мироточи икона на св. Георгиј (09.05.2013 17:03)Патријархот Вартоломеј за Велигден служеше во своето родно место (09.05.2013 17:01)Грузиската Црква повикува за забрана на абортусот (09.05.2013 16:54)Воскресна порака од Патријархот Кирил (05.05.2013 12:50)Обама, во велигденската честитка, укажа на прогонот на православните христијани (04.05.2013 11:49)Слезе Благодатниот оган (04.05.2013 19:20)Патријархот Кирил го замоли Путин да интервенира во случајот со киднапираните сириски архиереи (29.04.2013 11:27)Во Сирија е киднапиран православен архиереј (29.04.2013 10:18)Простор за слава на Бога (18.04.2013 10:12)

краток извадок од интервјуто со игумен Јов, старешина на храмот „Преображение“ во Ѕвездениот град, исповедник на космонаутите

Посета на Волоколамскиот митрополит Иларион Алфеев во Солунскиот Богословски факултет (18.04.2013 09:45)Чудесна случка во скитот Света Ана на Света Гора (18.04.2013 10:18)Чесниот Крст и Троеручица во Неаполската митрополија (17.04.2013 14:49)Поглаварот на Православната Црква во Чешка и Словачка отиде во пензија (17.04.2013 14:49)Студентскиот славјански хор од Солун на поклоничко патување во Македонија (14.04.2013 10:48)Црковниот спор меѓу Антиохија и Ерусалим се продлабочува (14.04.2013 10:34)Во Тбилиси се одржа протест против абортусот (13.04.2013 08:58)Ватопед го одбележа својот празник (12.04.2013 21:55)Православното свештенство во Тајланд ќе го учи локалниот јазик (07.04.2013 13:25)Грчкиот олимпиец го исполни ветувањето (04.04.2013 20:57)Во Солун беше отслужена света Василиева Литургија на словенски јазик (03.04.2013 15:29)Неговата Светост Патријархот Кирил: „Зависта е опасен порок за општеството“ (03.04.2013 10:57)Барак Обама го посети храмот на Христовото Рождество во Витлеем (30.03.2013 18:03)Московската Патријаршија: „Сеправославниот Собор не е на повидок“ (29.03.2013 10:42)Сеправославна Вечерна во Лондон (29.03.2013 10:39)Во Мадрид беа осветени камбаните за храмот „Св. Марија Магдалена“ (29.03.2013 10:35)Пет години од упокојувањето на Митрополитот Лавр (27.03.2013 12:48)Конфликт меѓу Ерусалимската и Антиохиската Патријаршија (11.03.2013 20:01)Рускиот Патријарх Кирил отслужи Божествена Литургија по повод 400-годишнината на династијата Романови (09.03.2013 13:06)Грузискиот Патријарх го објави 26-то масовно Крштение (05.03.2013 12:22)Православен свештеник стана светски шампион во кревање тегови (05.03.2013 12:19)Академијата „Св. Владимир“ од Њујорк започна соработка со Романската Партијаршија (05.03.2013 12:13)Бугарскиот Патријарх ја прими делегацијата на Руската Православна Црква (27.02.2013 16:08)Рускиот Патријарх Кирил: „Нема да имаме подобар социјален живот, ако во нашите срца има злоба“ (26.02.2013 16:10)Помирување помеѓу Ерусалимската Патријаршија и Романската Патријаршија (25.02.2013 15:37)Митрополитот Неофит е избран за Бугарски Патријарх и Софиски Митрополит (24.02.2013 19:17)Ватопед додели значајна помош за загрозените во Грција (22.02.2013 15:57)Русија ја одбележува 400-годишнината на царската династија (22.02.2013 15:51)На Рускиот православен универзитет се отвори Факутет за култура (22.02.2013 15:48)Александрискиот Патријарх во мисионерска посета на Танзанија и Бурунди (22.02.2013 14:36)Избрани се тројца митрополити за избор на Буграски Патријарх (17.02.2013 11:48)Патријархот Вартоломеј во своето родно место на островот Иврос (17.02.2013 11:47)Започна процесот за избор на новиот Бугарски Патријарх (16.02.2013 12:06)На границата меѓу Русија и Украина поставен е крст по повод 1025 години од покрстувањето на Русија (16.02.2013 11:50)Ставот на Руската Православна Црква во врска со актуелните еколошки проблеми (13.02.2013 23:00)На манастирските гробишта во Дајбаба беа погребани земните останки на архимандритот Лука (Аниќ) (12.02.2013 09:39)Во Дамаск е востоличен новиот Антиохиски Патријах Јован X (12.02.2013 09:32)Архиерејскиот Собор на РПЦ: „Новите технологии за идентификација не треба да бидат задолжителни и без алтернатива“ (08.02.2013 11:49)Православните епископи на Америка по повод 40-годишнината од легализацијата на абортусот (06.02.2013 16:07)Во Грузија „Година на св. кралица Тамара“ (06.02.2013 14:14)Рускиот Патријарх Кирил: архиерејот пред сѐ е пастир (05.02.2013 11:29)Во Москва започна Светиот Архиерејски Собор на Руската Православна Црква (03.02.2013 17:10)Во Романија прогласена „Година на о. Димитру Станилое“ (02.02.2013 19:14)Ѓоковиќ: „Свети Сава беше покрај мене до победата!“ (31.01.2013 20:07)Турција сака да го забрза отворањето на Богословското училиште во Халки (31.01.2013 11:26)Украинската Православна Црква со свој телевизиски канал (31.01.2013 11:06)Опело на проф. Славчо Влчанов во црквата на Света Недела во Софија (30.01.2013 00:02)Востоличен Поглаварот на Православната Црква во Америка (30.01.2013 19:48)Православните и оваа година учествуваа во вашингтонскиот Марш за живот (30.01.2013 11:53)Се упокои во Господа проф. Славчо Влчанов (29.01.2013 13:22)Во последните три години се отворија 12 нови црковни центри за рехабилитација на наркозависници во Русија (28.01.2013 12:54)Прв руски храм во Чиле (28.01.2013 12:50)„Светоотечкото Предание на монашкиот живот во модерниот свет“ – конференција во Новоспасенскиот манастир во Москва (26.01.2013 14:34)Во Варна изложба на икони од сестрите од Клисурскиот манастир (25.01.2013 12:55)Во Светата Земја молитвено се прослави Крштението Господово (23.01.2013 12:13)Рускиот Патријарх Кирил се состана со Поглаварот на Грузиската Православна Црква (22.01.2013 17:14)На Водокрст во Узбекистан се освети православен храм (21.01.2013 16:51)Рускиот Патријарх Кирил повика за длабока почит кон светата вода (18.01.2013 17:12)180 години од успението на свети Серафим Саровски (16.01.2013 14:25)На архипелагот Фиџи ќе биде изграден православен храм (16.01.2013 14:24)Игуменот на манастирот Ватопед на Света Гора му го честита празникот Рождество Христово на Поглаварот на Руската Црква (15.01.2013 13:48)Завршија црковните свечености во Грузија (15.01.2013 11:37)Рускиот Патријарх Кирил: Црквата ќе продолжи гревот да го нарекува грев (13.01.2013 12:37)Во Минск (Белорусија) се одржа соборна молитва против абортусите (13.01.2013 12:17)Романскиот Патријарх ја прогласи 2013 г. за „Година на светите Константин и Елена“ (10.01.2013 13:20)Послание на Вселенскиот патријарх Вартоломеј по повод Рождеството Христово (10.01.2013 13:14)Послание на Ерусалимскиот Патријарх Теофил III по повод Рождеството Христово (07.01.2013 13:46)Послание на Антиохискиот Патријарх Јован X по повод Рождеството Христово (07.01.2013 13:21)Послание на Александрискиот Патријарх Теодор II по повод Рождеството Христово (07.01.2013 12:59)Во Витлеем се очекуваат 300 илјади поклоници (06.01.2013 10:34)Кои Светители ги канонизираше Православната Црква во 2012 година (29.12.2012 20:41)Избран новиот Антиохиски Патријарх (17.12.2012 17:27)Рускиот парламент го сочува предметот „Основи на религозната култура“ (12.12.2012 12:52)Во руската армија наскоро 1000 свештеници (12.12.2012 12:02)Митрополитот Волоколамски Иларион уште еднаш за МПЦ (09.12.2012 00:21)Мошти на свети Никола во Тајланд (07.12.2012 12:16)Вселенската Патријаршија го канонизира преподобниот Никифор Лепрозен (06.12.2012 10:29)Најголемиот светски атеист: Признавам, постои Бог! (05.12.2012 23:35)Почина Антиохискиот патријарх Игнатиј (05.12.2012 15:55)Филм за Старец Паисиј Светогорец (19.11.2012 16:38)Завршена е реставрацијата на фрескописот од древниот кападокиски храм (16.11.2012 11:29)Архиепископот Тихон – нов поглавар на Православната Црква во Америка (14.11.2012 16:10)Во Прага се гради нов православен храм (14.11.2012 13:04)Нов Патријарх на Коптската црква (13.11.2012 11:07)Рускиот Патријарх во посета на Светата земја (13.11.2012 10:47)Се упокои во Господ Неговата Светост Бугарскиот Патријарх Максим (06.11.2012 13:03)Бугарскиот Патријарх Максим излезе од болница (05.10.2012 08:44)Гватемала... експлозија на Православието! (05.10.2012 21:22)Отворена школа по византиска музика во Тирана (03.10.2012 10:08)Во Грција со посебна свеченост се прослави споменот на свети Јован Руски (03.10.2012 09:51)„Со имитирањето на Западот Русија би била осудена на заостанување“ (30.09.2012 16:41)Неверојатниот живот на Клаус Кенет (29.09.2012 11:48)Јапонскиот борач Токаши Киши стана православен (28.09.2012 20:42)Патријархот на Грузија ќе го освети Тбилиси поради сложената ситуација во земјата (27.09.2012 16:51)Библијата преведена на чеченски јазик (26.09.2012 12:46)Украинската Црква има нов светител – старецот Илија Пророк (24.09.2012 10:06)Започна посетата на Неговата Светост Патриајхот Кирил на Јапонија (15.09.2012 22:58)Се подготвува канонизацијата на внуката на Пушкин (14.09.2012 15:04)Константинаполската Патријаршија купи црква од 8 век (14.09.2012 14:58)Со современ метод се откриени древни текстови во манастирот „Света Eкатерина“ (14.09.2012 14:55)Во Ватопед се одбележа празникот на Чесниот Појас на Богородица (13.09.2012 13:16)Во Руската Православна Црква се возобнови традицијата празникот на свети Јован Претеча да биде ден на трезноста (12.09.2012 13:31)Во Соборниот храм во Тбилиси се изврши групно крштевање на новороденчиња (12.09.2012 13:18)Бугарската Црква подготвена на протест за да се учи веронаука во училиштата (12.09.2012 11:19)Граѓаните на градот Киев ја поздравија Сеукраинската покајничка литија против абортусот (11.09.2012 16:16)Бугарскиот Патријарх Максим се наоѓа во болница (11.09.2012 15:47)Во Украина еден месец ќе престојува плаштаницата на Пресвета Богородица (10.09.2012 13:20)Рускиот Патријарх Кирил: „Денешните луѓе не сакаат да имаат никакви норми“ (10.09.2012 10:50)Бугарската Црква ќе канинизира 100 убиени од комунистите заради верата (09.09.2012 12:36)Руската Православна Црква воведе орден свети Николај Јапонски (09.09.2012 09:28)Во Естонија е поставен споменик на Патријархот Алексеј II (09.09.2012 09:24)На порталот Патриархия.ru се постави интерактивна карта на институциите во странство при Руската Православна Црква (08.09.2012 11:47)„‘Несветите свети’ и други раскази“ – книга на годината во Русија (07.09.2012 15:36)Се одбележа 30-годишнината од упокојувањето на отец Серафим Роуз (06.09.2012 20:25)Еколошка порака на Патријархот Вартоломеј (05.09.2012 15:35)Во средината на септември ќе се одржи конференцијата „Оптинското старештво и руската култура“ (04.09.2012 08:36)Во септември ќе се одржи Недела на православната книга (03.09.2012 18:21)30 години од упокојувањето на Серафим Роуз (03.09.2012 18:12)Во Ерусалим се одбележа празникот Успение на Пресвета Богородица (31.08.2012 10:54)Празникот на Успение на Богородица во Грузија (30.08.2012 11:36)Украинската Црква канонизира 5 новомаченици (29.08.2012 14:16)Во периодот од 29 до 31 октомври во Моска ќе се одржи V фестивал на православните средства за јавно информирање „Вера и збор“ (25.08.2012 17:10)Ерусалимскиот Патријарх беше официјален гостин во Будимпешта (24.08.2012 12:07)Поглаварот на Руската Црква го освети храмот на Смоленската икона на Богородица во Саватиевата пустината (23.08.2012 16:18)Во Канзас за првпат во историјата на државата се отвори православно училиште (23.08.2012 12:11)Повторно се заостирија односите помеѓу Света Гора и грчката држава (21.08.2012 15:03)На гората Тавор се отслужи ноќна празнична богослужба (21.08.2012 14:57)Пожар на Света Гора – Чудо во руските скитови Тиваида и Крумница (19.08.2012 16:52)Православието во потсахарска Африка (18.08.2012 13:18)Документарен филм за Ватопедскиот манастир на Света Гора (17.08.2012 15:13)Книга за новокрстените на кинески јазик (16.08.2012 15:06)Пожарот на Света Гора е минато – се прават проценки на штетите (15.08.2012 19:18)Предвкус на небесното Царство – интервју со Митрополитот на Молдавија и Буковина Теофан (09.08.2012 21:04)Отворен е Музејот на православна уметност во Националната библиотека во Букурешт (08.08.2012 16:15)Во Светата земја се празнуваше во чест на светата рамноапостолна Марија Магдалена (06.08.2012 18:01)Валаам – химна на убавиот Север (06.08.2012 15:24)Во Грузија за децата со посебни потреби беше организиран „Манастирски ден“ (02.08.2012 21:21)Една година од упокојувањето на старец Арсениј Папачок (01.08.2012 20:26)

Негово последно интервју

Синот на премиерот на Кенија го прими Православието (30.07.2012 17:41)Во Киев свечено се прослави празникот на светиот кнез Владимир (29.07.2012 17:07)Грузиската Православна Црква има најголема доверба од јавноста (28.07.2012 21:29)Во еден од московските храмови се отвори советодавен центар за зависниците од дроги и алкохол (27.07.2012 08:21)Патријархот Кирил е убеден дека духовната состојба на човекот зависи од неговата подготвеност да му помага на ближниот (25.07.2012 13:27)Во Киев се отвора метох на светогорскиот манастир Св. Пантелејмон (23.07.2012 17:45)Во Валаам заврши IV меѓународен фестивал „Академија на православната музика“ (22.07.2012 16:56)Повеќе од 40 илјади верници во Екатеринбург го прославија споменот на Царското семејство (18.07.2012 17:48)Преку 30 илјади луѓе дојдоа на гробот на Старец Паисиј (17.07.2012 17:27)Во балтичките и скандинавски земји ќе се одржи поморска литија (13.07.2012 14:01)Жителите на Санкт Петербург ќе можат да го слушнат Македонскиот византиски хор (11.07.2012 18:41)Поглаварот на Православната Црква во Америка Митрополитот Јона поднесе оставка (10.07.2012 08:03)Во Вајмар Форум посветен на Света Гора (02.07.2012 09:37)Божествена Литургија во храмот посветен на Свети Никола во Шангај (28.06.2012 17:36)Игуменот Ефрем ја прокоментира ослободителната пресуда (27.06.2012 13:34)Во Тирана е осветена новата соборна црква на Албанската Православна Црква (27.06.2012 09:57)Избран е нов состав на Епистасијата на Света Гора (15.06.2012 20:06)Судот го ослободи игуменот Ефрем Ватопедски (14.06.2012 15:24)Според Црквата, ситуацијата со содржините на Интернет бара брза и одлучна акција (13.06.2012 21:19)Во Бугарија заврши годинешниот 9-ти православен музички фестивал во Поморје (12.06.2012 16:56)Рускиот Патријарх го посети Кикскиот манастир на Кипар (11.06.2012 15:50)Рускиот Патријарх: Ние сме сите членови на едно тело – Црквата на Исус Христос (11.06.2012 10:56)Свештеникот Фјодор Коњухов се подготвува да го превесла Тихиот океан (09.06.2012 18:48)Празникот на Владимирската икона на Божјата Мајка во Сретенскиот манастир (07.06.2012 11:16)Неопходно е да се преименуваат улиците во Москва, изјави рускиот министер за култура (06.06.2012 13:57)Низ цела Русија во тек е акцијата „Русија за живот! Русија без абортусот!“ (05.06.2012 17:08)Во Солунскиот Богословски Факултет беше отслужена Литургија на словенски и грчки јазик (05.06.2012 14:14)Грузиската Православна Црква го одбележa денот на света Нина Просветителката (03.06.2012 15:41)Руското Православие е признаено во Италија (02.06.2012 19:14)Црквата подготвува специјалисти за советување на зависниците од дрога (01.06.2012 10:58)Конференција „Православие и псевдомедицина“: Бројот на жртвите од окултизмот расте (31.05.2012 10:13)Поклоничкото патување на Константинополскиот Патријарх во Кападокија (30.05.2012 09:52)Пол Маендорф: ОСА е подготвена да се откаже од автокефалноста, ако тоа е потребно (29.05.2012 18:31)Пергамскиот Митрополит Јован Зизиулас: Поради крајна икономија сме во евхаристиско општење со оние што го исповедаат филетизмот (28.05.2012 17:14)Стратегија за духовна просвета, катехизација и култура на Бугарската Православна Црква (28.05.2012 10:48)Празнување на споменот на св. Георгиј Софиски Најнов (26.05.2012 13:25)Атинскиот Архиепископ Иероним пристигна во Москва (25.05.2012 21:02)Војникот Евгениј Родионов – Христов новомаченик (25.05.2012 15:14)Повеќе од 70 илјади осудени лица во Русија се членови на Православната Црква (24.05.2012 16:03)Моштите на свети Николај во Москва (23.05.2012)Поглаварот на Грчката Црква ќе ја посети Руската Православна Црква во официјална посета (22.05.2012)Александрискиот Патријарх освети храм во Кејп Таун (21.05.2012)Свештеникот Тедор Коњухов повторно се искачи на Еверест (21.05.2012)Документарен филм за востановување на единството на Руската Црква (20.05.2012)144 години од роденденот на великиот руски цар Николај II (20.05.2012)Рускиот Патријарх Кирил отслужи Божествена Литургија на Бутовското стрелиште (20.05.2012)

Петгодишнина од потпишувањето на Актот за канонско единство меѓу РПЦ и РЗПЦ

Во Швајцарија се одржаа први Денови на Православието (19.05.2012)Свештеничко собрание на Грчката Православна Црква (19.05.2012)

Архиепископот Иероним: За духовните размери на кризата, социјалната дејност на Црквата и односите меѓу клириците во епархијата

Во Руската Православна Црква ќе биде создадена работна група за пастирска грижа на глувите парохијани (19.05.2012)Александристиот Патријарх му се заблагодари на Рускиот Патријарх Кирил за финансиската помош за Мисијата во Сиера Леоне (18.05.2012)Изложба за воспитувањето на децата во царското семејство во храмот на крвта во Екатеринбург (18.05.2012)Есен во манастирот во Донибрук, Мелбурн (Австралија) (17.05.2012)

Фотографски материјал

Синодот на Цариградската Патријаршија канонизира 11 естонски новомаченици (17.05.2012)Рускиот Патријарх Кирил на Фејсбук (17.05.2012)Прво православно радио во Сибир (17.05.2012)Водач на руска рок група награден со еден од најголемите награди на Руската и Украинската Православна Црква (15.05.2012)700 свештеници на конференција во патријаршиската палата во Букурешт (15.05.2012)Руската духовна мисија во Ерусалим им укажа помош на инвалидизираните со оштетен вид и слух во организација на поклоничко патување во Светата Земја (14.05.2012)Рускиот Патријарх отслужи молебен по повод инаугурацијата на претседателот Путин (11.05.2012)Свечености по повод 5-годишнината од потпишувањето на Актот за канонско единство меѓу Руската Задгранична Православна Црква и Московската Патријаршија (10.05.2012)59 години од востановување на Бугарската Црква во достоинство на патријаршија (10.05.2012)Грузискиот Патријарх крсти уште 400 бебиња (08.05.2012)Осветена најголемата црква на Кипар (06.05.2012)Грчките архиереи вознемирени поради мешањето на Патријархот Вартоломеј во работите на Грчката Православна Црква (05.05.2012)Во затворите во Мордовија осветен шести храм во чест на блажена Матрона Московска (04.05.2012)Рускиот Патријарх Кирил го повика бугарскиот премиер да ја заснова својата политика на православните христијански вредности (04.05.2012)Света Гора пред прогон од грчките власти (02.05.2012)Рускиот Патријарх Кирил се сретна со Бугарскиот Патријарх Максим (02.05.2012)Во Полска заврши меѓународниот фестивал на црковно ѕвонење (01.05.2012)Митрополит Волоколамски Иларион: „Духовниците коишто не благословуваат причестување во текот на Светлата седмица прават голема грешка“ (30.04.2012)Во подготовки е изградбата на црквата Свети Никола на Менхетен, срушена на 11 септември 2001 (30.04.2012)Митрополит Иларион Алфеев: Најважното за Македонската Црква е да се врати на канонското поле (29.04.2012)Во Чернобил канонизиран нов светител – протоереј Сергиј Бондаренко (29.04.2012)Посета на Константинополскиот престол (19-04-2012)Варење на Свето Миро во Цариградската Патријаршија во Фанар (13.04.2012)Во Српската Православна Црква исто така го признаваат чудото во црквата на свети Димитриј во Скопје, само што погрешно, односно еднострано, го толкуваат (12.04.2012)Свето-Троицки Александро-Свирски манастир: Фрески што сами се обновуваат (10.04.2012)Чудо на самообновување на фреските во црквата на свети Никола во Твер, Русија (10.04.2012)Чудесно самообновена икона на Мајката Божја Троеручица (09.04.2012)Интервју со архимандрит Захариј од манастирот на свети Јован Крстител во Есекс, Англија (09.04.2012)

Наоѓањето на срцето е многу важно бидејќи основна цел на духовниот пат е да го соединиме срцето со умот. Тогаш Господ наоѓа место за Себе во нашето срце и Си го поставува тронот во него. До тоа не може да дојде ако умот не е на своето место, во срцето, за

Влегувањето на Господ Исус Христос во Ерусалим: икони и фрески (08.04.2012)„Големиот кањон“ на Православието во Америка (07.04.2012)Црква на Света Троица на Антарктик (05.04.2012)

Фотографски материјал од изложбата „Руската Православна Црква: 1991-2011“

Пречек на Старец Ефрем во манастирот Ватопед на Света Гора (31.03.2012)

Фотографски материјал

Старец Ефрем Ватопедски е ослободен од затвор (30.03.2012)Се упокои духовниот водач на Коптската црква (18-03-2012)Путин за воведување веронаука и етика во училиштата (16.02.2012)Oсветен храм на Успение на Пресвета Богородица во Тајланд (16.02.2012)Земјотрес на Света Гора (15.02.2012)Ерусалимскиот Патријарх Теофил во посета на Кипар (15.02.2012)Одбиена молбата за ослободување на игуменот Ефрем (15.02.2012)Отворена Руска православна мисија во Пакистан (13.02.2012)„Велики старечник на светогорците од 20 век“ (11.02.2012)

Нова книга на старецот Мојсеј Светогорец

Експертите ја истакнуваат високата ефикасност на црковните рехабилитациони центри во Русија (26-01-2012)Врховниот суд вели: „Игуменот Ефрем и монахот Арсениј се невини“ (16.01.2012)Светогорското монаштво објави протестна нота против апсењето на ватопедскиот игумен Ефрем (14-01-2012)Осуденици во Украина примија монашки потстриг (13-01-2012)Цариградската Патријаршија се огласи по повод апсењето на архимандрит Ефрем (11-01-2012)Грузискиот патријарх ожалостен поради апсењето на игуменот на манастирот Ватопед (11-01-2012)Во заштита на Ватопедскиот игумен. Вселенската Патријаршија молчи (05.01.2012)Игуменот на Ватопед е уапсен и однесен од Света Гора (27.12.2011)Еднодневен симпозиум во Верија за светиот Климент Охридски (30.11.2011)Рускиот претседател Медведев за преродбата на православниот живот во Русија (10.11.2011)Во Грузија пронајдени нетлени мошти на преподобниот маченик Јосиф Мохеве (07.11.2011)Новопрославени светители во Романската Православна Црква (06.11.2011)

Романската Православна Црква прослави двајца архиереи, поглавари на Трансилванска Молдавија од 17 и 19 век

Руски бизнисмен подари на Руската Црква 70 икони во вредност од 1 милион долари (05.11.2011)Во Украина со закон забранија рекламирање на окултни услуги (15.10.-2011)Видео: Рускиот Патријарх Кирил во посета на тешко заболените и напуштените деца во манастирското сиропиталиште во Украина (12.10.2011)Во Мадрид ќе се гради православен храм (07.10.2011)Атинскиот Архиепископ Ероним: „Имаме потреба од помалку Византија, повеќе Пустина“ (06.10.2011)Светата Земја (05.10.2011)

Фоторепортажа

Патријархот Кирил ги посети заболените и напуштените деца во манастирското сиропиталиште во Украина (04.10.2011)Руската држава основа Фонд за поддршка на манастирот Свети Пантелејмон на Света Гора (03.10.2011)Крстовден во Манастирот Ватопед на Света Гора (02.10.2011)

Фотографски материјал

450 бебиња крстени во Грузија (01.10.2011)Православна црква во Варшава после 100 години (29.09.2011)Литургија на највисокиот врв во Русија (29.09.2011)Патријархот Вартоломеј ќе свика собор на поглаварите на сите автокефални Цркви (04.09.2011)Митрополитот Иларион Алфеев испрати предупредување до учесниците на соборот во Фанар (04.09.2011)Продолжува соборот на петте „постари“ Цркви во Истанбул (04.09.2011)Новиот Устав на Унгарија го заштитува човечкиот живот од моментот на зачнувањето (16.06.2011)Манастирот на Свети Антониј Велики во Аризона, САД (15.06.2011)Прв храм на Руската Православна Црква на Арапскиот полуостров (14.06.2011)Историска Литургија во Њујорк (13.06.2011)Манастирот Света Екатерина на Синај (0106.2011)

Видео репортажа

Иконописна школа на манастирот Ватопед на Света Гора (31.05.2011)Русија: Велигден во затворот Бутирка (29.05.2011)

На патот кон спасението

Недела на Самарјанката во Ерусалим (26.05.2011)

Во црквата каде што се наоѓа изворот на светиот патријарх Јаков

Руската Задгранична Црква во Австралија (25.05.2011)

Фотографски материјал

Канонизација на баташките новомаченици во Бугарија (24.05.2011)Химна за иконите на Пресвета Богородица (20.05.2011)Христос воскресна! (20.05.2011)

Бејрут, Либан, Воскресение 2011

Емисија за Света Гора на американската ТВ мрежа CBS (17.05.2011)Христос воскресна! (25.04.2011)

Велигденска порака

Поставен камен-темелник на првиот православен манастир во Уганда (16.03.2011)Срцето на Грузија (15.03.2011)

Фотогалерија

По разурнувачкиот земјотрес и цунами во Јапонија (14.03.2011)

Јапонски црковни лица известуваат за состојбата во настраданиот регион

Во Грузија секое четврто дете чувар на Патријаршискиот трон (05.02.2011)Јавните личности сведочат за вистинските вредности во животот (04.02.2011)

Фронтменот на „Партибрејкерс“ - повик до младите за љубов, почитување, разбирање и преобразување

Црква од 8 век откриена под вода во вештачко езеро во Грција (04.02.2011)Украинско село даде 220 свештеници (03.02.2011)Се упокои во Господа Митрополитот на Клуж Вартоломеј (01.02.2011)Кажување на еден поранешен геј-активист којшто го надмина хосмосексуализмот (01.02.2011)Со указ на Рускиот патријарх основан е Руски православен универзитет (21.01.2011)Нова печатница на Романската Патријаршија (14.01.2011)Послание за Божик на Архиепископот Атински Иероним (09.01.2011)

„Дојде време повторно да Го ставиме Христос во центарот на нашите животи“

Православните верни во Русија го отпразнуваа Рождеството Христово (08.01.2011)Добротворни акции воочи Божик во Москва (07.01.2011)

„Светите дела – на децата!“

Митрополит Лимасолски Атанасиј: Глад по Бог (07.01.2011)

„Сте почувствувале ли некогаш дека е можно да се погледаш себеси и да се радуваш на своето постоење...“

Реставрацијата на Света Софија во Истанбул е при крај (27.12.2010)На денот на свети Николај отслужена Божествена Литургија во старата базилика во Мира Ликиска (26.12.2010)Oсветен параклис на свети Николај Чудотворец на аеродромот „Шереметјево“ во Москва (14.12.2010)Литија на скии (09.12.2010)

За празникот на света Екатерина во Тоболската епархија, РПЦ

Во Романската Православната Црква денес се празнува светата маченичка Филотеја (07.12.2010)23 илјади православни цркви се изградени во Русија за последните 20 години (07.12.2010)Во Бугарија регистриран првиот црковен телевизиски канал (06.12.2010)

Советот за електорнски медиуми го регистрираше и му даде лиценца на првиот во Бугарија црковен телевизиски канал

Рускиот Патријарх Кирил би сакал да лета во вселената (02.12.2010)Пет години од востоличувањето на Eрусалимскиот Патријарх г. Теофил (28.11.2010)Во Казахстан православното богослужение ќе се одржува и на казахстански јазик (26.11.2010)Моштите на света Екатерина за првпат во Русија (25.11.2010)Руската Православна Црква доби имот за изградба на храм во Кипар (25.11.2010)Митрополитот Волоколамски Иларион го изврши чинот на присоединување кон Православната Црква на луѓето кои времено отпаднаа од неа (24.11.2010)Мисија на епархијата на Московската Патријаршија во Шпанија и Португалија (24.11.2010)Во Ерусалимската Патријаршија празнување на преносот на моштите на светиот Георгиј (23.11.2010)VI Меѓународна богословска конференција на Руската Православна Црква (19.11.2010)Православието во Монголија (18.11.2010)Празнување на свети Нектариј Егински во Букурешт (17.11.2010)Нов Епископ во Руската Православна Црква (16.11.2010)Владимир Путин се поклони на моштите на свети Јован Крстител во Софија (16.11.2010)Десетици илјади верници го прославија споменот на 100.000 грузиски маченици (15.11.2010)Фитотерапевтски центар на Манастирот Ватопед (13.11.2010)Бугарскиот Патријарх Максим го отпразнува својот 96-ти роденден (02.11.2010)Новооткриени мошти на свети Максим Исповедник во Грузија (31.10.2010)Цариградскиот Патријарх Вартоломеј во посета на Романската Православна Црква (29.10.2010)Во посета на манастирот Филотеј на Света Гора (26.10.2010)За празникот на света Параскева во Јаши (22.10.2010)

Фотографски материјал

Претседателот на Одделот за надворешни црковни врски на Московската Патријаршија во посета на Света Гора (22.10.2010)Црквата во Бугарија со највисок рејтинг (18.10.2010)Моштите на свети Симеон Богопримец вратени на Ерусалимската Патријаршија (17.10.2010)Свечености по повод 1000-годишнината од соборниот храм Светицховели во Мцхет, Грузија (15.10.2010)Поглаварот на Руската Задгранична Црква учествуваше во работата на Светиот Синод на Московската Патријаршија (15.10.2010)40 години автономија на Јапонската Православна Црква (14.10.2010)Руската православна црква вклучи своја адреса на Интернет страницата „ЈуТјуб“ (13.10.2010)Руската Црква се надева на добра соработка со новиот градоначалник на Москва (07.10.2010)Во Софија 10.000 луѓе учествуваа во литијата за воведување на веронаука (30.09.2010)Средбата во Виена меѓу православните и католиците заврши без усвојување на заеднички текст (27.09.2010)Средба на Комисијата за богословски дијалог меѓу Православната Црква и Римокатоличката во Виена (25.09.2010)Бугарската Православна Црква одбележа 39 години од востоличувањето на Патријархот Максим (07.07.2010)Рускиот Патријарх Кирил повикува на поактивно мисионерство преку интернет (06.07.2010)Поглаварите на помесните Цркви во посета на светињите на Кападокија (30.06.2010)Митрополит Иларион: Сеправославен собор може да се одржи за неколку години (26.06.2010)Со изградба на цркви против економската криза (19.06.2010)Изложба „Руската уметност од зачетоците до Петар Велики“ во Париз (15.06.2010)Русија доби дозвола од престедателот на Франција Никола Саркози да изгради православен храм до Ајфелова кула во Париз (11.06.2010)Константинополскиот Патријарх Вартоломеј од 22. до 30. мај беше во официјална посета на Русија (11.06.2010)После повеќе од 557 години, повторно ќе се отслужи Божествена Литургија во Света Софија (08.05.2010)Православието во Кенија (01.05.2010)Рускиот свештеник Вадим Арефјев ги спасува сонародниците-алкохоличари во Њујорк (30.04.2010)Третина од тринаесетгодишни момчиња во Русија секојдневно конзумираат алкохол (30.04.2010)Моторизирана литија во спомен на хаваријата во Чернобил (29.04.2010)125 години од признавањето на автокефалноста на Романската Православна Црква од Цариградската Патријаршија (29.04.2010)Московска Патријаршија: Христијаните не смеат да членуваат во Темпларски редови (26.04.2010)Цариградскиот Патријарх ќе ја посети Сливенската епархија на Бугарската Православна Црква (26.04.2010)Повеќе од илјада наркозависници поминаа низ рехабилитација во Православниот центар во Ставропол (24.04.2010)Репортажа за Грузискиот Патријарх на CNN (22.04.2010)Рускиот Патријарх Кирил смета дека изградбата на храмови во Русија ќе го помогне нејзиниот економски развој (21.04.2010)Во Мадрид поставен камен-темелник за соборен храм на Романската епархија во Шпанија и Португалија (18.04.2010)Патријархот Кирил го нарече успешна инвестиција воведувањето на Основи на православната култура во училиштата (18.04.2010)Алтернативи за неотворената Семинаријата во Халки (16.04.2010)Медведев: Животот ми се промени откако го прифатив Православието (15.04.2010)Божествена Литургија во Харбин, Кина (15.04.2010)Осветување на мотоцикли во московскиот мото-центар (14.04.2010)Навивачите на фудбалски натпревар во Москва се поздравуваа со Пасхален поздрав (05.04.2010)Скопските советници примени од Вселенскиот патријарх Вартоломеј (20.03.2010)Рускиот Патријарх во посета на Александриската Патријаршија (12.04.2010)Благодатниот оган слезе над гробот Господов (03.04.2010)Во Грузија затворениците ќе можат да издржуваат казна во манастирите (16.03.2010)Недела на простувањето во Москва (19.02.2010)Седница на Светиот Синод на Руската Православна Црква (26.12.2009)

Светиот Синод ја одобри службата на Соборот на преподобните Оптински старци

Бугарскиот Патријарх Максим чиноначалствуваше со празничните богослуженија за Божик (26.12.2009)Рускиот Патријарх Кирил загрижен поради недоволното ниво на „канонската свест“ во манастирите (24.12.2009)Семејството на свети Григориј Палама приброено кон соборот на светителите (23.12.2009)Претседателот на Одделот за надворешни цркови врски на Московската Патријаршија е во посета на Тајланд (21.12.2009)Православната Црква во Америка неодамна во своите крилја прифати 5000 крстени Индијанци (19.12.2009)Цариградскиот Патријарх Вартоломеј отслужи молебен во присуство на руски поклоници (18.12.2009)Автономија и начинот на нејзино прогласување (17.12.2009)

Одобрен текст од Меѓуправославната подготвителна комисија

Соопштение од Меѓуправославната подготвителна Комисија во Шамбези (16.12.2009)Нов православен храм во Јапонија (16.12.2009)Меѓуправославната подготвителна комисија работи напразно (15.12.2009)Во 2009 година на Валаам престојувалe повеќе од 120 илјади поклоници и туристи (14.12.2009)Во Московската Патријаршија не се подготвени за продолжување на дијалогот во досегашна форма со Евангелската црква во Германија (12.12.2009)Во Шамбези започнува работата на Меѓуправославната подготвителна комисија за Сеправославен собор (07.12.2009)Александрискиот Патријарх е во официјална посета на Грција (08.12.2009)Православните бизнисмени во Русија добија свој небесен покровител (07.12.2009)Икона на Пресвета Богородица ја обиколи Земјата во космос (05.12.2009)На интернет објавен официјалниот црковен календар на Руската Православна Црква (04.12.2009)Најави за промена на календарот во Бугарија (03.12.2009)Светиот Синод на Бугарската Црква не ја прифати оставката на Митрополитот на САД, Канада и Австралија Јосиф (02.12.2009)Украинската Православна Црква смета дека одделувањето од Московската Патријаршија не е полезно (01.12.2009)Ерусалимската Црква го канонизира новомаченикот арх. Филумен (30.11.2009)Евтаназијата претставува злосторство на човекот (11.11.2009)Позитивна средба на Московскиот патријарх Кирил со Грузискиот патријарх Илија (08.11.2009)Турско државјанство за архиереите на Константинополската Патријаршија (07.11.2009)Посета на Александрискиот Патријарх на Албанија (07.11.2009)95. роденден на Бугарскиот Патријарх Максим (30.10.2009)Средба на Архиепископот Волоколамски Иларион со Поглаварот на Кипарската Православна Црква (25.10.2009)Конечно соопштение на Мешаната меѓународна комисија за богословски дијалог меѓу Православната Црква и Римокатоличката црква (22.10.2009)Архиепископот Волоколамски Иларион го посети Кикскиот манастир на островот Кипар (22.10.2009)Со протести започна Кипарскиот состанок за богословски дијалог (21.10.2009)Седница на Архиерејскиот Собор на Грчката Православна Црква (21.10.2009)

Во врска со прашањето на дијалогот меѓу Православните и Римокатолиците

Не е е организирана средба на Московскиот Патријарх Кирил со папата (08.10.2009)Цариградската Патријаршија го оценува Киевскиот Митрополит Владимир како духовен водач на православните Украинци (07.10.2009)Свештената Заедница на Света Гора за дијалогот со Римокатолиците (06.10.2009)Иконата на Божјата Мајка „Знамение“ донесена во Курск (05.10.2009)Московската Патријаршија ќе има нов официјален сајт (24.09.2009)Посета на Архиепископот Волокoламски Иларион на Света Гора (11.08.2009)Посета на Архиепископот Волоколамски Иларион на Свештената Епистасија на Света Гора (11.08.2009)Откриен е ангел Серафим од мозаик во Света Софија во Константинопол (27.07.2009)Романскиот Патријарх стана почесен доктор на Богословскиот институт „Свети Сергеј“ во Париз (13-07-2009)Во агенцијата „Интерфакс“ се одржа прес-конференција во врска со резултатите од посетата на Рускиот Патријарх Кирил на Цариградската Патријаршија и на Анкара (10.07.2009)Бугарската Православна Црква нема да учествува во богословскиот православно-католички дијалог (10.07.2009)Турција донесе решение да ја отвори богословската школа на островот Халки (10.07.2009)Се одржа средба помеѓу Рускиот Патријарх Кирил и претседателот на САД Барак Обама (09.07.2009)Патријархот Вартоломеј и Патријархот Кирил сослужуваа во храмот на свети Георгиј во Истанбул (08.07.2009)Романска Православна Црква: назначување на Епископијата на Арџеш и Мушчел во Архиепископија (06.07.2009)Митрополитот Јосиф од Бугарската Православна Црква поднесе оставка (06.07.2009)Погреб на блажениот Старец Јосиф Ватопедски: Насмевка од вечноста (04.07.2009)Рускиот Патријарх Кирил прими делегација на Грузиската Православна Црква (03.07.2009)Се упокои Старец Јосиф Ватопедски (01.07.2009)Грузискиот Патријарх Илија II во посета на манастирски комплекс на руско-грузиската граница (28.06.2009)Пронајден подземен манастир во Израел (26.06.2009)Православни мотоциклисти ќе достават од Муром во Јарославска епархија честички од моштите на светите Петар и Февронија (26.06.2009)Делегација на Цариградската Патријаршија ќе го посети Ватикан (25.06.2009)Поглаварот на Руската Православна Задгранична Црква во посета на Јужна Кореја (24.06.2009)Презентација на прва грузиска аудио верзија на Бибилијата се одржа во Тбилиси (23.06.2009)Се одржа седница на Светиот Синод на Романската Православна Црква (22.06.2009)Научна конференција „Културно наследство на Рилскиот манастир“ во Софија (21.06.2009)Нов официјален сајт на Бугарската Православна Црква (16.06.2009)Петров пост (15.06.2009)Нов настојател на Света Гора (15.06.2009)Одлуките на IV Сеправославна претсоборна седница (14.06.2009)Рускиот Патријарх Кирил го поздрави Патријархот Вартоломеј по повод именденот (14.06.2009)Заврши IV претсоборна сеправославна конференција (13.06.2009)Претсоборнa сеправославна конференција во Шамбези (11.06.2009)

Фотографски материјал

Депресијата духовно се лекува (04.06.2009)

Дмитриј Александрович Авдеев, православен лекар-психијатар

Рускиот Патријарх ќе ја посети Царигрaдската Патријаршија во јули (04.06.2009)Александрискиот Патријарх се сретна со Масаите (03.06.2009)Романскиот Патријарх во посета на Цариград (02.06.2009)Подготвителни заседанија за Вселенски собор (01.06.2009)Рускиот Патријарх отслужи Божествена Литургија на Бутовскиот полигон (23.05.2009)

На денот на светите Руски новомаченици и исповедници

Претседателот на Русија Дмитриј Медведев се сретна со настојателот на Ватопедскиот манастир (23.05.2009)Украинскиот претседател во посета на Цариградскиот Патријарх (22.05.2009)

На средбата разгледувана варијанта за отворање на црковно подворје и културно-информативен центар на Цариградската Патријаршија во Украина

Црква од 11 век во Несебар (Бугарија) повторно отворена за верните (20.05.2009)Архиепископот Волоколамски Иларион се сретна со Антиохискиот Патријарх Игнатиј (20.05.2009)

Во врска со претстојната официјална посета на Рускиот Патријарх Кирил на Антиохиската Црква

Средба на студентите од Московската духовна академија со архимандрит Ефрем од манастирот Ватопед (20.05.2009)Цариградскиот Патријарх е на болничко лекување (14.05.2009)Романскиот Патријарх Даниил се сретна со Архиепископот Волоколамски Иларион од Руската Црква (06.05.2009)XIII Серуски народен собор во Москва (05.05.2009)

Патријархот Кирил и пет илјади млади луѓе ќе се сретнат на стадионот во Измајлово, Москва

Романскиот Патријарх Даниел ги пречека моштите на свети Григориј Палама (02.05.2009)Изучување на веронауката во време на самоуништување (30.04.2009)

Архиепископ Волоколамски Иларион (Алфеев)

Во Италија ќе се гради прва романска православна црква (29.04.2009)Рускиот Патријарх Кирил ја повикува Православната Црква во Америка на активно мисионерство (29.04.2009)Владата и Црквата во Грузија потпишаа спогодба за соработка (28.04.2009)Велигденско послание на Цариградскиот патријарх Вартоломеј (27.04.2009)Рускиот Патријарх Кирил го произведе претседателот на Одделот за надворешни црковни врски Епископот Волоколамски Иларион во архиепископски чин (24.04.2009)Рускиот Патријарх Кирил отслужи Воскресна Литургија во храмот на Христос Спасителот (23.04.2009)Посланија на Поглаварите на Помесните Православни Цркви до верниот народ (22.04.2009)Грчкиот Архиепископ Иероним за Велигден со 2000 бездомници (21.04.2009)Благодатниот оган слезе во храмот на Гробот Господов во Ерусалим (19.04.2009)Рускиот Патријaрх Кирил ја посети редакцијата на порталот „Патриархия.ru“ (16.04.2009)Рускиот Патријарх Кирил прв пат отслужи молебен пред почетокот на чинот на варење миро (14.04.2009)На празникот Благовештение Рускиот Патријарх Кирил отслужи Божествена Литургија во Благовештенскиот соборен храм во Московскиот Кремљ (09.04.2009)За првпат изложба на светогорското богатство во Париз (09.04.2009)Изложба во Хонг Конг, посветена на преданието на исихазмот (09.04.2009)Рускиот Патријарх Кирил ги поздрави жителите на ставропигијалниот манастир на свети Јован во Карповка (03.04.2009)Руската Црква предлага интернетот да се искористи за проповед на позитивни идеали (02.04.2009)Обавезно изучување на веронаука во училиштата во Грција (01.04.2009)

Писмо на Светиот Синод на Грчката Црква до министерот за верски прашања

Средбата на претседателот на САД со Цариградскиот Патријарх Вартоломеј може да биде одложена (01.04.2009)За претседател на Одделот за надворешни црковни врски на Московската Патријаршија е назначен Епископот Виенски и Австриски Иларион (31.03.2009)Во црквата на света великомаченичка Екатерина во Америка отслужена прва Божествена Литургија на англиски јазик (29.03.2009)Во околината на Тбилиси е основан манастир посветен на светиот Патријарх Амвросиј (28.03.2009)Митрополитот на цела Америка и Канада ќе ја посети Русија (27.03.2009)Зголемување на интересот на Американците за Руските новомаченици и исповедници (26.03.2009)Во Британскиот музеј откриени мошти на 39 Светители (26.03.2009)Грузиската Православна Црква го одбележува денот на својата автокефалност (25.03.2009)Подготовки за Сеправославен собор (24.03.2009)18 искушенички од Дивеевскиот манастир во Русија примија монашки потстриг (21.03.2009)Руската Православна Црква ќе основа телевизиски канал (21.03.2009)Поглаварот на Црквата на Чешка и Словачка во посета на Ерусалим (18.03.2009)Патријархот на цела Грузија Илија II еднаш неделно ќе има средби со младината (17.03.2009)33-годишнина од хиротонијата на Рускиот Патријарх во епископски чин (16.03.2009)Православни свештеници за првпат отслужија Литургија во главниот град на Виeтнам (13.03.2009)Вознемиреност во Грција и низ целиот свет поради економската криза (11.03.2009)

Daily Greece му се обрати на Старец Ефрем од манастирот во Аризона

Рускиот Патријарх ќе ги посети помесните Православни Цркви (11.03.2009)Во Украина ќе бидат пренесени моштите на свети Спиридон Чудотворец (10.03.2009)Грузиската Православна Црква е највлијателна институција во Грузија (09.03.2009)Празнување на 8 март во Православна Црква (07.03.2009)Грчкиот Архиепископ Иероним смета на воспоставување тесна соработка со новиот Поглавар на Руската Православна Црква (06.03.2009)Литургија на Претходноосветени дарови во Москва (04.03.2009)Митрополитот Јона зборува за задачите што стојат пред Праваславната Црква во Америка (03.03.2009)Отворен сајт „Културни богатства на Грчката Црква“ (02.03.2009)Грузиски професор ја оспорува теоријата на еволуцијата (27.02.2009)Ги забранија гатачите, бајачите, астролозите по српските телевизии (26.02.2009)Клучевите од рускиот метох во Бари ќе му бидат предадени на рускиот претседател Медведев на 1 март (25.02.2009)Нов Митрополит на Цариградската Патријаршија (24.02.2009)На денот кога се навршуваат 80 години на Патријархот Алексиј, молитвено одбележан неговиот спомен во Москва (24.02.2009)Седница на Синодот на Кипарската Православна Црква (20.02.2009)Конференција за воспитување на парохиските свештеници во Манастирот Панели, Грција (20.02.2009)

Со благослов на Атинскиот Архиепископ Иероним

Грузискиот Патријарх Илија II ќе се врати во Грузија при крајот на неделата (20.02.2009)Православен информативен центар во Благоевград (Бугарија) (19.02.2009)Црквата им се обраќа на сите без разлика и ги повикува кон себе во духот на слободата и љубовта (18.02.2009)

Интервју со Грчкиот Архиепископ Иероним

I Серуска олимпијада во познавање на основите на православната култура за учениците од Москва (18.02.2009)Александрискиот Патријарх Теодор II во посета на Камерун (18.02.2009)Руски физичар првпат во историјата ги измери електронските набои за време на слегувањето на благодатниот оган (17.02.2009)Телевизиската програма на Првиот руски канал: „Пастирско слово“ за првпат ќе ја води Патријарх (15.02.2009)Во Руската Црква повикуваат на денот на свети Валентин младите да се потсетат на христијанската смисла на љубовта (14.02.2009)Венеција врати на Грција мошти на тројца Светители (12.02.2009)Повик упатен до Патријархот Вартоломеј да има разумни граници во дијалогот со католиците (11.02.2009)Поборниците за легализација на евтаназијата му наметнуваат на општеството „нов тоталитаризам“, сметаат во Московската Патријаршија (10.02.2009)Руската Црква ќе помага за ширење на христијанството во Африка (09.02.2009)Неговата Светост Патријархот Московски и на цела Русија Кирил ја возглави Божествената Литургија во Успенскиот соборен храм во градот Смоленск (08.02.2009)Дневникот на починатиот Патријарх Алексиј II ќе биде изложен во храмот на Христос Спасителот во Москва (07.02.2009)Во Москва ќе се одржи празнување на Денот на православната младина (06.02.2009)Екипажот на Меѓународната вселенска станица го поздрави Рускиот патријарх Кирил по повод интронизацијата (06.02.2009)Грузискиот патријарх Илија II во Германија заради лекарски преглед (05.02.2009)Хуманитарна дејност на Грчката Православна Црква (05.02.2009)Слово на Неговата Светост Кирил, Патријарх на Москва и на цела Русија (04.02.2009)

На неговата интронизација на 1 февруари 2009 година во соборниот храм на Христос Спасителот во Москва

Грчката Црква ќе испрати мошти на свети Василиј Велики во Романија (04.02.2009)

По повод прогласувањето на 2009 година како година на свети Василиј Велики

Рускиот Патријарх ја прими делегацијата на Цариградската Патријаршија (03.02.2009)Цариградскиот Патријарх го покани Рускиот Патријарх Кирил да го посети Истанбул (03.02.2009)Седница на постојаниот Синод на Грчката Црква (02.02.2009)

Конференција посветена на свети Фотиј Велики

На новиот Руски Патриајх му е врачен древниот жезол на светителот Петар (02.02.2009)Во Москва се одржа интронизација на Патријархот Московски и на цела Русија Кирил (01.02.2009)Во Казан е издадена Библија за деца на татарски јазик (31.01.2009)Новоизбраниот Руски Патријарх отслужи Молебен пред моштите на свети Тихон во Донскиот манастир (31.01.2009)

Воочи интронизацијата на новоизбраниот Руски Патријарх

Манастир на Метеори донира за детска градинка (30.01.2009)Претставници на Карелија предложија еден од островите на Валаамскиот архипелаг да се нарече со името на Неговата Светост Патријархот Алексиј (30.01.2009)Поглаварот на Грузиската Православна Црква е пуштен од болница (30.01.2009)Одбележана една година од упокојувањето на Грчкиот Архиепископ Христодул (29.01.2009)Грузискиот Патријарх е хоспитализиран (29.01.2009)Беседа на новоизбраниот Патријарх Кирил после неговиот избор на Помесниот Собор на Руската Православна Црква (28.01.2009)Биографија на новоизбраниот Руски Патријарх (28.01.2009)На Московскиот Патријаршиски престол избран е Митрополитот Смоленски и Калининградски Кирил (27.01.2009)

За многу години!

Во храмот на Христос Спасителот започна работата на Помесниот Собор на Руската Православна Црква (27.01.2009)Цариградскиот Патријарх во посета на своето родно место (26.01.2009)Архиерејскиот Собор избра тројца кандидати за Московскиот Патријаршиски престол (25.01.2009)Фотографии од Богојавленските капења во Русија (25.01.2009)Во Москва започна Архиерејскиот Собор на Руската Православна Црква (25.01.2009)На творците на филмот „Пропаст на империјата. Византиска лекција“ им е доделена награда „Златен орел“ (24.01.2009)Новиот грчки министер за образование и религии во посета на Грчкиот Архиепископ (24.01.2009)Вашингтон: Поглаварот на Православната Црква во Америка зеде учество во Маршот за заштита на животот (24.01.2009)Црква на Света Софија во Хабрин, Кина (23.01.2009)Руската Црква зазема бескомпромисна позиција во дијалогот со католиците по прашање на вероисповедањето – Митрополит Кирил (23.01.2009)Отпразнуван именденот на Бугарскиот патријарх Максим (22.01.2009)Москва: Богојавленско капење (22.01.2009)

Фотоматеријал

Во женскиот затвор во Свердловска област е отворена неделна школа со верска настава за затворениците (21.01.2009)Се одржа вонреден Собор на Латвиската Православна Црква (21.01.2009)Богојавление во Ерусалим (20.01.2009)Отворен е официјален сајт на Архиерејскиот и на Помесниот Собор на Руската Православна Црква 2009 година (20.01.2009)Водокрст (20.01.2009)

Местобљустителот на патријаршискиот престол на Руската Православна Црква отслужи Божествена Литургија во црквата во Толмачи каде што се чува Владимирската икона на Мајката Божја

На празникот Богојавление Патријархот Илија II изврши традиционално крштение на деца од многудетни семејства (19.01.2009)Свијанзк: Православни богатства во муслиманска република (19.01.2009)Богојавленско капење во Москва (18.01.2009)При Свето-Тихоновиот универзитет во Русија се отвора школа по визнатиско пеење (18.01.2009)Митрополит Кирил: Нека денот на секој од нас започнува со молитва за Помесниот Собор (17.01.2009)

Интервју за „Интерфакс-Религия“

Почина познатиот француски православен богослов Оливие Клеман (17.01.2009)Во Дивеево свечености по повод 176 години од упокојувањето на преподобен Серафим Саровски (16.01.2009)Грчката Црква излезе со став по повод кризата во Газа (16.01.2009)Во Романија издадено CD со Божествена Литургија на ромски јазик (15.01.2009)Пред изборот на Руски патријарх Руската Црква е единствена, изјави Митрополитот Климент (15.01.2009)40 дена од упокојувањето на Рускиот патријарх Алексиј (14.01.2009)Во Московското претставништво на Православната Црква во Америка вознесени молитви за убиените деца со абортус (14.01.2009)Грузискиот патријарх Илија II е прогласен за човек на годината во Грузија (14.01.2009)Христос се роди! (12.01.2009)Нова сеправославна средба на островот Родос (12.01.2009)2009 година е прогласена за година на свети Василиј Велики во Романија (12.01.2009)Последното Божикно послание на патријархот Московски и на цела Русија Алексиј II до архипастирите,
монаштвото и сите верни чеда на Руската Православна Црква
(10.01.2009)Заврши VI Црковно-народен собор на Бугарската Православна Црква (18.12.2008)Во Воронеж (Русија) се изготвуваат камбани за македонски манастир (18.12.2008)Фотографски материјал од опелото и погребот на поглаварот на Руската Православна Црква (09.12.2008)Опело и погребение на Рускиот патријарх Алексиј II (09.12.2008)Околу 40 илјади луѓе дојдоа во соборниот храм во Москва за да се простат од Рускиот патријарх (08.12.2008)Цариградскиот Патријарх Вартоломеј ќе го возглави чинот на опелото на починатиот Поглавар на Руската Православна Црква (08.12.2008)Патријархот Вартоломеј денес пристигна во Москва (08.12.2008)Пренесување на ковчегот со телото на упокоениот Патријарх Алексиј II во соборниот храм на Христос Спасителот во Москва (07.12.2008)

Видео материјал

Светиот Синод на Руската Црква ја одреди датата на Помесниот Собор на Руската Православна Црква (07.12.2008)За местобљустител на патријаршискиот престол на Руската Православна Црква е избран Митрополитот Смоленски и Калининградски Кирил (06.12.2008)Отслужена заупокоена Литургија за Рускиот патријарх Алексиј во храмот на патријаршиската резиденција (06.12.2008)Се упокoи поглаварот на Руската Православна Црква Алексиј II (05.12.2008)Папата Бенедикт XVI повикал за понатамошен развој на православно-католичкиот дијалог (01.12.2008)Рускиот патријарх во посета на Австрија (01.12.2008)Грчкиот Архиепископ Иероним во Патра (01.12.2008)

По повод празникот на светиот апостол Андреј Првоповиканиот

Ракоположен е прв православен свештеник – Пакистанец (27.11.2008)Кипарската Православна Црква отвори свое претставништво во Брисел (26.11.2008)Моштите на свети Климент во Пловдив (25.11.2008)Се одржа седница на Светиот Синод на Грчката Православна Црква (18.11.2008)Парламентот на Латвија донесе закон за Латвиската Православна Црква (17.11.2008)Избран е нов поглавар на Православната Црква на Америка (15.11.2008)Бугарската Православна Црква ќе добие дел од моштите на свети Климент Охридски од Македонската Православна Црква (15.11.2008)Изби пожар на Света гора, манастирите не се загрозени (11.11.2008)Патријархот Вартоломеј: Дијалогот со католиците е наш приоритет (08.11.2008)Романскиот Патријарх Даниел го прими Амбасадорот на Р. Македонија во Романија (06.11.2008)Од Атон во Днепропетровск пренесена честичка со моштите на света праведна Ана (29.10.2008)Бугарските богослови ќе го изучуваат јазикот на глувонемите (29.10.2008)Нов руски храм на Света Гора (29.10.2008)Цариградскиот патријарх е во Ватикан (19.10.2008)Прва конференција во Русија, посветена на соработка меѓу психијатријата и религијата (16.10.2008)Естонската апостолска православна црква (Цариградска Патријаршија) повеќе нема да учествува на Сеправославните собори (15.10.2008)Врховниот суд на Руската Федерација ги рехабилитираше членовите на Царското семејство (14.10.2008)Московската Патријаршија во Хавана ќе отвори црква (14.10.2008)Божествена Литургија во патријаршиската црква во Истанбул (13.10.2008)

Фотографски материјал

Заедничко служење на поглаварите на помесните Православни Цркви во Фанар (12.10.2008)

Послание потпишано од поглаварите на помесните Православни Цркви

Средба на Поглаварите на помесните Православни Цркви во Истанбул (11.10.2008)

Фотографски материјал

20.000 луѓе се поклонија на моштите на свети Серафим Саровски (10.10.2008)Изјава на Цариградската патријаршија во врска со Соборот на помесните Православни Цркви (09.10.2008)Рускиот патријарх ќе учествува во сеправославната средба во Истанбул (09.10.2008)Романскиот патријарх отслужи панихида на гробот на отец Думитру Станилоае (04.10.2008)Митрополитот Кирил од Руската Православна Црква се сретна со Неговата Светост Цариградскиот Патријарх Вартоломеј (02.10.2008)Киевскиот Митрополит и на цела Украина Владимир ја прифати поканата да го посети Цариград (30.09.2008)Филм за Византија (29.09.2008)На главниот грчки телевизиски канал ќе бидат прикажани филмови за преподобен Серафим Саровски (29.09.2008)Ерусалимскиот патријарх Теофил го прими Митрополитот Киевски и на цела Украина Владимир (27.09.2008)Во Букурешт се одржа конференција „Дијалог меѓу науката и религијата во православниот свет“ (27.09.2008)Митрополитот смоленски и калининградски Кирил се сретна со архиереи од Српската Православна Црква (27.09.2008)Неговата Светост Патријарх Алексиј се сретна со митрополитот Црногорски и Приморски Амфилохиј (27.09.2008)Романскиот патријарх Даниел прославува годишнина од востоличувањето за патријарх (26.09.2008)Мунстерскиот универзитет ќе обучува учители по православие (19.09.2008)Моштите на свети Серафим Саровски ќе бидат испратени за поклонение во Грција (17.09.2008)„Харвард“ по 80 години ги врати вредните црковни ѕвона (17.09.2008)

Протераните камбани пак бијат во Москва

Цариградскиот Патријарх Вартоломеј го покани Митрополитот Киевски Владимир да го посети Фанар (12.09.2008)Седмица на православната книга во Варна (Бугарија) (07.09.2008)Нов православен храм во Токио (07.09.2008)Руската Православна Црква го одбележа Успението на Пресвета Богородица (28.08.2008)Рускиот патријарх Алексиј II му честиташе на Грузискиот патријарх 45 години архиерејско служење (26.08.2008)Цариградскиот патријрах на Света Гора (25.08.2008)

По повод 500 години од упокојувањето на свети Нифонт патријарх Цариградски

Патријархот Вартоломеј ќе ја посети Света Гора за празникот на манастирот Дионисијат (12.08.2008)Во украинската престолнина се одржа прес-конференција по повод празнувањето на 1020 години од покрстувањето на Русија (29.07.2008)Цариградскиот Патријарх Вартоломеј и Рускиот Патријарх Алексиј одговорија на новинарските прашања (28.07.2008)Интервју со архимандритот Захариј од манастирот на свети Јован Крстител во Есекс (27.07.2008)Цариградскиот патријарх пристигна во Киев (25.07.2008)Митрополит Кирил: Јубилејот на покрстувањето на Русија не треба да стане повод за понатамошна поделба меѓу православните (25.07.2008)По повод празнувањето на 1020 години од Крштевањето на Русија Поглаварот на Грчката Православна Црква пристигна во Украина (24.07.2008)Во Киев ќе се одржат свечености по повод 1020 години од покрстувањето на Русија (17.07.2008)Соопштение од седницата на Светиот Синод на Романската Православна Црква (09.07.2008)

Во врска со причестувањето на Митрополитот Банатски со грко-католици

Официјално соопштение на Цариградската Патријаршија (09.07.2008)

Во врска со написот за односите со грко-католиците (унијатите)

Нов официјален сајт на Романската Патријаршија (04.07.2008)Цариградскиот патријарх Вартоломеј во посета на Ватикан (28.06.2008)

Од Московската патријаршија напомнуваат дека учеството на православните во богослуженијата на другите конфесии противречи на каноните на Православната Црква

Нови митрополити во Грчката Православна Црква (26.06.2008)Московската патријаршија е примена како член на Постојаната конференција на канонските православни епископи од Америка (22.06.2008)Цариградскиот патријарх ја поддржува идејата за „двојно единствто“ на Источно-католичките цркви (21.06.2008)Руската Црква ја смета политиката на Цариградската патријаршија за една од главните закани за единството во православниот свет (20.06.2008)Делегацијата на Московската патријаршија замина од заседанието на меѓуправославната комисија на островот Родос (19.06.2008)Руската Црква ги смета за провокација хиротониите на нови епископи во Естонија од Царигардската патријаршија (19.06.2008)На Духовден Ерусалимскиот патријарх Теофил отслужи Божествена Литургија во Троицкиот соборен храм на Руската духовна мисија во Ерусалим (18.06.2008)Романската Православна Црква отвори своја Новинска Агенција (17.06.2008)Кинески свештенослужители зедоа учество во празничното богослужение за Духовден во Рускиот конзулат во Шангај (16.06.2008)Цариградскиот патријарх го осуди востановувањето на романската епархија во Бесарабија (15.06.2008)Редовно заседание на Светиот Синод на Грчката Црква (14.06.2008)Отворен официјален сајт на Архиерејскиот Собор на Руската Православна Црква (13.06.2008)Рускиот патријарх прослави 18 години од востоличувањето за патријарх на Руската Православна Црква (12.06.2008)Православното образование во Кенија (12.06.2008)Светиот Синод на Романската Црква наскоро ќе донесе решение во врска со причестувањето на Романски Митрополит со унијати (11.06.2008)Осумдесетиот Митрополит на Молдавија и Буковина беше интронизиран во Јаши (10.06.2008)Архиепископот Иероним за Светскиот ден за заштита на животната средина (09.06.2008)Вознесение на Елеонската гора во Ерусалим (08.06.2008)Грчка полиција го опколи светогорскиот манастир Есфигмен (06.06.2008)Архиепископот Иероним е против мешањето на Црквата во политиката (29.05.2008)Избран нов митрополит на Кореа (Цариградска патријаршија) (29.05.2008)Се упокои во Господа Мелнишкиот епископ Генадиј од Бугарската Православна Црква (26.05.2008)Архиепископот Димитриј (Цариградска патријаршија) во посета на Москва (23.05.2008)Кипарската Православна Црква го разгледува документот од Равена (21.05.2008)

Обраќање на Синодот на Грчката Црква до Пергамскиот митрополит Јован Зизиулас

Украина се зближува со Цариградската патријаршија (21.05.2008)Малула – селото во коешто сè уште се зборува на јазикот на Господ Исус Христос (20.05.2008)Свечености во Бугарија по повод 55-годишнината од востановувањето на Бугарската Црква во достоинство на Патријаршија (16.05.2008)Светиот Синод на Руската Црква го утврди изборот на архиепископот Сиднејски и Австралиско-новозеландски Иларион за поглавар на РПЗЦ (15.05.2008)Цариградскиот патријарх организира средба на поглаварите на помесните Православни Цркви (15.05.2008)Избран е нов поглавар на Руската Задгранична Црква (14.05.2008)Рускиот патријарх Алексиј II го благослови новиот претседател на Русија (08.05.2008)Христос воскресна! (03.05.2008)Во чест на Пресвета Богородица (02.05.2008)

Беседа на свети Григориј Палама

Чудото на Благодатниот оган (01.05.2008)Велигден во Кина (01.05.2008)Поглаварите на Помесните Православни Цркви упатија посланија до верните за Велигден (29.04.2008)На порталот Патриархия.ru ќе има интернет-пренос на пасхална богослужба со која ќе чиноначалствува Рускиот патријарх (26.04.2008)Во храмот на Гробот Господов во Ерусалим слезе Благодатниот оган (26.04.2008)Пасха на Света Гора (25.04.2008)Прв Епископ за Австралија и Нов Зеланд на Романската Православна Црква (23.04.2008)На Цветници околу 5 илјади луѓе присуствуваа на патријаршиската служба во храмот на Христос Спасителот во Москва (21.04.2008)Италија ја предава црквата на свети Николај Чудотворец во Бари на Руската Црква (21.04.2008)На Велигден Грузискиот патријарх Илија II ќе ги крсти децата од повеќечлените семејства (19.04.2008)Отворена руска духовна семинарија во Париз (19.04.2008)Московската Патријаршија: Претензиите на Цариград кон Кинеската автономна Црква се нелегални (16.04.2008)На денот на космонаутиката во храмот на Христос Спасителот во Москва се одржа благодарствен молебен (13.04.2008)Православен крст на Северниот пол (10.04.2008)Празникот Благовештение во Назарет (09.04.2008)Свечености во спомен на 180-годишнината од раѓањето и 100-годишнината од упокојувањето на светиот праведен Јован Кронштадски (05.04.2008)Грузиската влада донесе решение за враќање на недвижниот имот и земја на Грузиската Православна Црква (04.04.2008)Ерусалимскиот Патријарх Теофил ја посети Цариградската Патријаршија (04.04.2008)Преговори на делегациите на Цариградската Патријаршија и Московската Патријаршија (27.03.2008)Грузиската Православна Црква го одбележа денот на својата автокефалност (25.03.2008)Востоличувања на новоизбраните Епископи во Романската Православна Црква (25.03.2008)Над 160 хендикепирани луѓе ќе учестуваат во Светата Литургија (22.03.2008)

Романија

Последно интервју на Митрополитот Лавр (21.03.2008)Повеќе од 400 затвореници во Мурманската област (Русија) го држат Великиот пост (20.03.2008)Осветен параклис во Киево-Печерската Лавра (20.03.2008)За новопреставениот во Господа Митрополит Лавр (19.03.2008)Равенскиот документ не е одобрен од Католичката црква (19.03.2008)Рускиот Патријарх Алексиј: „Споменот на Митрополитот Лавр ќе остане од род во род“ (18.03.2008)Во Неделата на Православието, се упокои во Господа Митрополитот Лавр (17.03.2008)На 4 мај 2008 година ќе биде востоличен новиот митрополит на Молдавија и Буковина (15.03.2008)Митрополитот Лавр ги негира песимистичките прогнози (14.03.2008)Александрискиот Патриjарх во посета на Православната Црква на Кипар (13.03.2008)Романската Православна Црква канонизира 10 светители и ги внесе во црковниот календар (13.03.2008)Кај православните започна Великиот Пост (13.03.2008)Митрополитот Мински Филарет награден со орден на Александриската Православна Црква (13.03.2008)Документот од Равена и првенството на папата (10.03.2008)

Архимандрит Георгиј Капсанис

Избор на архиереи во Романската Православна Црква (09.03.2008)Православните и Католиците требале заедно да одговорат на светските предизвици, вели Патријархот Вартоломеј (08.03.2008)

На некого му се брза...

Патријархот Вартоломеј и папата Бенедикт отслужија заедничка молитва (06.03.2008)Рускиот патријарх – човек на годината во Русија (06.03.2008)Седница на Светиот Архиерејски Синод на Романската Православна Црква ќе се одржи во периодот меѓу 5-7 март 2008 заради избор на архиереи за испразнетите митрополитски катедри (05.03.2008)Во Токио ќе биде изграден нов руски православен храм (05.03.2008)Грчката Црква пренасочува средства заради отворање на центар за лекување од наркозависност (05.03.2008)

„Не е можно да се наречеш христијанин и да не тие грижа за болните, за затворените...“

Средба на папата Бенедникт XVI со Цариградскиот патријарх Вартоломеј (05.03.2008)Богослужби на 40-от ден од упокојувањето на Архиепископот Христодул во Грција (04.03.2008)Обновен е составот на Светиот Синод на Цариградската Патријаршија (04.03.2008)Во Ставропол се одржа прво заседание на епархискиот Оддел за спречување на наркоманијата и алкохолизмот (02.03.2008)Поглаварот на Руската Црква зеде учество во изборите за претседател на Руската Федерација (02.03.2008)Рускиот патријарх Алексиј II предупредува православната вера да не се крие во музеи и црковните дворови (01.03.2008)Двајца кандидати предложени за слободниот престол на митрополијата на Молдавија и Буковина (28.02.2008)Претседателот на Украина потпиша указ за одземање на Киево-Печерската лавра од Украинската Православна Црква (28.02.2008)Тројца нови Епископи на Бугарската Православна Црква (27.02.2008)Грчкиот Архиепископ против мешањето на Црквата во политичките дела на државата (26.02.2008)Ерусалимскиот патријарх Теофил III го одбележа именденот на Рускиот Патријарх Алексиј (26.02.2008)Приоритет во пастирската дејност на архиепископот Иероним се младите (24.02.2008)Архимандрит Захариј, ученикот на старец Софрониј (Сахаров) во посета на САД (22.02.2008)Презентација во Москва на рускиот превод на богослужбите (22.02.2008)Епископот Виенски и Австриски Иларион го оспори мислењето на кардиналот Валтер Каспер околу подобрувањето на православно-католочките односи (21.02.2008)Предавање на Митрополитот Диоклиски Калист (20.02.2008)Пренос на Света Литургија на интернет (16.02.2008)Интронизација на новиот Грчки Архиепископ (16.02.2008)Судот во Египет им дозволи на муслиманите да го примат христијанството (15.02.2008)Митрополитот Натанаил: Почитувањето на „свети Валентин“ говори за моралот на луѓето (15.02.2008)Првоерархот на Руската Задгранична Црква Митрополитот Лавр ќе ја посети Москва (15.02.2008)Интронизација на новиот Грчки Архиепископ во сабота (13.02.2008)Сектор за духовно-просветителски проекти во Украинската Православна Црква (12.02.2008)10 февруари – Собор на Руските новомаченици и исповедници (10.02.2008)Руската Православна Црква повикува да не се верува во хороскопите (10.02.2008)Дадена државна акредитација на вишите духовни училишта во Русија (09.02.2008)Концепција на Бугарската Црква околу изучувањето на религијата во училиштата (08.02.2008)Присуството на свештеници во војската ќе помогне да се намали бројот на самоубиства кај војниците, изјави Руската Православна Црква (08.02.2008)Избран е нов Архиепископ на Грчката Православна Црква (07.02.2008)Митрополитот Диоклиски Калист ќе одржи предавање за иднината на православното христијанство (06.02.2008)XII Серуски народен собор (06.02.2008)Пловдивскиот Митрополит Николај (Бугарска Православна Црква) им предава на децата религија (05.02.2008)

Прес-конференција на Епископите на Светиот Синод на БПЦ во врска со воведувањето на предметот религија во училиштата

Медиумска невистина со благослов на самонаречениот „архиепископ“? (01.02.2008)Погреб на Грчкиот Архиепископ (31.01.2008)Погреб и избор (28.01.2008)Биографија на Архиепископот Христодул (28.01.2008)Почина Атинскиот архиепископ Христодул (28.01.2008)Алексеј Втори ја одби поканата да го посети Ватикан (26.01.2008)Премиерот на Грција изрази поддршка на Цариградската Патријаршија (25.01.2008)Митрополитот Диоклиски Калист избран за член-кореспондент на Атинската академија (25.01.2008)Новиот устав на Романската Црква го потврди „формирањето“ на трите епархии во Молдавија и Украина (25.01.2008)Претседателот на Европската Комисија се сретна со претставници на Православните Цркви во ЕУ (25.01.2008)Рускиот патријарх и претседателот на Молдавија ја осудија политиката на Романската патријаршија (22.01.2008)Ракоположен нов епископ на Бугарската Православна Црква (20.01.2008)Православните христијани во Ерусалим го одбележаа Христовото Крштевање во реката Јордан (20.01.2008)На празникот на Крштението Господово Рускиот патријарх Алексиј отслужи Божествена Литургија во соборниот храм на Богојавление (20.01.2008)Путин го посети хамот на свети Александар Невски и се поклони на моштите на светителот-патрон на овој храм (19.01.2008)Во мај ќе се бира новиот Патријарх на СПЦ! (17.01.2008)Во недела Бугарскиот патријарх Максим ќе ракоположи нов епископ на БПЦ (16.01.2008)Извештај за здравствената состојба на Грчкиот архиепископ (15.01.2008)Патријархот Максим ќе го прими Путин во црквата на Свети Александар Невски (15.01.2008)Светиот Синод на Српската Православна Црква го изрази својот став по однос на решението на Романската Црква за формирање на нејзина епархија на канонска територија на Московската Патријаршија (14.01.2008)Апел (13.01.2008)

До уредништвото на сајтот на СПЦ

Борете се – вашата иднина е во ваши раце (13.01.2008)

Интервју со Негово Блаженство Грчкиот архиепископот Христодул за „Национален весник“

Тричасовна молитва во рамките на акцијата „Православните против абортусот“ се одржа во Санкт Петербург (13.01.2008)Брат без помош, враг се викат (12.01.2008)

Коментар на последното соопштение од информативната служба на САС на СПЦ

Претседателот Џорџ Буш во Витлеем (12.01.2008)Рускиот патријарх за документот од Равена (12.01.2008)Критични моменти за архиепископот Христодул (12.01.2008)Алексеј Втори: Руската Православна Црква е подготвена да помогне за решавање на отворените прашања меѓу СПЦ и МПЦ (11.01.2008)Можна е средба на Рускиот патријарх со Римскиот папа на неутрална територија (11.01.2008)Нов Митрополит на Хонг Конг и Југо-источна Азија (Цариградска патријаршија) (11.01.2008)Цариградскиот патријарх ќе го посети папата Бенедикт ХVІ во март (09.01.2008)Грузија (08.01.2008)

На празникот на Раѓањето Христово

Илјадници верни присуствуваа на Божикната богослужба во Витлеем (08.01.2008)Во храмот на Христос Спасителот во Москва се одржа празнична божикна богослужба (07.01.2008)Кинеската Православна Црква ќе отвори претставништво во Москва (06.01.2008)Влошена е здравствената состојба на Поглаварот на Грчката Црква (29.12.2007)Нова статистика на Руската Православна Црква (28.12.2007)Романскиот патријарх Даниил и Албанскиот архиепископ Анастасиј го посетија Атинскиот архиепископ (23.12.2007)Изложба на фотографии посветена на православните манастири и цркви во Македонија, отворена во Украина (22.12.2007)Почина поранешниот Архиепископ кипарски Хризостом I (22.12.2007)Нов епископ во Бугарската Православна Црква (21.12.2007)Извештај од конзилиумот на лекари од ВМА за здравствената состојба на Српскиот патријарх Павле (19.12.2007)За Рускиот патријарх формирањето на трите епархии на Романската Црква во Молдавија е нарушување на каноните (19.12.2007)Интервју со Митрополитот Калист (Вер) (18.12.2007)

Во врска со односите со другите цркви

Се очекува посета на Романскиот патријарх Даниел на Грчкиот архиепископ Христодул (18.12.2007)Средба на Рускиот патријарх Алексиј со премиерот на Грција (18.12.2007)Извештај од лекарскиот конзилиум од ВМА за здравствената состојба на Српскиот патријарх Павле (18.12.2007)Израел официјално го призна Ерусалимскиот патријарх (17.12.2007)Обединувањето на Руската Црква - главно случување во 2007 година (17.12.2007)Изјава на Цариградскиот патријарх во врска со последните случувања (17.12.2007)Рускиот патријарх Алексиј II ја поддржува идејата Путин да биде премиер, а Медведев претседател на Русија (16.12.2007)Руската Црква ги штити правата на православните Кинези (13.12.2007)Романската Црква прави напори за активирање на социјалната дејност (12.12.2007)Митрополитот Кирил изјави дека РПЦ сака да го продолжи дијалогот со Ватикан (10.12.2007)Митрополит Николај повикува на воведување на вероучение во училиштата (08.12.2007)Смоленскиот митрополит Кирил се сретна со Римскиот папа (07.12.2007)Божествена Литургија во Софија (07.12.2007)

Што повеќе верни да пристапуваат кон Светите Тајни Христови

Владата на Р. Бугарија даде 5 милиони лева за цркви и манастири (07.12.2007)Литургија во црквата на свети Никола во Мира (06.12.2007)Свечености во чест на свети Јован Златоуст во Ватопедскиот манастир на Света Гора (05.12.2007)Руската Црква го смета неодржувањето на меѓуправославни собори за „срамота за православниот свет“ (04.12.2007)Рускиот патријарх во Минхен (04.12.2007)Грчките власти ќе ја признаат македонската црква во Грција (02.12.2007)

No comment

Во посета на Грчкиот архиепископ (02.12.2007)

Здравствената состојба на Грчкиот архиепископ е влошена

Наместо коментар, за посетата на делегацијата од Ватикан на Истанбул (01.12.2007)

Душевноста и интелектуалноста како критериум на духовниот живот

Делегација од Ватикан во Истанбул (30.11.2007)

По повод празникот на свети Андреј, заштитникот на Патријаршијата

Соопштение за здравствената состојба на Патријархот Павле за 30 ноември 2007 (30.11.2007)Бугарскиот патријарх Максим го смени заменикот кој раководи со заседанијата на Светиот Синод (30.11.2007)„Равенскиот инцидент“ е инсцениран со цел Московската Патријаршија да се постави на свршен чин пред новиот модел на црковно устројство (28.11.2007)

Интервју со Епископот Иларион (Алфеев)

Коментар на интервјуто на патријархот Вартоломеј (28.11.2007)

Погрешна патна карта

Вселенската патријаршија нема да има потешкотии повторно да го призне Рим за прв престол (28.11.2007)

Интервју со Вселенскиот патријарх Вартоломеј, за Бугарската национална телевизија

Од Канцеларијата на Грчкиот архиепископ (25.11.2007)

Мудри и стабилни...

Преговори меѓу претставниците на Московската и Романската Патријаршија за состојбата во Молдавија (25.11.2007)Панихида за жртвите на масовното гладување во Русија (25.11.2007)Второ соопштение од Светиот Синод на СПЦ (24.11.2007)

Во врска со здравјето на Српскиот патријарх

Педесетгодишнина од автономијата на Кинеската Православна Црква (24.11.2007)Еден милион православни во Италија (23.11.2007)Болните од рак веруваат во чудотворната сила на свети Нектариј Егински (23.11.2007)Здравствената состојба на српскиот патријарх Павле во последниве денови е многу променлива (23.11.2007)Во Пловдив екпериментално ќе биде воведено вероучение во детските градинки (22.11.2007)Руската Црква доби дел од хитонот на Господ Исус Христос (21.11.2007)Лоша здравствена состојба на Српскиот патријарх (20.11.2007)Јубилеј на Руската Патријаршија (19.11.2007)Претставниците на Руската и Романската Патријаршија ќе се сретнат во Софија (19.11.2007)Декларацијата од Равена (17.11.2007)

Сведоштво без сила

Романската патријаршија го негираше соопштението дека се откажала од плановите за епархиите во Молдавија (17.11.2007)Ватикан не сака да го продолжува дијалогот со православните без Руската Црква (17.11.2007)Српскиот патријарх Павле е примен во Војната болница во Белград (16.11.2007)Романската Црква го стопираше решението за формирање на три епархии во составот на „Бесарабската митрополија“ (13.11.2007)Цариградскиот патријарх во посета на Бугарија (12.11.2007)Во Сараево забранета дејноста на гатачите (12.11.2007)Света маченичка Параскева Икониска (10.11.2007)

Свети и несвети

Нов website на Српската Православна Црква (10.11.2007)Грузискиот патријарх Илија II да ја спречи граѓанската војна во Грузија (10.11.2007)Средба на Архиепископот Христодул со Архиепископот Хризостом (10.11.2007)Детска учителка од Бразил - прва православна Светителка на Латинска Америка (06.11.2007)Бугарскиот патријарх Максим го прослави својот 93 роденден (06.11.2007)Берлински архиепископ Марк: само една епархија на Задграничната Црква избегна раскол (04.11.2007)Изјава на Светиот Синод на Молдaвската Православна Црква во врска со одлуката на Романската Патријаршија да формира три епархии на територијата на Република Молдавија (02.11.2007)Пронајдена масовна гробница на свештеници во Новосибирската област (02.11.2007)Романската Православна Црква обвинета за националистичка експанзија и раскол (02.11.2007)Митрополит Кирил: да не се драматизира ситуацијата во односите меѓу Московската и Цариградската патријаршија (31.10.2007)Ерусалимскиот патријарх ја прими делегацијата на Руската Православна Црква (29.10.2007)О. Захариј, духовно чедо на архимандрит Софрониј Сахаров во посета на Бугарија (28.10.2007)Архиепископот Христодул се врати во Грција (27.10.2007)Парохија во Лион премина под јурисдикција на Московската Патријаршија (27.10.2007)Во Романија се отвораат ново радио и телевизија (25.10.2007)Јубилејни свечености во Грузија (19.10.2007)Александрискиот патријарх Теодор II во официјална посета на Русија (18.10.2007)Во Рускиот парламент e внесен предлог-законот за забрана на рекламирање на окултни услуги (11.10.2007)Цариградскиот патријарх Вартоломеј во посета на Грузија (11.10.2007)

Конференција посветена на Свети Максим Исповедник

Московската делегација ја напушти комисијата за православно-католички дијалог (10.10.2007)Започна заседанието на православно-католичката комисија (09.10.2007)

Равена, Италија

Заседание на Светиот Синод на Грчката Црква (09.10.2007)Влошена здравствената состојба на Грчкиот архиепископ Христодул (08.10.2007)Започнуваат заседанијата на Светиот Синод на Бугарската Православна Црква (06.10.2007)Московската Патријаршија оформува работна група за прашањето за првенството во Црквата (05.10.2007)Патријархот Алексиј во Франција (05.10.2007)Романскиот патријарх Даниел ќе оформи медиумски труст (04.10.2007)Обраќање на Рускиот патријарх (03.10.2007)

Парламентарно собрание на Советот на Европа

Александрискиот патријарх отвори православна семинарија во Киншаса, Африка (02.10.2007)Интронизација на Романскиот патријарх (01.10.2007)Програма на церемонијата на востоличувањето на Неговото Блаженство Даниел за VI патријарх на Романската Православна Црква (29.09.2007)Меѓународен научен симпозиум во Истанбул (28.09.2007)

По повод 1600-годишнината од упокојувањето на свети Јован Златоуст

Здравствената состојба на Грчкиот патријарх е критична (27.09.2007)Интронизација на новиот Романски патријарх (27.09.2007)Одложено есенското заседание на Архиерејскиот Собор на Српската Црква (24.09.2007)Нов Романски патријарх е Даниел, Митрополит на Молдавија и Буковина (13.09.2007)Кандидати за патријаршискиот престол на Романската Црква (12.09.2007)

За неколку часа ќе биде избран новиот патријарх

Букурешт, панихида за патријархот Теоктист (11.09.2007)

Утре е изборот за нов патријарх на Романската Православна Црква

Во Романската Црква е прославен нов Светител (09.09.2007)Грузиската Патријаршија ќе основа државен универзитет (29.08.2007)Вартоломеј I не е Вселенски патријарх (26.08.2007)Светиот Синод на Руската Православна Црква го востанови празникот на Сите Светители на Велика Британија и Ирска (25.08.2007)Старец Клеопа зборува за молитвата (24.08.2007)

Снимено непосредно пред упокојувањето на Старецот

25-годишнина од упокојувањето на о. Серафим Роуз (23-08-2007)Ерусалимскиот патријарх Теофил III и Митрополитот украински Владимир богослужеа на Гората Тавор (22.08.2007)На Оксфордскиот универзитет беше одржана XV Меѓународна конференција за Патристика (21.08.2007)Грузиска банка е спонзор на проектите на Грузиската Православна Црква (20.08.2007)Патријаршиска богослужба на празникот на Преображението Господово (19.08.2007)Грчкиот архиепископ Христодул заминува за САД (17.08.2007)Бугарија, Тројански манастир (16.08.2007)

На празниот на Успението на Пресвета Богородица

Делегација на Руската Православна Црква во посета на Света Гора (15.08.2007)

Во деновите на празнувањето на споменот на светиот великомаченик и исцелител Пантелејмон

Апел за молитва на монасите од Света Гора (14.08.2007)

Пред изборот за нов патријарх на Романската Црква

Национален црковно-народен собор ќе избере Патријарх на Романската Православна Црква (11.08.2007)Во Белорусија ќе биде канонизирана нова светителка – схимонахиња Манефа Скопичева (10.08.2007)Грчката држава донира 31 милион евра на Црквата (09.08.2007)Во Подмосковието за 7 години се реставрирани повеќе од 1000, а изградени 200 нови православни храмови (08.08.2007)Видео материјал од погребението на Романскиот патријарх Теоктист (04.08.2007)Погребение на Романскиот патријарх Теоктист во катедралната црква во Букурешт (03.08.2007)Над 10000 верници му одадоа последна чест на Романскиот патријарх Теоктист (02-08-2007)

Претставници од помесните Православни Цркви кои ќе присуствуваат на погребението

Дивеево, Русија (02.08.2007)

Свечености во чест на Свети Серафим Саровски

Во петок ќе биде погребан Романскиот патријарх Теоктист (01.08.2007)Почина Романскиот патријарх Теоктист (30.07.2007)Во Молдавија законодавно е поткрепен посебниот статус на Православието (29.07.2007)Митрополијата на Молдавија и Буковина прослави 606 години од признавањето од страната на Цариградската Патријаршија (27.07.2007)Во Ерусалим свечености во чест на преподобните маченички великата кнегиња Елисавета и монахињата Варвара (23.07.2007)Нов епископ во Светиот Синод на Кипарската Православна Црква (23.07.2007)40 години од возобновувањето на манастирот Красна во Прахова, Романија (22.07.2007)Јаши: натпревар во чукање во клепало (21.07.2007)Панихида за протопрезвитер Јован Маендорф (21.07.2007)Романија (20.07.2007)

На празникот на светиот пророк Илија одржани молитви за дожд

Бугарската Православна Црква ќе го канонизира Архиепископот Серафим (Соболев) (20.07.2007)Грчкиот архиепископ Христодул е пуштен од болница (20.07.2007)Британските парламентарци истапија во заштита на православните храмови во Северен Кипар (19.07.2007)20000 верни присуствуваа на Литургијата во црквата подигната на местото на убиството на руското царско семејство (18.07.2007)Романскиот патријарх Теоктист: Стаписани сме од изјавата на Ватикан (17.07.2007)Училиштето и религијата веќе не се сметаат за нешто неспоиво (16.07.2007)

Министерството за образование на Белорусија потпиша тригодишна програма за соработка со Белоруската Православна Црква

Цариградскиот патријарх Вартоломеј ја отвори Конференцијата на православната младина во Турција (15.07.2007)Во Плoвдив ќе биде донесена честичка од светиот Крст Господов (14.07.2007)Вознемиреност на грчкиот клир заради болеста на Архиепископот Христодул (13.07.2007)Грчкиот архиепископот на лекување во Америка (12.07.2007)Пекинг треба да овозможи вистинска религиозна слобода (12.07.2007)Хиротонија за епископ во Романската Православна Црква (11.07.2007)Бизнис и Православие (10.07.2007)Конкурс за најдобар видеоклип на тема борба против наркоманијата (09.07.2007)Слепите од Алба Јулија (Романија) ќе можат да го читаат Светото Писмо (08.07.2007)На Грчкиот архиепископоп Христодул можно е да му биде направена трансплантација на црн дроб (08.07.2007)Градот Сочи - место каде што ќе се одржат Зимските Олимписки игри во 2014 (05.07.2007)36 години од интронизацијата на Бугарскиот патријарх Максим (05.07.2007)Атина (04.07.2007)

Соработка на планот на културата на пет православни земји

Здравствената состојба на Грчкиот архиепископ Христодул е влошена (04.07.2007)Молебен за зимска Олимпијада 2014 (04.07.2007)Американскиот архиепископ Димитриј во официјална посета на Кипар (03.07.2007)ПССЕ го потврди принципот за одделување на Црквата од државата како и заштитата на верските слободи (01.07.2007)Романската Црква ја осуди одлуката за отстранување на крстовите од училиштата (30.06.2007)Втор меѓународен конгрес за православна музика (29.06.2007)Пловдивски митрополит Николај (27.06.2007)

„Кога едната рака дава, другата не треба да знае“

Александрискиот патријарх Теодор II ја посети Антиохиската Православна Црква (27.06.2007)Турција потврди дека не го признава вселенскиот статус на Вартоломеј (26.06.2007)Патријархот Теодор II се наоѓа во посета на Сирија (25.06.2007)Свечености во Сан Франциско по повод празникот на свети Јован Шангајски Чудотворец (24.06.2007)Грузискиот Сојуз на православни родители протестира против реформите во образованието (23.06.2007)Рилскиот манастир го отвора својот возобновен музеј (22.06.2007)Медицинските испитувања покажаа сериозно заболување кај Грчкиот архиепископ Христодул (21.06.2007)Разгледувањето на можноста за средба меѓу патријархот Алексиј и папата Бенедикт не е во дневниот ред на посетата на Русија на Кипарскиот архиепископ Хризостом (21.06.2007)Православно мисионерско патување во Гватемала (20.06.2007)Почина епископот Кирил (Јончев) од Американската Православна Црква (20.06.2007)

Нека му е вечен споменот!

Бугарскиот патријарх Максим ќе освети нов храм во Ботевград (19.06.2007)Цариградскиот патријарх го посети архиепископот Христодул (18.06.2007)Повеќе од 90 илјади Руси во текот на 5 дена им се поклонија на моштите на светиот апостол и евангелист Лука (17.06.2007)Синодот на Грчката Црква им забрани на клириците да учествуваат во изборниот процес (16.06.2007)Јордан одново го призна Ерусалимскиот патријарх Теофил (15.06.2007)Претстои посета на Кипарскиот архиепископ на Рим (14.06.2007)Средбата меѓу поглаварите на Александриската и Грчката Црква е одложена заради ненадејната болест на архиепископот Христодул (12.06.2007)Светиот Синод на Бугарската Православна Црква изгласа нов состав на своите комисии (12.06.2007)Исламскиот центар ќе му укаже помош на Синајскиот манастир (11.06.2007)„Црквата е должна да напомнува дека милиони луѓе живеат во беда“ (10.06.2007)

Митрополит смоленски и калининградски Кирил, Руска Православна Црква

Телевизијата на Грузиската патријаршија ќе емитува младинско „риалити шоу“ (09.06.2007)Англија – земја на православната светост (08.06.2007)Митрополитот Кирил од Бугарската Православна Црква доби диплома за академик (07.06.2007)Вести од Александриската патријаршија (07.06.2007)Прво заедничко сослужување на претставници на Московската Патријаршија и Руската Задгранична Православна Црква во Швајцарија (06.06.2007)Изјава на Рускиот патријарх за време на приемот на грчката делегација (02.06.2007)

Историски осврт на проблемот

Договори за соработка меѓу парискиот институт „Свети Сергеј“ и романските православни факултети (02.06.2007)Ерусалимскиот патријарх Теофил се сретна со патријархот Вартоломеј (31.05.2007)Моштите на свети апостол Лука ќе престојуваат во Русија, Украина и Белорусија (30.05.2007)Започна со работа православна мобилна служба „Дознај од свештеникот 09399“ (26.05.2007)Редовно заседание на Соборот на СПЦ (25.05.2007)

Официјално соопштение

Честичка од моштите на свети Јован Шангајски е подарена на храмот на светата великомаченичка Екатерина (24.05.2007)Американскиот парламент го поддржа патријархот Вартоломеј (22.05.2007)Обединувањето на Руската Црква ќе биде добар пример за другите Цркви во кои има поделби (19.05.2007)Втора официјална посета на Полска на поглаварот на Грчката Православна Црква (19.05.2007)Поклоничко патување во Кападокија (18.05.2007)Руската Црква се обедини (17.05.2007)Свечености на денот на свети Игантиј Брјанчанинов (14.05.2007)Нов митрополит на Шпанија и Португалија (Вселенска Патријаршија) (12.05.2007)Пред овогодишната седница на Саборот на СПЦ (10.05.2007)

Патријархот не може да поднесе оставка

Inside Orthodoxy (10.05.2007)

Интересни интернет содржини

Потпишување на Актот за канонско единство (08.05.2007)

Агенда на престојот на претставниците на Руската Задгранична Црква во Русија

Можен е атентат врз патријархот Вартоломеј (08.05.2007)

Писмото од Светскиот совет на Црквите е упатено до турската Влада поради убиствата и другите закани испратени кон членови и водачи на религиозни заедници во Турција

Конечно повлекување на патријархот Павле од патријаршискиот престол? (07.05.2007)

известува „B92“

„Ноќни волци“ ќе направат крстна литија на мотори (07.05.2007)Меѓународна конференција „Почитувањето на свети Николај Мирликиски во христијанството“ (06.05.2007)Виртуелни посети на „Света Софија“ во Истанбул (05.05.2007)Во Романија за првпат отслужена Литургија за луѓе со оштетен слух (04.05.2007)Антиохискиот патријарх Игнатиј во Лондон (01.05.2007)Социолозите утврдија дека религијата има позитивно влијание врз поведението на децата (30.04.2007)За првпат по две децении на изложба е претставен познатиот „Синајски кодекс“ (29.04.2007)Архиепископот Христодул во посета на Кипар (28.04.2007)Рускиот патријарх Алексиј II е на лекување во странство, но е во добра состојба (28.04.2007)Русија (27.04.2007)

Православен центар за рехабилитација на наркомани и алкохоличари ќе биде отворен во Кузбас

Рускиот патријарх Алексиј II ќе има излагање при Советот на Европа (27.04.2007)Почина поранешниот руски претседател Борис Елцин (26.04.2007)Митрополитот на Чешка и Словачка Христофор во официјална посета на Грузија (25.04.2007)Српскиот патријарх Павле на закрепнување (24.04.2007)Руско-италијанска конференција во Рим (23.04.2007)

Извадок од информацијата објавена на официјалниот сајт на Руската Православна Црква за средбата меѓу папата Бенедикт ХVІ и Митрополитот Пергамски Јован (Зизиулас)

Грција (22.04.2007)

Религиозeн туризам

Манифестации по повод на основањето на првата митрополитска катедра во Романската Земја (22.04.2007)Осветување на свето Миро во Романската Православна Црква (21.04.2007)Висока црковна делегација од Република Македонија во посета на Московската Патријаршија (20.04.2007)Малку да се насмееме (20.04.2007)

Информација од официјалниот сајт на СПЦ

Интервју со Митрополитот Пергамски Јован (20.04.2007)

За италијанскиот весник “La Repubblica”

Кина (20.04.2007)

Пасхални богослужења

Букурешт (19.04.2007)

Божествена Литургија во патријаршиската катедрала

Во Московската Патријаршија предупредуваат да не се избрзува со прифаќањето на законот за евтаназија (19.04.2007)Полицијата ја спечи ЦПЦ да влезе во Цетињскиот манастир (18.04.2007)Литургија на јазикот на глувонемите (18.04.2007)

„Децата се наша радост“

1100-годишнина од Успението на светиот цар Борис (17.04.2007)Грчкиот архиепископ во посета на болните и затворените (16.04.2007)Пасхален Молебен во американскиот затвор Sing Sing (15.04.2007)Од Пасхалното послание на Рускиот патријарх Алексиј II до архипастирите, монасите и до сите верни чеда на Руската Православна Црква (14.04.2007)Предлог за прогласување на денот на соединувањето на двата дела на Руската Црква за национален празник (13.04.2007)Смртта и победата над неа беа тема на Пасхалното обраќање на Цариградскиот патријарх Вартоломеј (11.04.2007)Велигденско послание на Александрискиот патријарх Теодор II (10.04.2007)Во Ерусалим слезе благодатниот оган (08.04.2007)Москва (07.04.2007)

Богослужение на Велика Сабота

Во Тбилиси е отворен Милосрден дом за спречување на абортуси (03.04.2007)Епископот Калист Диоклејски е возведен во чин на митрополит (02.04.2007)

Соопштение на Светиот синод на Цариградската патријаршија

Во Санкт Петербург откриени мошти на новомаченичката схимонахиња Марија (01.04.2007)Целосно е регулиран канонскиот спор околу епископот Василиј (Озборн) (30.03.2007)Децата-инвалиди од Киев ја примија Светата Тајна Елејпомазание (29.03.2007)Руски свештеници парично ги помагаат жените што се откажуваат од абортус (29.03.2007)Ловечкиот владика Гаврил разговараше со осудени убијци во затворот во Ловеч (27.03.2007)Грузиската патријаршија е против претворањето на најголемиот манастирски комплекс во земјата во слободна туристичка зона (27.03.2007)Почина поранешниот Тесалиски митрополит Константин (27.03.2007)Конференција посветена на 90-годишнината од автокефалноста на Грузиската Православна Црква (26.03.2007)Претставништвото на Московската патријаршија во САД редовно ќе ја пренесува програмата на интернет радиото Ancient Faith Radio (26.03.2007)Нова хиротонија во Бугарската Православна Црква (25.03.2007)Реакција на Руската Православна Црква во врска со изјавата на кардиналот Шенборн (23.03.2007)Православна парохија преминува на соларна енергија (22.03.2007)Промени во Светиот синод на Кипарската Православна Црква (21.03.2007)Традиционален Фестивал на посна кујна во Јарославл (21.03.2007)Генералното јавно обвинителство на РФ ќе врати 140 икони одземени од Руската Православна Црква (20.03.2007)Есфигменските монаси направија отстапка (19.03.2007)Софија (18.03.2007)

Хиротонисан Знеполскиот епископ Јован

Соработка меѓу Црквата и затворските власти (19.03.2007)

Алтај, Руска Федерација

Хиротонисан првиот од тројцата нови Владици на Бугарската Православна Црква (18.03.2007)Прешов (17.03.2007)

XII Собор на Православната Црква на Чешка и Словачка

Грција (17.03.2007)

Избрани нови митрополити за Трифилија и Месинија

Јапонија (16.03.2007)

Конференција посветена на православното монаштво

Бари (15.03.2007)

Црквата на свети Николај Чудотворец и Поклоничкиот дом вратени на РПЦ

Парохија на рамноапостолниот Николај Јапонски во Јоханесбург (15.03.2007)Патријархот Вартоломеј се наоѓа во посета на Виена (14.03.2007)Поставен е крст на станицата Дно, каде во 1917 година царот Николај II се откажа од престолот (14.03.2007)Украински поклоници во Светата Земја (13.03.2007)

Украинскиот Митрополит Владимир се сретна со Ерусалимскиот патријарх Теофил III

Грчка Православна Црква: во четврток ќе бидат избрани новите митрополити за Месинија и Олимпија (12.03.2007)Пекинг (11.03.2007)

Првата недела од Великиот пост

Православието во Кина (10.03.2007)

Историја, денешна состојба и перспективи на Православната Црква во Кина

Украинска Автокефална Православна Црква (10.03.2007)

Отворено писмо до архиереј на Цариградската патријаршија

Во Русија ќе пристигне чудотворната рака на свети Спиридон Тримифунтски (09.03.2007)Киев (09.03.2007)

Отворање на изложбата „Библија: низ епохите и милениумите“

Православието во Албанија (08.03.2007)Санкт Петербург (08.03.2007)

Судски процес заради навреда на верските чувства

„Безгласен вик“ (07.03.2007)

Акција против абортусите на меѓународниот ден на жената

Бугарска Православна Црква (07.03.2007)

Светиот Синод ќе избере нови епископи

Света Гора (06.03.2007)

Програма за рециклирање

Поглаварите на Руската и Грузиската Православна Црква сослужуваа во московскиот соборен храм (06.03.2007)„Ватикан си ја заврши работата, а нашиот синод што чека?!“ - Двери.бг (05.03.2007)

Ватикан напомна дека масонството и католицизмот се неспоиви

Српската влада годишно одвојува по милион евра за реставраторските работи во манастирот Хиландар (05.03.2007)

Соопштение на српскиот Министер за култура

Папата Бенедикт XVI се откажа од намерата да ја посети Русија (05.03.2007)Втора недела од светата Четириесетница, посветена на светиот Отец на Црквата и молитвен тихувател Григориј Палама (04.03.2007)

Беседа на Евангелието за фатениот (Марко 2, 1-12)

Излезе од печат прирачник-водичот „Православен Интернет“ (04.03.2007)Анкета во ЕУ (03.03.2007)

Дали религијата е важен елемент од вашиот живот?

На 5 март се отвора XI Светски руски народен собор (03.03.2007)Се упокои Митрополитот Хризостом Месиниски од Грчката Православна Црква (01.03.2007)Недела на Православието во Лондон (01.03.2007)

Руски соборен храм на Успението на Пресвета Богородица

Изложба „Светлината на Валаам“ (01.03.2007)

Во главниот град на Карелија

Московската патријаршија не се меша во Света Гора (28.02.2007)Патријарсите Алексиј II и Илија II ќе сослужуваат во московскиот храм на Христос Спасителот (27.02.2007)

На денот на свети Григориј Палама

Почетокот на Великиот пост во семинаријата „Св. Владимир“ (25.02.2007)Недела на Православието во Грција (24.02.2007)Патријархот Вартоломеј му испрати покана за средба на Рускиот патријарх Алексиј II (23.02.2007)

Се очекува средбата да се оствари на празникот на свети Јован Русин

Грчката Црква организираше семинар против нарко-зависноста (22.02.2007)Ерусалимскиот патријарх нема намера да влегува во зделка со Израелската Влада (21.02.2007)Сретение Господово во Русија (17.02.2007)

Хиротонија за нов епископ

Руската Федерација доби земјиште во Јордан (16.02.2007)

Во план е изградба на центар за поклоници

Сретение Господово (15.02.2007)

Те величаме, Животодавче Христе, и ја почитуваме Пречистата Мајка Твоја, Таа според законот сега Те принесе во храмот Господов

Во Русија отворија телефон „Помош на православните“ (15.02.2007)Кипарската Црква основа нови митрополии и хорепископи (14.02.2007)Грчката Црква не ја исклучува можноста за опело при изјавена желба за кремирање (13.02.2007)Руската Православна Црква го одбележа празникот на своите новомаченици и исповедници (13.02.2007)Новиот Пловдивски митрополит ќе биде востоличен на Прочка (12.02.2007)Документарно-игран филм за животот на авва Јустин Келиски (12.02.2007)Трета Конференција на Друштвото „Пријатели на Света Гора“ во Madingley Hall (11.02.2007)

Извадоци од говорот на Владиката Калист Вер

Света Гора: минатите пет децении и следните (11.02.2007)

Пријатели на Света Гора - Трета конференција во Мадингли Хол

Кина (10.02.2007)

Бројноста на христијаните достигна 40 милиони

Архиерејска Божествена Литургија во патријаршискиот соборен храм во Букурешт (09.02.2007)

По повод 92 роденден на Романскиот патријарх Теоктист

Ќе влезе ли православната наука во училиштето (08.02.2007)

Анти-Дарвин излагања

Конференција „Црквата и проблемите на современата комуникација“ (07.02.2007)

Нижен Новгород

Светиот Синод на Грчката Православна Црква го прослави денот на својот покровител, свети Фотиј Цариградски (06.02.2007)Светиот Архиерејски Синод на БПЦ го избрa Епископот Николај за Пловдивски Митрополит (05.02.2007)Знеполскиот епископ Николај избран за Пловдивски Митрополит (05.02.2007)Архиепископот на Чешка и Словачка г. Христофор во прва официјална посета на Руската Православна Црква (04.02.2007)Средба на Рускиот патријарх Алексиј со делегација на Руската Задгранична Православна Црква (03.02.2007)Повторно отворање на Патријаршиското училиште во Александрија (03.02.2007)Александрискиот патријарх Теодор II во посета на Атина (02.02.2007)Вселенскиот патријарх во Лондон (01.02.2007)Почина видниот грчки литургичар, професор Јоанис Фундулис (31.01.2007)Во Швајцарија средба на делегации на Цариградската и Московската патријаршија (30.01.2007)Соопштение на Светиот Кинот на Света Гора – Атон во врска со православно-католичките контакти (30.01.2007)Грузиската Патријаршија со сопствена телевизија (25.01.2007)Одговор на Цариградската патријаршија на претензиите на Атина (25.01.2007)

Соопштение на Цариградската патријаршија во однос на Патријаршиското и Соборно решение од 4 септември 1928 г.

Цариградскиот патријарх Вартоломеј во Брисел (24.01.2007)Цариградскиот патријарх во Старзбург (23.01.2007)Во Русија се снима филм за Православието во 42 земји (22.01.2007)Света Гора ... online (21.01.2007)Чинот на Голем Водосвет на реката Јордан го возглави Ерусалимскиот патријарх Теофил (20.01.2007)Средба на митрополитот Источно-американски и Њујоршки Лавр, Поглавар на Руската Православна Задгранична Црква, со Ерусалимскиот патријарх Теофил (19.01.2007)Во САД ќе се појави 24-часовно православно интернет-радио (18.01.2007)Поглаварот на Грчката Православна Црква отслужи Божествена Литургија во руската црква во Атина (17.01.2007)Во САД расте интересот за Православието меѓу староседелците Американци (16.01.2007)Орхан Памук повика да се прекине дискриминацијата на православните христијани во Турција (14.01.2007)Празникот на Богојавлението свечено одбележан во Грција и Турција (13.01.2007)Светиот Синод на Грчката Православна Црква ги разгледа резултатите од посетата на архиепископот Христодул на Ватикан (12.01.2007)Жерард Депардје го прослави православниот Божик во друштво на претседателите на Украина и Грузија (11.01.2007)Во Грција ќе биде основан официјален православен ТВ канал (10.01.2007)На празникот на Христовото Рождество, Рускиот патријарх Алексиј чиноначалствуваше со богослужбата во храмот на Христа Спасителот (08.01.2007)Критика од Света Гора на сметка на Цариградскиот патријарх и Грчкиот архиепископ (05.01.2007)Изложбата на стари икони од Синај го претвори музејот „Гети“ во место на поклонение (03.01.2007)Претседателот на Сирија Башар Ал-Асад на гости кај Антиохискиот патријарх Игнатиј (03.01.2007)Кипар (01.01.2007)

Востоличен е новиот епископ на Пафос

Порака до верниците по повод Новата Година на романскиот патријарх Теоктист (01.01.2007)Московската патријаршија отвора парохија во Њу Делхи (31.12.2006)Што им порача архиепископот Христодул на грчките свештеници (30.12.2006)Одредени датумот и местото на потпишување на Актот за канонско единство меѓу РЗЦ и МП (29.12.2006)Во Москва одржана пастирска конференција за прашањето околу подготовката за Светата Тајна Причест (28.12.2006)

Поздравно слово на рускиот патријарх Алексиј II

Божиќно послание на Антиохискиот патријарх Игнатиј IV (27.12.2006)Божиќно послание на Александрискиот патријарх Теодор II (26.12.2006)Божикни пораки на патријархот Вартоломеј и архиепископот Христодул (25.12.2006)

Архиепископот Христодул се соочува со несогласување поради неодманешната посета на Ватикан

Архиепископот Христодул им честита на Бугарија и Романија влез во Европската Унија (23.12.2006)Бугарскиот патријарх Максим излезе од болница (22.12.2006)Божиќно послание на рускиот патријарх Алексеј II (22.12.2006)Амстердам (21.12.2006)

Нов православен манастирски комплекс

Враќање на моштите на светиот крал Стефан Милутин во Србија (20.12.2006)Москва (19.12.2006)

Архиерејска Божествена Литургија, во чест на свети Николај Чудотворец

Репортажа (17.12.2006)

Женскиот манастир на свети Јован Крстител во Goldendale, САД

Вонредно заседание на Светиот Синод и Совет на Митрополитите на Православната Црква во Америка (16.12.2006)Средба меѓу грчиот Архиепископ Христодул и папата Бенедикт ХVІ во Ватикан (16.12.2006)Турција бара моштите на свети Никола да бидат вратени во „нивната историска татковина“ (15.12.2006)Грчкиот Архиепископ Христодул во посета на Ватикан (14.12.2006)Преговори за воспоставување на канонско единство меѓу Руската Задгранична Црква и Московската Патријаршија (13.12.2006)Избор за нов Пловдивски Митрополит (12.12.2006)55 години на автокефалноста на Православната Црква во Чешка и Словачка (10.12.2006)Рускиот патријарх Алексиј испрати послание до поглаварот на Грчката Црква (10.12.2006)Грчката Црква и Цариградската Патријаршија пред нова криза (10.12.2006)„Доколку не сте го направиле тоа на еден од овие најмали браќа и Мене не сте Ми го направиле“ (Мат. 25, 45) (08.12.2006)

Краток коментар на Заедничката декларација на папата Бенедикт XVI и патријархот Вартоломеј I

Средба на Романскиот патријарх со поглаварот на Православната Црква на Чешка и Словачка (05.12.2006)Кипар протестира против претварање на манастир во хотел (04.12.2006)Истанбул (03.12.2006)

Средба меѓу Цариградскиот патријарх Вартоломеј и Папата Бенедикт XVI

Пожар во манастирот Кутлумуш на Света Гора (01.12.2006)Востоличени двајца нови митрополити на Грчката Православна Црква (28.11.2006)Света Гора (24.11.2006)

Проекти за заштита на манастирите од пожари

Антиохискиот поглавар во посета на храмот на Руската Православна Црква во Дамаск (23.11.2006)САД (20.11.2006)

Клирици на Украинската Православна Црква сослужуваа со лидерот на Киевската Патријаршија

Грчката Влада откупи 1000 декари земја за Ерусалимската Патријаршија (19.11.2006)Нова книга на грчкиот Архиепископ Христодул (19.11.2006)Грчката војска го празнува денот на Воведението на Пресвета Богородица (18.11.2006)Сеправославна светска електронска библиотека (18.11.2006)Интернационален конгрес „Свети Јован Златоуст“ во Романија (14.11.2006)Интронизација на новиот поглавар на Кипарската Православна Црква (14.11.2006)Христодул предизвика реакции со најавената посета на Ватикан (12.11.2006)Интервју на рускиот патријарх Алексиј за францускиот неделник „Paris Match“ (11.11.2006)Реставрација на светогорските манастири (10.11.2006)Избран нов митрополит за Кидонија и Апокорон (Критска Православна Црква) (09.11.2006)Избран нов поглавар на Кипарската Црква (06.11.2006)Средба на Претседателот на Европарламентот со поглаварот на Грчката Православна Црква (05-11-2006)Алексиј II ја повика Бугарија да ги помни своите духовни корени и по влезот во ЕУ (03.11.2006)Александриска Патријаршија (02.11.2006)

Две нови епархии во Африка

Државата Алјаска за првпат домаќин на собрание на Православното меѓусеминарско движење во САД (01.11.2006)На 29 октомври поглаварот на Бугарската Православна Црква наполни 92 години (31.10.2006)Во Грција заврши XVIII Сеправославната конференција (29.10.2006)

За ересите и парарелигиите

Во Московската Патријаршија се одржува семинар за архиереите на тема „Интернет-ресурсите на религиозните организации“ (28.10.2006)Kритикуван односот на Европарламентот кон Црквите (28.10.2006)

Заменик-претседателот на ЕП Марио Мауро за „Интерфакс“

Првиот православен храм во Персискиот Залив (28.10.2006)Во Солун се отвори првиот црковен музеј (27.10.2006)Осма работна средба на Комисиите на Московската Патријаршија и Руската Задгранична Црква (26.10.2006)Цариградскиот патријарх во Солун (21.10.2006)На празникот на свети Јован Рилски во рилската света обител (20.10.2006)После неодамнешната крштевка Емир Кустурица ктитор на храм во неговиот „етноград“ (19.10.2006)Започна повеќедневната посета на Грција на Цариградскиот патријарх (18.10.2006)

Средба Вартоломеј-Христодул

Патријарсите на Русија и Грузија за помирување на двата народа (17.10.2006)Митрополитот Смоленски и Калининградски Кирил во посета на Велика Британија (15.10.2006)Се упокои Митрополитот Арсениј Пловдивски од Бугарската Православна Црква (14.10.2006)Во Грчката Православна Црква избор на двајца нови архиереи (13.10.2006)На Columbia Универзитетот во САД за првпат отслужена Божествена Литургија на црквено-словенски јазик (12.10.2006)Октомври – благословен месец за Романците (12.10.2006)За празникот на света Параскева десната рака на свети Нектариј Егински ќе биде донесена во Јаши (11.10.2006)Рим предаде честичка од моштите на Свети Георгиј на Бугарската Православна Црква (10.10.2006)Средба на Цариградскиот патријарх Вартоломеј со француски новинари (07.10.2006)Министерката Бакојани се сретна со Ерусалимскиот патријарх Теофил (06.10.2006)Во Чикаго отворен собирот на православните епископи на Северна Америка (06.10.2006)Годишно собрание на воени свештеници во Романија (05.10.2006)

За улогата на воениот свештеник

Резултатите од првиот круг на избори за нов поглавар на Кипарската Црква сеуште не се ратифицирани (03.10.2006)Отворање на меѓународната конференција „Русија-Атон: илјадагодишно духовно единство“ (03.10.2006)Средба Караманлис-Христодул (30.09.2006)Заедничко соопштение на секретарите на Комисиите за дијалог на Московската Патријаршија и Руската Задгранична Црква (29.09.2006)Турскиот премиер во заштита на вселенскиот статус на Цариградската Патријаршија (29.09.2006)Избор за нов поглавар на Кипарската Православна Црква (29.09.2006)Редовна средба на студентите од православните семинарии во САД (29.09.2006)Во Романија чествувана 600-годишнината од раѓањето на свети Никодим Прилепско-Тисмански (28.09.2006)Меѓународна научно-богословска конференција во Москва (28.09.2006)

„Русија – Атон: илјадагодишно духовно единство“

Во изборот за поглавар на Кипарската Црква засега води Митрополитот Лимасолски Атанасиј (28.09.2006)Меѓународната средба на политички партии во Москва повикува кон обединување на православните народи (28.09.2006)

Москва, 25 септември

Во Софија на студентите и предавачите на Богословскиот факултет можно е да им биде забрането носење расо (28.09.2006)Во почетокот на 2007 можна средба меѓу поглаварот на Грчката Црква и римскиот Папа (28.09.2006)Деветто заседание на Мешаната комисија за богословски дијалог меѓу Православната и Католичката Црква во Белград (27.09.2006)Епископот Иринеј востоличен за Архиепископ Критски (25.09.2006)Турскиот парламент не даде дозвола за отворање на семинаријата во Халки (25.09.2006)

Атина, 23 септември 2006 г.

Критската Црква со нов претстојател (05.09.2006)Рускиот Патријарх Алексиј ги дочека светогорските светињи (05.09.2006)Одбележана 45-годишнината од архиерејската хиротонија на рускиот Патријарх Алексиј (05-09-2006)Грузија (05.09.2006)

Празникот на Успението на Пресвета Богородица со статус на државен празник

Митрополитот Лавр во посета на рускиот храм на Света Троица и Мисијата на Московската Патријаршија во Ерусалим (03.09.2006)Цариградскиот патријарх Вартоломеј ја заврши посетата на островите Лезбос и Самос (24.08.2006)Реставрација на Александриската патријаршиска библиотека (19.08.2006)Поглаварот на Руската Задгранична Православна Црква на поклонение во Светата Земја (19.08.2006)Богатството на атонските манастири за првпат претставено надвор од Грција на изложба во Хелсинки (19.08.2006)Цариградскиот патријарх Вартоломеј во посета на егејските острови (17.08.2006)Војниот храм во Саратов ќе добие мошти на великомаченикот Димитриј Солунски (17.08.2006)Рускиот патријарх Алексиј ќе одржи две епископски хиротонии (17.08.2006)Православните Грци денес го одбележија празникот на Успението на Пресвета Богородица, кој во Грција понекогаш го нарекуваат „Летен Велигден“ (15.08.2006)Рускиот патријарх им го честиташе празникот на свети Пантелејмон на монасите од рускиот светогорски манастир (09.08.2006)Свечености по повод 300 години од основањето на Саровскиот манастир (01.08.2006)Грчкиот премиер во официјална посета на Света Гора (29.07.2006)Европскиот комесар г-дин Маркос Киприану во посета на Света Гора (28.07.2006)Православните во Русија го одбележуваат празникот на светиот Владимир Покрстителот (28.07.2006)Археолозите открија древно византиско пристаниште на азискиот брег на Цариград (25.07.2006)Поглаварот на Руската Црква се надева дека ќе оствари евхаристиска заедница со Руската Задгранична Црква до крајот на годината (25.07.2006)Светиот Синод на Руската Православна Црква донесе одлука за хиротонија на пет нови епископи (21.07.2006)Русија (17.07.2006)

Богослужби во чест на светите царски маченици

Цариградскиот патријарх Вартоломеј во посета на Бразил (17.07.2006)Осветување на нова црква во Смолјан (Бугарија) (11.07.2006)Во Грција изминаа свеченостите посветени на апостолот Павле (10.07.2006)Патријархот Александриски ќе оствари средба со Антиохискиот Патријарх во август 2006 год. (09.07.2006)Реставрација на Синајскиот мозаик „Преображение Христово” (09.07.2006)Комисиите на Московската Патријаршија и Руската Задгранична Црква се договорија околу сите прашања од Актот за востановување на канонско општење (01.07.2006)Рускиот патријарх Алексиј II се сретна со министерот за надворешни работи на Грција (01.07.2006)Архиереј на Руската Задгранична Црква предаде дел од моштите на преподобните маченички Елисавета и Варвара на Владикавкаската епархија на Московската Патријаршија (27.06.2006)Седма работна средба во Москва (26.06.2006)

Преговори помеѓу Комисиите на Московската Патријаршија и Руската Задгранична Црква

Свечености посветени на свети апостол Павле во Атина (25.06.2006)Во Фанар се сретнаа цариградскиот патријарх Вартоломеј и грчкиот архиепископ Христодул (25.06.2006)Делегација на Руската Православна Црква ја посети Грција (23.06.2006)Поглаварот на Руската Црква се сретна со Архиепископот Берлински и Германски Марк (Руска Задгранична Православна Црква) и Епископот Ставрополски и Владикавкаски Теофан (РПЦ) (21.06.2006)Во Грција свечено дочекани моштите на свети Арсениј Еласонски (21.06.2006)Средба со архимандритот Елисеј од манастирот Симонопетра (Света Гора) (17.06.2006)

На Теолошкиот православен институт „свети Сергеј“ во Париз

Делегација на Руската Православна Црква ја посети Етиопија (17.06.2006)Загреб (17.06.2006)

Отворен музеј на Српската Православна Црква

Московската Патријаршија предаде честици од моштите на свети Арсениј на Грчката Православна Црква (10.06.2006)Руската Црква го отпразнува денот на востоличувањето на рускиот патријарх Алексиј II (10.06.2006)Московската Патријашија учествува во дискусиите за односите помеѓу Русија и Европската Унија (10.06.2006)

Во Брисел

Ерусалимскиот Патријарх Теофил во посета на Грција (07.06.2006)

Патријархот Теофил оствари средба со Атинскиот Архиепискиоп Христодул

Планови за возобновување на Валаамскиот манастир (05.06.2006)

Под покровителство на рускиот Патријарх Алексиј

Митрополитот Смоленски и Калиниградски г. Кирил се сретна со Ерусалимскиот Патријарх (05.06.2006)Меѓународна кампања за повторно заживување на Света Софија во Цариград како православен храм (02.06.2006)Десницата на свети Јован Крстител ќе биде донесена во Русија од Црна Гора на 7 јуни (31.05.2006)Москва (31.05.2006)

Акција против абортусот на територијата на храмот на Благовештение во Петровскиот парк

Богатствата на Света Гора по втор пат во Солун (31.05.2006)Ерусалимскиот Патријарх во посета на Фанар (30.05.2006)Александрискиот Патријарх ја посети Грција (30.05.2006)Орел (Русија) (30.05.2006)

Едукативен форум во спомен на св. Теофан Затворник

Помен на проф. Тотју Коев (29.05.2006)Востоличен е новиот Архиепископ на Чешка и Словачка (29.05.2006)50 грузиски муслимани примија Свето Крштение во Батуми (Грузија) (29.05.2006)Поглаварот на Финската Православна Црква во посета на Ерменија (27.05.2006)Одреден е датумот за избор на нов поглавар на Кипарската Православна Црква (27.05.2006)Романската Православна Црква канонизира нов Светител (24.05.2006)Изложени мошти на свети Николај Чудотворец кои ќе се чуваат во соборниот храм во Минск (23.05.2006)Средба на рускиот Патријарх Алексиј со Архиереи на Бугарската Црква (23.05.2006)Рим (20.05.2006)

Осветување на рускиот православен храм на света Екатерина

Во Кипарската Православна Црква се очекуваат избори за нов Поглавар (20.05.2006)

Заврши дводневниот ’голем собор’ во Женева

Киев (20.05.2006)

Киево-Печерската лавра во лоша состојба

Должностите на Бугарскиот Патријарх Максим за време на неговото боледување ќе ги извршува сегашниот Епископ на Варна (18.05.2006)Кипарска Православна Црква (18.05.2006)

Избор за нов Поглавар

Во Волгоград се појави прва православна подвижна црква (17.05.2006)

известува Интерфакс

Во Русија (16.05.2006)

Затвореници си изградија црква

Седмица на православната книга (16.05.2006)

Варна

Аргентина (14.05.2006)

Изградба на црква посветена на светите царски маченици, царот Николај I и неговото семејство

Шестгодишнина од изборот на Поглаварот на Јапонската Православна Црква (14.05.2006)Принцот од Велс Чарлс повторно на поклоничко патување на Света Гора (14.05.2006)Сезадграничниот собор со мнозинство гласови се изјасни за соединување со Московската Патријаршија (12.05.2006)Турските националисти ја прекинаа проповедта на Цариградскиот патријарх (12.05.2006)Поглаварите на помесните Православни Цркви повикуваат кон воспоставување на единство помеѓу Руската Православна Задгранична Црква и Московската Патријаршија (12.05.2006)Светогорските монаси ги повикуваат учесниците на Сезадграничниот Собор „да се надмине поделбата којашто и се противи на правдата Божја“ (10.05.2006)Постојана Конференција на Канонските Православни Епископи на Америка во соборниот храм на Свети Сава во Њујорк (10.05.2006)Неговата Светост, Патријархот Московски и на цела Русија Алексиј Втори му ја честита годишнината од востоличувањето на Архиепископот Атински г. Христодул (09.05.2006)Празникот на светиот Георгиј Победоносец во Антиохиската Православна Црква (08.05.2006)Меѓународен фестивал на православна музика (06.05.2006)

Во Бугарија ќе се одржи третиот фестивал на православна музика „Света Богородица – Достојно Ест“

Московската Патријаршија никогаш не го ратификувала таканаречениот Баламандски договор со католиците (06.05.2006)Во Сан Франциско се отвора IV сезадграничен собор на Рускатата Задгранична Православна Црква (06.05.2006)Неговата Светост, српскиот Патријарх Павле е пуштен од болница (06.05.2006)Света Гора (06.05.2006)

Свечено чествување на храмовиот празник на бугарскиот светогорски манастир „Св. Георгиј Зографски“

Патријархот Бугарски Максим повторно е хоспитализиран (05.05.2006)Изјава на Цариградскиот патријарх Вартоломеј во врска со влегувањето на Турција во Европската Унија (05.05.2006)Архиепископот Христофор избран за нов Поглавар на Православната Црква на Чешка и Словачка (03.05.2006)Богословска семинарија на Халки (02.05.2006)

Одбивањето да отвори православна семинарија на островот Халки не претставува препрека за влез на Турција во Европската Унија, вели министерот за надворешни работи на Турција

Верска толеранција (02.05.2006)

Џамија во Атина

Грузија ќе го возобнови древниот грузиски манастир на Кипар подигнат од царицата Тамара (02.05.2006)Московската Патријаршија го одбележува формирањето на најголемата руска дијаспора во Европа (02.05.2006)

Известува Interfax

Средба на Православното братство од југоисточна Франција (28.04.2006)Изложба „Пасха во Русија“ (27.04.2006)

Рускиот Патријарх Алексиј II учествуваше на отварањето на изложбата

На 30 април Руската Православна Црква ќе одржи помен за жртвите на чернобилската трагедија (27.04.2006)За Велигден цариградскиот патријарх Вартоломеј отслужи воскресна Божествена Литургија во патријаршиската соборна црква (26.04.2006)Москва (25.04.2006)

Светла седмица

Во храмот на Гробот Господов слезе благодатниот оган (22.04.2006)Опело на проф. Тотју Коев (21.04.2006)

Во црквата на Света Недела во Софија

Што вели Преданието за содржината на Велики Четврток (21.04.2006)

Вечерата на НОВАТА ПАСХА и БОЕЊЕТО НА ЈАЈЦАТА

На Велики четврток се упокои проф. Тотју Коев, од Теолошкиот факултет при Уиверзитетот „Свети Климент Охридски“ во Софија (21.04.2006)ДУХОВНИОТ ЖИВОТ Е СЕКОЈДНЕВНА РАБОТА НА НИВАТА НА НАШЕТО СРЦЕ (18.04.2006)

Делови од интервјуто на Рускиот Патријарх Алексиј II за весникот „Известия“

Патријархот српски Павле на лекување на Военомедицинската академија во Белград (15.04.2006)

Известува српскиот весник „Политика“

Извршен напад со оружје на верниците во три коптски цркви во Египет (14.04.2006)

известува ВВС News

Редовен литургиски живот за духовните чеда на Бугарската Православна Црква во Париз (14.04.2006)

Место за богослужење во црковниот храм на Четворицата Евангелисти во 18-от кварт

За Велигден пекарите во Москва ќе испечат 1, 5 милиони куглоф-колачи (14.04.2006)Ерусалим (14.04.2006)

Неизвесност за мирниот тек на свеченостите на Велигден на Светиот Гроб

Светиот Синод на РПЦ повикува да се возобнови институцијата на военото свештенство (13.04.2006)

Од седницата на Светиот Архиерејски Синод на Руската Православна Црква од 11 април 2006 г.

Грузија: Патријаршијата повикува кон заштита на врбата (13.04.2006)Празникот на Благовештение беше прославен во Назарет со свечени богослужби (12.04.2006)Израилската војска изврши контрола во резиденцијата на Ерусалимскиот Патријарх во Стариот град (12.04.2006)Светиот Синод на Романската Православна Црква г. Амвросиј Синајски, досегашен викарен Епископ на Патријархот, го востоличи за Епископ на епархијата Giurgiu (југоисточна Романија) (12.04.2006)Во Словачка е востоличен Православниот Архиепископ Прешовски (11.04.2006)Духовништвото на Источно-Канадската епархија на Руската Задгранична Црква се изјасни за единството со Московската Патријаршија (11.04.2006)Грчката Црква не брза да го признае за свет монахот, чиешто тело е пронајдено нетлено (11.04.2006)Во црквата на Свети Никола во близината на Оренбург (Русија) мироточи иконата на свети Макариј Квиткин (10.04.2006)По 300 години од неговото устројување Саровскиот манастир ќе биде ревитализиран според првобитниот изглед (09.04.2006)

Манастирските катакомби ќе се сочуваат со преместување на главната магистрала на градот Саров

Вавилис подготвен да открие имиња (08.04.2006)Во Харков повторно отворена изложба ’Православна Украина’ (08.04.2006)Романската Православна Црква ја поздрави одлуката на Владата да не се гради ’Паркот на Дракула’ (08.04.2006)

Фотографии од замокот на војводата Влад Цепеш

Празнувањата на Благовештение во Москва (07.04.2006)

„За сите нас пред Престолот Божји претстои Царицата Небеска...“ (од беседата на Патријархот Алексиј)

Во Москва одржан десеттиот Сесветски руски народен собор (07.04.2006)

Тема на соборот: „Верата, човекот, земјата. Мисијата на Русија во 21 век“

Првата руска православна црква во Рим ќе биде осветена на 19 април (07.04.2006)Во мај во Женева четирите најстари патријаршии заедно со архиереи на Кипарската Црква ќе одлучуваат по прашањето за избор на нов Архиепископ на Кипар (06.04.2006)Во Александрија осветена реновираната црква на Светото Благовештение и отворена новата резиденција на Александриските Патријарси (06.04.2006)Од август изложба на експонати од светогорското културно наследство во Хелсинки (06.04.2006)

Во чест на претседавањето на Финска со ЕУ